חושים של ישראלי

15 sivan

 

 

סיון רהב מאיר

1.

פרשת השבוע החדשה מזכירה לנו כבר בתחילתה את הקשר העמוק בין המצב הנפשי שלנו לבין המצב הפיזי: יעקב אבינו חולם את החלום המפורסם על סולם יעקב, ושומע הבטחות נפלאות על עתידו הפרטי ועל עתיד עם ישראל. ואז הוא קם משם וממשיך ללכת, כשהבשורות הטובות עדיין מלוות אותו: "וַיִּשָּׂא יַעֲקֹב רַגְלָיו וַיֵּלֶךְ". חכמינו מסבירים: "משנתבשר בשורה טובה – נשא לבו את רגליו ונעשה קל ללכת". לא הרגליים צעדו אלא הלב הוא שהרים את הרגליים. יעקב שנמלט מפני אחיו קיבל פתאום כוחות, שלווה וביטחון.

כעבור כמה פסוקים אנחנו שוב רואים כמה הנפש משפיעה על הגוף: יעקב רואה לראשונה את רחל – ומצליח להזיז מעל פי הבאר אבן כבדה, אבן שבדרך כלל נדרשים אנשים רבים להזיז אותה. שני הסיפורים האלה מלמדים עד כמה המטרה והיעד והרוח משפיעים עלינו באופן גשמי, ואולי גם מזכירים מי הכי יכול להניע את האדם, לתת לו כוחות ו"להרים" אותו - האמונה ובן הזוג.

2.

הפרשנויות בתקשורת מספרות בדרך כלל על הכאן והעכשיו. הן מתארות אירועים ולא תהליכים. מספרות על נקודות, אבל לא מחברות את הנקודות לסיפור. פרשת השבוע נותנת פרשנות-על היסטורית לתולדותינו. "ויחלום והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה והנה מלאכי אלוקים עולים ויורדים בו, והנה ה' ניצב עליו". חז"ל ראו בסולם הזה ובחלום הזה את כל ההיסטוריה העולמית: יעקב אבינו רואה אומות עולות ויורדות, שולטות ואז נופלות. בבל עולה ונחרבת, ואחריה יוון ואדום ומצרים ופרס ורומא ועוד ועוד, עד ימינו. יעקב יקבל בהמשך את השם ישראל, ויהפוך למייצג של עם ישראל לדורותיו. המסר שהוא מקבל בפרשה הוא פשוט, אבל לפעמים אנחנו שוכחים אותו: כוחות שונים (אפשר להוסיף לרשימה של חז"ל את הקומוניזם או הטרור האסלאמי) עוד יעלו ויצליחו, ואז ירדו מגדולתם, אבל יש המשך לפסוק הזה: "והנה ה' ניצב עליו". כלומר, יש תכלית וכיוון לכל הטלטלות האלה. יש תרבות אחת קטנה שתשרוד. הרשע לא ישלוט לעד. בפסוק שאחר כך מוזכר גם התפקיד של יעקב בסיפור, לאורך כל ההיסטוריה – לא להתייאש מהעליות והמורדות האלה, ולהמשיך לפרוץ קדימה ולהפיץ ברכה בעולם: "ופרצת ימה וקדמה וצפונה ונגבה, ונברכו בך כל משפחות האדמה".

ישראלית שעברה לגור בארה"ב סיפרה לי פעם על הרגע שבו הפסיקה לחיות את "שעון ישראל" במקביל, וכבר התרגלה לשעון אמריקה. זה היה הרגע שבו הבינה שכנראה תישאר שם, ולא תחזור

3.

האם הלבשת הילדים בבוקר היא מצווה? האם להוריד את הזבל זה משהו קדוש? אחרי החלום המפורסם על סולם יעקב, יעקב מתעורר ואומר כך: "אכן, יש ה' במקום הזה, ואנוכי לא ידעתי". עד עכשיו יעקב היה איש תם, יושב אוהלים. עכשיו הוא יוצא אל שלל משימות – הוא יחפש שידוך, יעבוד קשה אצל לבן, יהפוך לאבא ויצטרך להתמודד עם אתגרים רבים. באמצע המעבר הזה מהרוחניות אל הגשמיות, יעקב מגלה לנו סוד: גם פה יש אלוקים. גם המשימות הארציות נוגעות בשמים. פרשנים רבים של הפרשה מדגישים שיש קדושה וחשיבות רבה בעשייה היומיומית, המשפחתית, הלא-זוהרת. אפשר להתייחס למשימות החיים האפורות בזלזול, אבל אפשר להרגיש חשיבות וטעם, ואפילו תחושה של מצווה, גם בשטיפת כלים, בעשיית שיעורי בית עם הילד או בהמתנה ממושכת למוקד שירות לקוחות (טוב, זה באמת קשה). האדם לא מוצא את הקדושה רק איפה שהוא תכנן מראש. להפך. לפעמים בעבודה, בסלון או במערכת יחסים שנראית שגרתית – יש המון קסם ועומק, ואנחנו פשוט לא שמים לב לסיטואציה. יעקב מזכיר לנו שאנחנו עלולים לפספס אנשים ודברים נפלאים סביבנו, ואפילו את אלוקים: "אכן יש ה' במקום הזה, ואנוכי לא ידעתי".

4.

ישראלית שעברה לגור בארה"ב סיפרה לי פעם על הרגע שבו הפסיקה לחיות את "שעון ישראל" במקביל, וכבר התרגלה לשעון אמריקה. זה היה הרגע שבו הבינה שכנראה תישאר שם, ולא תחזור לארץ. חברה עדינה סיפרה לי איך פעם מילים מסוימות מאוד הפריעו לה, כשהחבר'ה במקום העבודה שלה השתמשו בהן, והנה, בלי לשים לב, היום היא כבר די התרגלה, לצערה. מהו הרגע שבו יעקב מבין, אחרי הרבה שנים בארץ זרה, שעליו לשוב לארץ ישראל? מהי הנקודה שבה הוא שם לב שהוא עלול להיות מושפע לרעה? הנה פירוש ששלח לי הקורא אריק קרמר, ששמע את הרעיון מהרב אברהם קוטלר: הכול מתחיל בפסוק "וַיַּרְא יַעֲקֹב אֶת פְּנֵי לָבָן וְהִנֵּה אֵינֶנּוּ... כִּתְמוֹל שִׁלְשׁוֹם". מה קרה לפנים של לבן? שום דבר, הפנים לא השתנו, אבל יעקב הרגיש שהוא עצמו משתנה. כל השנים הוא הביט על הפנים האלה כעל פני רשע, שמר ממנו מרחק, לא הייתה קיימת אפשרות של התבוללות והשפעה. אבל המגע היומיומי עשה את שלו, ויעקב החל להתרגל. פתאום הוא התבונן על לבן ושם לב שהוא כבר לא נרתע ממנו כמו אתמול ושלשום. הוא כבר מתחיל להתרגל לרמאי והשקרן הזה, זה לא מפריע לו. והעובדה הזו - שזה לא מפריע לו - היא זו שמפריעה לו. יעקב אבינו מלמד אותנו לנסות לשים לב, בזמן אמת, לנקודות כאלה בחיינו.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם