סיכום שנת התשע"ח

8 sikum

 

סיכום תורה ומדינה

 

אבישי גרינצייג

 

שנת תשע"ז הייתה רצופה מאבקים גדולים על אופיו של צה"ל ועל היחס לתופעת הלהט"ב, ולעתים שילוב של שניהם גם יחד - יחסו של צה"ל לתופעת הלהט"ב. מפקודת השירות המשותף ועד התנגדות הממשל לאפשר לזוגות להט"בים לאמץ ילדים כמו זוגות נורמטיבים.

 

מפלגת מרצ סחבה את הרב אייל קרים לבג"ץ עקב "הדעות החשוכות" שפרסם באתר 'כיפה' לפני עידן ועידנים, ופרצה את הסכר לניסיונות השתקת דעת תורה מטעם האינקוויזיציה הליברלית הקדושה. הצבא הגביר הילוך במגמת שילוב הלוחמות בשורותיו והוביל שוב ושוב להתנגשות עם הציונות הדתית וחלקים נרחבים בעם. במסגרת המאבק נגד פקודת השירות המשותף התרחש שיתוף פעולה חריג ואף נדיר בין הפלג השמרני לבין הפלג הליברלי בציונות הדתית כדי לנסות להציג חזית ציונית-דתית אחידה מול הרמטכ"ל. החזית האחידה הלחיצה את הרמטכ"ל והכריחה אותו להתייחס ברצינות לדרישות הציונות הדתית.

 

פקודת השירות המשותף הוכיחה שהציונות הדתית מסוגלת לשתף פעולה. גם ההתעמרות של שר הביטחון ליברמן במכינת עלי הצליחה ללכד את הציונות הדתית נגד סתימת הפיות ובכך לבטל את רוע הגזרה. תחושת הרדיפה גרמה לכך שגם האגף הליברלי בציונות הדתית שלא תמיד אוהב את פעילות הגרעינים התורניים סירב להתרגש מהאשמות מבקר המדינה והתקשורת כלפיהם.

 

זמן קצר לאחר מכן היה זה תורו של נפתלי בנט הליברל לספוג מהלומות מהתקשורת בקמפיין ה"הדתה". עושה רושם שהתמיכה הרחבה בציונות הדתית שקיבל נפתלי למתקפה נגדו נתנה לו כוחות לא להיכנע לקמפיין המרושע, וזה נעלם פתאום כפי שהגיח ללא התראה מוקדמת.

 

לצערנו, שיתוף הפעולה בציונות הדתית לא הצליח להחזיק יותר מדי זמן. האירוע המשמח של חנוכת בית מדרשה החדש והמפואר של ישיבת הר המור לווה באקורדים צורמים כאשר פורסם שרבה הראשי של ירושלים הרב אריה שטרן לא הוזמן לאירוע בשל דעותיו. ההדרה הראתה עד כמה "שלום הבית" בתוך המגזר רופף, שברירי ועומד על כרעי תרנגולת. אין ספק שאם הציונות הדתית הייתה מלוכדת יותר היינו מגיעים להישגים גבוהים הרבה יותר. השנה הזו הוכיחה שכוחנו באחדותנו.

 

atarMbaolam

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
שני מיליון דונם מחכים

  מאמר מאת יוסי אביחי...

יש אור

  הטור של אבינועם הרש

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם