הלכות צניעות

4 razel

 

הלכות צניעות – לא רק לבני עקיבא

הרב אלי שיינפלד, מנהל "המרכז למשפחה" במכללת אורות ישראל

כמו בפעמים רבות אחרות, השיח התקשורתי שוב מתמקד - בכוונת מכוון - בזווית ה'צהובה' של הנושא ומפספס את הזווית הנכונה והראויה באמת לתשומת הלב. בתוך בליל הכתבות המאמרים וטורי הדעה שהתייחסו לסרט השחור שהדביק הזמר המחונן יונתן רזאל על עיניו, נשכחו להם אי אלו עובדות משמעותיות שראוי להציפן, לכל הפחות בתוככי הציבור הדתי.

א.שמירת עיניים. בכל יום בקריאת שמע אנו אומרים "ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם". התורה מצווה אותנו לשמור על מבט נקי, על מנת שעולמנו הנפשי והרוחני ייבנה כיאות. הנגזרת ההלכתית של הוראת התורה היא שאין להביט בנשים בעת שהן רוקדות ואין לשמוע את קול אישה ששרה מולנו. הלכה זו אמנם נשחקה מעט אבל השחיקה לא מונעת במאומה את נצחיותן של הלכות צניעות.

מובן שאין מגמת ההלכה להתנשא ובוודאי שלא להשפיל את הנשים (כמו שניסו לטעון באופן מגמתי ומזלזל כמה אנשים והוגי דעות). מגמת שמירת העיניים היא לשמר את כוח הראייה למקומות הנכונים בלבד, רוצה לומר לתא המשפחתי, ולהעצמת הזוגיות שבין האיש לאישה.

ב.הלכות צניעות פונות לכל אדם באשר הוא מגיל 13 ואילך (וגם לפני גיל זה מדין חינוך).

יש מי שמתרגל לחשוב שהלכות צניעות נכונות רק לגילאי העֶשרה והן נועדו למנוע תקלות מביכות. לכן לפני כל שבת ארגון יתעוררו הוויכוחים המוכרים מאיזה גיל נכון שהבנות ישירו והאם הן ירקדו באולם מואר באור רגיל או באור אולטרה-סגול ועוד שאלות מעין אלה. אחרי שהנוער מתבגר והגיע לגילאי העשרים פלוס, ובוודאי כאשר הוא זכה להתחתן ולהקים את ביתו, מתקבלת לעתים התחושה כי כמעט הכול מותר. פתאום נוכל לראות ידידים וידידות, כמובן במסגרת העבודה המשותפת. נוכל לראות כיצד במחזמר שבו אישה שרה לבדה צופים גברים ונשים כאחד, גם כאלו שמקפידים על שמירת מצוות, ושוב מתוך אותה תחושה שהלכות צניעות נכונות לנוער, לבני עקיבא, לפזמונסניף ולשבת ארגון ולא לאלו שכבר חצו מזמן את שבתות הארגון. תקצר היריעה מלפרט כמה תקלות קרו ועודנה קורות לצערנו, עקב חוסר הקפדה בשמירת הלכות צניעות בקרב אנשים בוגרים ונשואים.

מובן שאין מגמת ההלכה להתנשא ובוודאי שלא להשפיל את הנשים. מגמת שמירת העיניים היא לשמר את כוח הראייה למקומות הנכונים בלבד, רוצה לומר לתא המשפחתי, ולהעצמת הזוגיות שבין האיש לאישה.

ג. "אבל פעם רקדו במעורב?" נכון. בחברה הדתית-לאומית נעשו טעויות מכורח נסיבות רבות ומגוונות. רבים מהחברים והחברות בתנועה היו חסרי רקע ישיבתי. המודעות להלכות רבות, ובין השאר גם להלכות צניעות, לא הייתה גבוהה, ונורמות ההתנהגות במקומות מסוימים (לא בכולם) היו פשרניות. אך מדוע ולמה שנרצה לשמר נורמות שמקורן בטעות? חשוב להבהיר שלא כל התקדמות היא "הקצנה" ולא כל השתפרות היא "חרד"לות". אנו צריכים להיות גאים בכך שאנחנו מתקדמים ושואפים להתקדם עוד, ושההלכה היא נר לרגלנו. אשרינו.

ד.המסקינטייפ. אפשר להתווכח האם הפתרון של יונתן רזאל היה מוצלח או לא. וזה נכון, אפשר היה למצוא פתרונות יצירתיים נוספים על מנת לשמור את ההלכה (למשל לעצום את העיניים). אבל דבר אחד מוסכם ואין עליו ויכוח. יונתן רזאל, אף שעבר כבר את גיל העשרה, רגיש להדרכות ההלכתיות, והוא מקפיד על שמירת מצווה קלה כחמורה. הוא לא התחספס. לבו לא גס עליו, והוא לא מתבייש בזה. אשריו.

ה.אסור להתבלבל. נקודה זאת חשובה ביותר והיא בהחלט לא פשוטה. הרבה פעמים אנשי התקשורת מעצבים באמצעות השיח התקשורתי את עולם הערכים ה"נכון. אסור לנו להתבלבל. לא עיתון 'הארץ' ובוודאי לא אביב גפן ישמשו בעבורנו מצפן רוחני ערכי ודתי. ממש לא. אסור לנו להתרשם מהמוחלטות שבהם הם מציגים את תובנותיהם המלומדות.

זאת ועוד: הנה לנו הצביעות בהתגלמותה. עד עתה חשבתי לתומי שחופש ביטוי הוא נחלת כולם, וודאי שאמן ויוצר בסדר הגודל של יונתן רזאל רשאי להתנהג בצורה מקורית, תהא אשר תהא. והנה, כאשר ההתנהגות לא עולה בקנה אחד עם המיינסטרים הקולני, חופש הביטוי נעלם לו ומקוריות הופכת להיות אם כל חטאת.

זכיתי להיום ביום חמישי במופע 'צמאה', כמה ימים לאחר הדבקת המסקינטייפ. זכיתי לשמוע את יונתן רזאל והתרגשתי. נפעמתי לשמוע זמר ויוצר פלאי ששיריו הם תפילותיו ונעימותיו הן תשתית אמתית לקרבת ה'. סביר בהחלט להניח שהסיבה לכך היא ש"כל מי שיש בו יראת שמים דבריו נשמעים".

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם