דת"ל או משהו אחר

5 yogev

ח"כ מרדכי (מוטי) יוגב –'הבית היהודי'

הוועידה הרעיונית של 'הבית היהודי' אמורה להתקיים בעשרת ימי תשובה. חברי מרכז 'הבית היהודי' ידונו בסוגיות מרכזיות העומדות בבסיס המצע של המפלגה: השבת הציבורית, החינוך, פריפריה חברתית,שוויון הזדמנויות ועוד. כל אלו שאלות חשובות מאוד במציאות הלאומית-ציבורית של עם ישראל ושל המדינה.

עם זאת מעל לסוגיות ערכיות ומעשיות אלו מרחפות שאלות יסוד שראוי היה לדון בהן: מהי דרכה של הציונות הדתית, ובה מפלגת 'הבית היהודי', ולאן פניה מועדות? האם יש למפלגה ולציבור הציוני-דתי שליחות ייחודית במרקם הפוליטי ובחברה בישראל? האם על 'הבית היהודי' להרחיב שורות ולחתור להיות מפלגת שלטון רחבה או מפלגה בעלת אידיאולוגיה מסוימת? מיהם קהלי היעד של 'הבית היהודי'? האם להרחבת השורות יש מחיר של עמעום הדרך והיעדים הייחודיים לציונות הדתית?כל אלו שאלות ערכיות שראוי לחשב בהן מסלול ודרך.

תפיסות עולם מסוימות בעם ישראל בחרו להיפרד מחלק משורשי התורה כמגדלור לחיינו. תפיסות אחרות המחוברות לתורה ביקשו להיבדל בכל מיני דרכים ממהלך תקומת העם והמדינה. הציונות הדתית היא האידיאולוגיה שביקשה לחבר שמים וארץ, עם לתורתו, לארצו ולמדינת ישראל. דרך של דורות עבר וגאולת עתיד. סיסמת 'תורה ועבודה' משמעותה תורה גדולה ומימושה בחיי הפרט והכלל.

אני בעד פתיחת השורות, אך מתוך נאמנות לדרך הציונות הדתית וליעדיה. אני סבור שאם נבקש להרחיב את שורותינו בקהלי יעד נוספים בדרך לשלטון מתוך עמעום דרכנו הייחודית נחטא לשליחותנו, וייתכן שנאבד גם קולות אלקטורליים חשובים בבסיס תומכינו.

מפלגת 'הבית היהודי' ראתה בחיבור התורה עם החיים הלאומיים יסוד בזהותה.ו"ו החיבור של סיסמת תורה ועבודה ביקשה לחבר באהבה את כל ישראל כאחים, לחבר עם ומדינה לזהותם היהודית, לחבר עם לארצו, להיות מחויבים לתורה ולמצוותיה הכוללות את מצוות הכלל של ההתגייסות לצה"ל ולשירות הלאומי; לחוש תחושת אחריות גדולה לעם ולמדינה ולראות שליחות בכל משימה לאומית נדרשת.

לאורך כל דרכה ההיסטורית ראתה עצמה הציונות הדתית אחראית לא רק למגזר שלה אלא לכלל ישראל. המפלגה הדתית-לאומית ראתה עצמה מחויבת לאופייה היהודי של מדינת ישראל בכל מישורי החיים, כגון שלמות המשפחה בישראל וחוסנה, צביונה של השבת הציבורית ועוד. אנו שואפים להוביל את העם ואת המדינה בחזון הציונות הדתית וברוחה. זו המהות והשליחות הייחודית של מפלגת 'הבית היהודי' במרקם החיים הפוליטי בישראל.

האם חלו שינויים במחויבות זו של 'הבית היהודי' לאופייה היהודי של מדינת ישראל?אני בעד פתיחת השורות, אך מתוך נאמנות לדרך הציונות הדתית וליעדיה. אני סבור שאם נבקש להרחיב את שורותינו בקהלי יעד נוספים בדרך לשלטון מתוך עמעום דרכנו הייחודית נחטא לשליחותנו, וייתכן שנאבד גם קולות אלקטורליים חשובים בבסיס תומכינו. הרחבת השורות מתוך אמונה ותחושת שייכות ומחויבות לדרך הציונות הדתית – לעם ישראל – היא דבר חיוני ומבורך, העשוי להשפיע על יכולתנו ולהשפיע יותר מדרכנו על המדיניות הציבורית בישראל. נאמנות ברורה לדרכנו הייחודית הוסיפה ותוסיף קהלים המחפשים אמת ברורה ויציבה.

קהלי היעד הטבעיים של 'הבית היהודי' בעם ישראל הם רבים: כל המחנה הציוני-דתי לגווניו, מסורתיים, חרדים המחפשים יותר קשר לאומי לחייהם במדינה ועולים חדשים בעלי זיקה ליהדות. דלת המפלגה פתוחה לכל מי שמאמין בדרך הציונות הדתית וחפץ להצטרף ולהגדיל את שורותיה, להשפיע יותר ואף להוביל את מדינת ישראל – ראשית צמיחת גאולתנו – בדרכה של הציונות הדתית עד לגאולה שלמה.

לצורך כל זה נידרש לדון ולקבל החלטות באשר להמשך דרכנו כמפלגה ציונית-דתית מובילה; מפלגה שערכיה מבוססים על ערכי התורה והעבודה ומחויבים להם.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם