על זיקוקין ומים שקטים

seminaryonim

 

 

אבינועם הרש

שלא לזרוק אבן לתוך הבאר שהרוותה אותי ושאני עדיין שותה ממנה. אולם ישנו פן נוסף בעולם הסמינריונים שהאיר והדליק לבבות רבים והוא ראוי להתייחסות. הוא חבוי משהו, מעבר לפרגוד, והוא הכרחי כדי לקבל תמונה בהירה ומדויקת על כל תפיסת מושג הסמינריון.
נתחיל מכך שעולם הסמינריונים, מעבר לערכים הרבים שהוא מייצג, הוא גם תעשייה. אמנם שונה במובנים רבים רבים מתעשיות אחרות, אולם עדיין תעשייה. וכמו בכל תעשייה גם לה חוקים וכללים, קודים וניואנסים פנימיים משלה. אחד מהם למשל הוא אלמנט התחרותיות בין המדרשות המשחק תפקיד חשוב.

העונג שבת שלנו שווה יותר


התוצאה של התחרויות בין המדרשות הוא הכנסת אלמנט החוויה לשבת הסמינריון: למעשה אפשר לומר שמדובר על הפקה לכל דבר - עם רשימת מכולת, כולל האקסטרה בדמות מדריכים מעיפים, קולות וברקים.
כללי המשחק ברורים וידועים לכל הן למדרשה (נותן השירות) והן ללקוח (בדרך כלל הרכזת החברתית באולפנה). כולם רוצים "שבת מרוממת, עם אורות גבוהים". לחיזבאללה יש מאגר של מאות אלפי טילים? המדרשה תבטיח לכם יותר.

לשדך הבנות - האומנם?


בעקבות הדברים לעיל, נראה שהגיע הזמן של אנשי החינוך (מנהלי אולפנות וישיבות, רכזות חברתיות, מחנכים ומחנכות), המשחקים תפקיד מרכזי ב'תעשייה' הזו, לשאול את עצמם איך הגענו למצב שבו סמינריון שאמור ללבן ולבאר סוגיות אמוניות וקיומיות נהיה הפקה לכל דבר, שהאמצעי, המתודה, הדרך לתפוס את לב הבנות גוברים על המטרה המרכזית: הקניית כלים ותפיסה אמונית מתוך זווית חדשה ושונה מהיומיום. המדריך התותח שיודע ללהטט ולרקוד את הריקוד האמוציונלי על לב הבנות נהיה הדרישה המרכזית, ועניין העומק ודיוק השיח הופך למשני.
גם בשל כך, טווח הגילאים של המדריך הממוצע עומד על 22–27, עם אנרגיות מתפרצות. אם אתה אברך בן 40 בעל ידע רב, רב קהילה או מרצה מרתק למחשבת ישראל, סביר להניח שלא תוזמן לשבת סמינריון.


דומה שעם השנים הגבול בין עניין ההתחדשות בעבודת ה', החיוני והמובנה כל כך והנצרך לתלמידים שמבקשים לצאת מהשגרה ולספוג חומר שונה ו'קוסם' יותר מהמוכר והרגיל, נהיה מעורפל ושונה מהותית מאפקט ה'זיקוקין' שעל יסודותיהם אמורה להיבחן שבת הסמינריון: האם הבנות עפו והיו באורות אם לאו?
איך שבת שאמורה לנוע במרחב ולתת לבנות פלטפורמה בטוחה שתענה להן על שאלות קיומיות הפכה לשבת שנמדדת לפי יותר מדי משתנים תלויי מדדים חיצוניים: כולם יצאו בהיי? עם עיניים דומעות? נו, אז ודאי שגם היה עומק ודיוק ותהליך משמעותי שילווה את הבנות. עובדה, הרכזת החברתית מרוצה, הבנות מרוצות, המדריכים מרוצים, המנהל מרוצה. לא מספיק?

מעין עולם הבא – מחשבות שאחרי


יש כיום ב"ה שדרה צעירה ורחבה של מחנכים ומחנכות בעלי עומק ומטען רב ביותר שהיו בעברם מדריכי סמינריונים, וגם השתלמו בתחומי המחשבת ישראל באופן מובנה מקיף ויסודי. מורים אלו, הנמצאים כבר במערכת החינוך ומשתייכים לצוות החינוכי, בוודאי מסוגלים להעביר סמינריונים בעצמם ולהעניק להם ממד נוסף של עומק ודיוק בהיותם אנשי שטח ומחוברים לתלמידיהם על בסיס יומיומי. ייתכן ש"מורלים" פחות מדברים אליהם, ואם חדר האוכל יהיה רועש הם יוותרו על זריקת הכיסא מקצה לקצה כדי לקבל שקט; כנראה שגם הצגות ומופעי סטנד אפ יהיו פחות ברפרטואר. לאחדים מהם יש קצת יותר כרס ופחות שיער ולא כולם נראים 'מגניבים' וחובשים את הכיפה בצד, בהתאמה מושלמת לבלורית. אבל תהיו בטוחים שהשו"תים שלהם, כמו גם היחידות שהם יעבירו, יהיו בעלי אופי הגותי ואינטלקטואלי ובעיקר מעניין. מכיוון שאין נביא בעירו, הם לא צריכים להרצות בפני התלמידים שלהם, אלא בפני תלמידים ממוסדות אחרים.
בצורה זו, ייתכן שהסמינריונים יישאו אופי רגוע ושלו יותר. על אש קטנה, עם בישול אטי ויסודי. פחות בחינה של זיקוקין די-נור שיעופו לשמים וישרפו, ויותר בחינה של מים שקטים שחודרים עמוק, כחלק מהתהליך החינוכי המתרחש בכיתה וכצידה לדרך שתילקח הלאה.
ואם על הדרך חינכנו את התלמידים לתשומת לב רבה יותר לעמקות ולהתעסקות בעיקר ובתוכן המסר, ונפחית בכך את רעשי הרקע ומסיחי הדעת המתמקדים בעטיפה החיצונית, אולי נוכל להזכיר לעצמנו איך אלמנט ההתחדשות היה אמור להיראות מלכתחילה.

 

תמונה: יח"צ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם