הצניעות תציל את צה"ל

4 yeselzon

 

מולי יסלזון, ראש מטה איגוד ישיבות ההסדר
הקרב על הזכויות של כל חייל וחיילת שומרי מצוות לשרת בצה"ל ולשמור על אורחות חייהם עוד לא תם, אבל אנחנו כבר זכינו.
זכינו, כי הפנמנו ש"כולנו בני איש אחד נחנו". השבוע נחשפו נתוני הגיוסים לצה"ל, וכבכל שנה הישיבות התיכוניות קיבלו צל"ש כשיאניות הגיוס לקרבי. רק מנגנון להשמדה עצמית מסוגל לדכא מגמה זו, ולפגוע בתנאי השרות לחייל הדתי ולחיילת הדתית. התלמידים והתלמידות בוגרי החינוך הממלכתי-דתי אשר בחרו לשרת בצבא, כל אחד ואחת כפי דרגתם ומעלתם – כולם בנינו כולן בנותינו ועלינו לעמוד לימינם, באשר הם שם.


הצלחנו, כי האחריות לכל חייל וחיילת הביאה לכך שלאורך יותר משנה מתכנסים יחדיו בביתו של הרב חיים דרוקמן (יו"ר מועצת איגוד ישיבות ההסדר) כל גוני המגזר - רבנים ורבניות, ראשי איגודים, ישיבות הסדר וגבוהות, מכינות ומדרשות, רבני בית הלל בצד תנועת הקבוץ הדתי. זו עדות יוצאת דופן ליכולת לאחד כוחות לעת הזאת.
אנחנו נצליח, בחסדי ה', כי אל מול קואליציה כזו - שבה נמצאים הרב זלמן מלמד ראש ישיבת בית אל, והרבנית מיכל נגן ראש מכינת צהלי - אי אפשר להישאר אדישים. מול מקום שבו יושבים יחדיו הרב יעקב מדן ראש ישיבת ההסדר הר עציון והרב אלי סדן מייסד המכינה בעלי ועוד רבים, המייצגים גוונים וגוני גוונים בציונות הדתית, מול שיתוף ושילוב כוחות כזה אי אפשר לעבור לסדר היום. וכשראשי כלל האיגודים (ישיבות ההסדר והגבוהות, המכינות התורניות והמדרשות) מאוחדים ובאים לצה"ל כדבוקה אחת בתביעתם המוסרית בנושא פקודת השירות המשותף, יש לכך משמעות.

אל מול קואליציה כזו - שבה נמצאים הרב זלמן מלמד ראש ישיבת בית אל, והרבנית מיכל נגן ראש מכינת צהלי - אי אפשר להישאר אדישים. מול מקום שבו יושבים יחדיו הרב יעקב מדן והרב אלי סדן ועוד רבים, מול שיתוף ושילוב כוחות כזה אי אפשר לעבור לסדר היום. וכשראשי כלל האיגודים מאוחדים ובאים לצה"ל כדבוקה אחת, יש לכך משמעות


עד היום, במשך שבעים שנה, לא הייתה לשון חוק או פקודה הסותרת דברי תורה. בצד המחלוקת הקיימת בין השותפים בנוגע לשרות חיילות בצבא – כולם הסכימו כי לכל חייל/ת המשרתים כבר בצבא, כמו גם נגד וקצין, יש להעמיד את התנאים הנדרשים לשמירת אמונתם, אורחות חייהם וכבודם. הערכים שספגו בביתם ובדרכי חינוכם הם אבני היסוד לרצון לשרת בקרבי, ביחידות עילית ובעמדות מפתח באחוזים ניכרים בהשוואה לנתוני גיוס ומוטיבציה לשירות קרבי המתפרסמים חדשות לבקרים.
בכירי הצבא הפנימו כי שיח ישיר עם ראשי איגודים הנושאים באחריות לגיוסם של אלפי תלמידים עדיף ויעיל מכל דרך אחרת. הדגשנו לבכירים כי גם בדיני צניעות וקדושת המחנה יש גדר וגבול שאין לעבור עליהם, בדיוק כמו שמירת שבת וכשרות.
בפגישתנו הראשונה אצל הרמטכ"ל ביקשנו להודות לו על שני דברים: על הזמנתנו לדיון ועל חלקו הנכבד, כגורם מניע ללכידות השורות.
אנחנו מאמינים כי הצרכים של בוגרי החינוך הדתי והתנאים לשירותם כלוחמים בצה"ל אינם מותרות, הם לא עניין של חוג זה או אחר אלא עניינו של צה"ל ומפקדיו לא פחות משלנו. זעקתו של יוסף שנקרע מאחיו עדיין מהדהדת באוזנינו ונעשה הכול לשמירת לכידות השורות בצה"ל, אך לא נסכים להתערטל מערכינו ומאורחות חיינו, לא בכניסה בשערי תל השומר וגם לא בדרכנו לקורס קצינים, בבה"ד 1. אנו מבינים כי השירות בצבא אינו תכנית כבקשתך, לא ראי בית המדרש או האולפנה כראי צורת המחנה ומשטחי האימונים; אולם אחריותנו לפעול לכך שכל מי שיוצא ממסגרות הצבא, לא רק שלא ייפגמו אמונותיו ואורחות חייו, אלא שיצא מחוזק יותר בעיצוב אישיותו, בצדקת דרכו, באמונתו ובאהבתו לתורתו, לארצו ולעמו.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם