Print this page

הסינים צמאים לתורה

4 sinim

 

הרב יעקב נגן שב בימים אלה מסין אחרי שהעביר סדרת הרצאות על היהדות מטעם ארגון 'שופר ציון'. המסקנות שחזר אתן יכולות רק להעצים את קשרי הסחר הרוחני בין ישראל למעצמת השמש העולה

הרב יעקב נגן

שבתי עתה ממסע הרצאות בסין, שאליו יצאתי כחלק מפעילות של ארגון 'שופר ציון' שיסד ידידי עמית אלעזר לפני כשלוש שנים. נחשפתי לצוות מתנדבים סינים מסורים שתרגמו כבר מאות מאמרים בנושאי יהדות והפיצו אותם ברחבי סין. מרגש לגלות כי לאנשים רבים בסין ישנו צימאון עז לשמוע דווקא מיהודים על דבר ה' בעולם, וכיצד לחיות את החיים לאורו. זכיתי לפגוש קהלים רחבים שניכר בהם חיפוש עמוק ומשמעותי בתחום הרוח, וחשתי בהתפעלות רבה את ההקשבה שלהם ואת סקרנותם לדברי התורה. אלה עוררו אותי לחשבון נפש והעלו בי שאלות נוקבות. תהיתי באיזו מידה אנו מצליחים לחיות בעצמנו את אותם ערכים יהודיים שהם כל כך מעריכים, ועד כמה אנו מממשים את הייעוד שהוטל על אבותינו - להביא ברכה לאנושות, תורה ודבר ה' לעולם. אלו אינם רק זכויות אלא אף חובות, וזניחתם תהיה מעילה בשליחות המוטלת עלינו. אני מרגיש כי הסינים רואים אותנו לא כפי שאנו באמת, אלא כפי שאנו צריכים להיות. בלבי תפילה ותקווה שנקודת מבטם של הסינים עליי ועלינו תסייע לנו לתקן בעצמנו את שדורש תיקון ולשוב בתשובה.

מקובל לחשוב כי תהליך תיקון כזה מתרחש כחלק מהתבוננות מעמיקה של האדם בעצמו פנימה, אך לעתים הוא מתעורר דווקא במרחק, מתוך מבט החוצה אל העולם.

תורה מסין

נקודה שהרשימה אותי עמוקות במפגש עם הסינים היא יכולתם להפנים את הנלמד. התורה שלמדו לא נשארה חיצונית להם. אחת ההרצאות שהעברתי עסקה באינדיבידואליזם, כחלק מתפיסת הרב קוק שצלם אלוקים שבתוכנו הוא יכולת הבחירה. למחרת סיפר לי אחד התלמידים, שלאחר ההרצאה הוא הלך למסעדה והתבונן במלצר שנמנם מותש בפינה. התלמיד חשב לעצמו "היכן נמצא אותו צלם אלוקים באדם כזה הנראה סתמי כל כך? איפה האינדיבידואליות?" לפתע הבחין המלצר שמסתכלים עליו, ומיד הפנה חיוך רחב לתלמיד. אז, לדברי התלמיד, הוא הבין כי הגילוי של הצלם באותו אדם הוא בכך שכאשר הוא שם לב שמסתכלים עליו, מתוך שלל האפשריות שהיו לו - להתעלם, להיעלב או להתעצבן, הוא חשף את כוחו בחירתו כשהחליט להאיר פנים ולחייך. "הבחירה שלו היא הצלם שלו! היא האינדיבידואליות שלו", הכריז התלמיד בהתרגשות.

הרצאה אחרת הייתה על השלום. בתפיסת הזוהר הקדוש, במילה 'שלום' האות שי"ן מבטאת את האש, האות מ"ם את המים, והשלום הוא ההכלה שביניהם, יכולת החיבור בין הפכים - מים ואש, חסד ודין, איש ואישה, ימין ושמאל. הזכרתי את הפתגם של הרב דב זינגר ביחס לעם היהודי - "שני יהודים, שלוש דעות, לב אחד", ובהמשך מחאנו כפיים מתוך כוונה ליצור מפגש בין יד ימין ויד שמאל, כפי שלמדתי מהרב מנחם פרומן ז"ל, שהסביר כי בכוחו של מפגש כזה להביא שלום בין הצדדים ההפוכים. כשסיימנו, נערה סינית עמדה וביקשה את רשות הדיבור. "אני רוצה להסביר למה כשיש לשני אנשים לב אחד יש שלוש דעות. בהתחלה שני אנשים הם בעלי שתי דעות, אבל כאשר יש לב מחבר, המפגש ביניהם מוליד דעה חדשה, היא הדעה השלישית, וזה מה שקרה כשמחאנו כפיים. בהתחלה היו שתיים, שתי הידיים, ימין ושמאל, אך במפגש ביניהם, נוצר משהו חדש - הקול שעלה מביניהן".

אש ומים – סין וישראל

בתום המסע העניקו לי המארחים הסינים במתנה שתי כוסות תה בעיצוב אמנותי - אחת אדומה כצבע דגל סין, ואחת כחולה כדגל ישראל. הם קראו ליצירה "שבת אחים" כביטוי למשאלת לבם לאחווה בין סין וישראל. השלום הוא כאמור חיבור שבין אש האדום וכחול המים, ומפגש בין הזהויות השונות. בחיבור הזה האש יכולה לסמל את ה"לעשות" ה-doing, ואילו המים את ה"להיות", ה-being. ישראל גאה בקדמה הטכנולוגית שלה, אולם דומה כי למפגש בינינו לסין חשוב שנביא דווקא את הרוח – את "הכחול" ולא את "האדום". סין אף היא רצה קדימה בכל תחומי העשייה, אולם לרבים בסין חשוב שההתקדמות המעשית תלווה בהתקדמות רוחנית, זו לצד זו. רכבות בסין דוהרות במהירות של 350 קמ"ש, וכאשר הגוף נזרק קדימה הנפש חייבת להתקדם אף היא ולא להישאר מאחור.

אוהל אברהם

בכל רחבי העולם יש בתי חב"ד הדואגים לכל יהודי ויהודי. חלומי הוא שלאלה יתווספו בתים המיועדים לכל אדם באשר הוא שם, בדומה לאברהם שקיבל באוהלו כל אדם, ועל פי המדרש דאג לא רק לצרכים החומריים של אורחיו אלא גם לרוחניים. "אוהלי אברהם" אלה, מטרתם לא תהיה לשנות את זהותם של אנשים, אלא להביא להם ברכה ואור, מתוך אמונה שמה שיש לנו הוא נכס שלא נועד רק לנו, אלא מחובתנו להרבות טוב באמצעותו.

אך עוד לפני מימוש החזון הזה, יש דבר פשוט שכולנו נוכל להיות שותפים בו. לאחרונה פורסם כי הגיע לארץ התייר השלושה מיליון השנה. רוב התיירים האלה אינם יהודים. נוכל להתחיל לקבל על עצמנו, כמו המלצר הסיני, לבחור להאיר להם פנים. זה יעשה טוב להם, זה יעשה טוב לנו.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם