לא חוברה לה יחדיו

5 kalmanovitz

דב קלמנוביץ'

מתחת ליופייה המיוחד של ירושלים מתחוללת בשבועות האחרונים סערה המאיימת לפלג ולחלק את הבירה. בעירייה נתגבשה תכנית לחלוקת ירושלים בין אוכלוסיותיה השונות. לפי התכנית יוקמו שכונות חרדיות, דתיות-לאומיות וחילוניות נפרדות אלו מאלו, ובכך עיר הבירה תהפוך למחולקת בפועל, כשהחלוקה תגביר את נדידת האוכלוסיות משכונה לשכונה, ותוביל להתפוררותן של חלק מהקהילות הקיימות.

יישומה של התכנית, שעל פי הפרסומים השונים נרקמה בשקט ובסודיות בחדרי העירייה ובלא ידיעת חברי מועצת העיר, החל לפני כחודש, עת נתבשרנו כי שני בתי ספר ממלכתיים-דתיים נמצאים על סף סגירה והעברה למקום אחר. האחד הוא בית הספר הנפרד "נווה עציון בנות" בשכונת בית וגן על 240 תלמידותיו, שלהן הובטח כי יצטרפו לבית ספר ממ"ד חדש ומעורב שיוקם בשכונת קריית יובל - וזאת אף שלהורים הובטח במהלך השנה כי הבנות ישובצו באותו מבנה שבו למדו עד עתה ולא יעברו למוסד חינוכי מעורב ובשכונה אחרת, עירוב שמנוגד לתפיסת עולמם התורנית-חינוכית.

בית הספר השני הוא "ברנדט" בשכונת נווה יעקב שבצפון ירושלים שאוכלוסייתו נחשבת כמגיעה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך. לאחרונה החלה השכונה "להתחרד" ובזה אחר זה נסגרו בתי הספר הממלכתיים והממלכתיים-דתיים. "ברנדט" נותר בית הספר הממלכתי היחיד שנשאר בשכונה, והוא קיבל והכיל בתוכו את כלל האוכלוסייה המסורתית-דתית על גווניה השונים, בנוסף לבני הקהילות האתיופית והרוסית שבשכונה. בדומה למקרה הקודם, גם כאן נתבשרו ההורים בהתראה קצרה כי בית הספר של ילדיהם יועבר לידיים חרדיות וכי עליהם למצוא חלופה מחוץ לשכונה.

לצערי, נדמה שבעירייה לא הפנימו עדיין שהחינוך הוא הערך החשוב ביותר בעבור הציונות הדתית. אחד הפרמטרים המרכזיים שלפיו זוגות צעירים בוחרים קהילות ומחליטים באילו שכונות ובאילו ערים להשתקע הוא מוסדות החינוך, והנה בהינף יד מחליטה העירייה לסגור בתי ספר הקיימים לאורך עשרות שנים ולהעבירם לידיים חרדיות, כאשר ההתנהלות משנה את אופי השכונות ומרקמן מן הקצה לקצה, ומניידת ומטרנספרת תושבים בין השכונות.

כמחזיק תיק החינוך הדתי, אני חושש שהוצאת המוסדות אל מחוץ לשכונות שבהן גם מתגוררות לרוב משפחות התלמידים, תוביל לפיזור התלמידים במוסדות שונים בעיר ומחוצה לה, ולפירוקן או סדיקתן של שכונות בעלות נופך דתי-לאומי - שהרי במקרים רבים מוסדות הלימוד הם גם מרכז הקהילה הדתית, ובנוסף ללימודים היומיים אף משמשים בשעות אחר הצהריים כמרכזים קהילתיים בעבור תושבי המקום.

משהו לא טוב קורה בבירה וכתמיד הציונות הדתית היא הראשונה שמשלמת את המחיר. אין צורך להכביר מילים על תרומתו של הציבור הסרוג לעיר הקודש, בכל תחום והיבט אפשרי, ואם כן, מדוע אנו תמיד הראשונים שנפגעים?

ייחודיותה של ירושלים טמון בפסיפס הייחודי והמגוון המרכיב את אוכלוסיית העיר. לא ניתן לאיש להרוס את המרקם הקיים, ודאי כאשר מאחורי רעיונות אלה עומדים פעמים רבות אינטרסים פוליטיים מובהקים.

דב קלמנוביץ' הוא המשנה לראש העיר וחבר מועצת העיר ירושלים

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם