שיר של שנה חדשה

8 arnon

ארנון סגל

זו הייתה שמירה ארוכה בשעות לפנות בוקר של אחד בספטמבר 2000 במהלך השירות הסדיר שלי, כאשר תוך כדי האזנה לרדיו במטרה לא להירדם הבנתי לפתע כמה התאריך הזה הפך ליום חג בהוויה הישראלית. דיווחים מלאי חגיגיות והתרגשות והשמעות חוזרות ונשנות של השיר של עלי מוהר ויוני רכטר על איך הכול מתחיל פה שוב מהתחלה. ושוב התלמידים חוזרים ללמוד, תלמידי כיתה א' מגיעים לראשונה לבית הספר ושוב הבית מתרוקן לכמה שעות.

יהודים הם עם הספר, ובעבורם-בעבורנו ספסל הלימודים, ספרי החשבון, האנגלית, הפיזיקה והכימיה הם קודש קודשים. ככלות הכול, מוסד הלימוד הוא שהביא אותנו להיות מה שאנחנו. אלפי שנות לימוד ושינון, מוכרות בידי משרד החינוך או לאו דווקא, עשו את שלהן. דור אחר דור הילדים משננים את האל"ף-בי"ת ממש כפי שבכל העולם לומדים ילדים בגיל הזה לקרוא את שפתם, אבל אצלנו זה עניין דתי, חובה בעלת משמעות שהיא הרבה מעבר לרכישה טכנית של מיומנות.

סבי ז"ל היה מרבה לומר שבניגוד לתארים המפוצצים שהאקדמיה נוהגת להעניק לבכיריה ולמצטייניה, תואר-העל ביהדות הוא צנוע - תלמיד חכם. זה אומר שגם אם למדת תורה במשך שבעים שנה, אתה עדיין בסך הכול תלמיד. כי אצלנו גם 12 שנות לימוד ואפילו תואר דוקטור או פרופסור לא משחררים מהחובה ללמוד וללמד גם בבוקר שלמחרת - להסביר ולהפנים, להנחיל ידע ולהעביר את המורשת הלאומית והאנושית אל הדור הבא.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם