הגאולה מתחילה באכפתיות

15 sivan
 

סיון רהב מאיר

1. מזל טוב, "ספר שמות" מתחיל השבוע. הרב יונתן זקס כותב שיש משפט אחד שמבריק ובולט מתוך כל הספר, והוא מתאר את עם ישראל מול השעבוד במצרים: "וְכַאֲשֶׁר יְעַנּוּ אֹתוֹ, כֵּן יִרְבֶּה וְכֵן יִפְרֹץ". זה משפט שנשחק מאוד, כי פוליטיקאים תחת חקירות או מפלגות שמצבן בסקרים גרוע משתמשים בו הרבה, אבל בעצם הוא מבטא את תמצית ההוויה שלנו: לאורך הדורות, להיות יהודי זה לרבות ולפרוץ מתוך הסבל. לא רק לשרוד, אלא ממש לשגשג מתוך המצוקה. ככה אנחנו נבנים. המאפיין שלנו כבר אלפי שנים הוא היכולת למצוא בכל פעם, מול כל קושי ואתגר שמגיע, אנרגיה חדשה וכוחות חדשים. להשתמש ברוע כמקפצה, להמציא את עצמנו מחדש.
כך שהמילים העתיקות האלה, "וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ", לא מתארות את מצבנו פעם במצרים, אלא את ה-DNA שלנו מאז ועד היום, ברמה הלאומית וגם ברמה האישית.

2. רובנו זוכרים עוד מגן הילדים שמשה רבנו היה מגמגם. אבל למה? למה כל שנה מחדש התורה "מכריחה" אותנו להיזכר שהמנהיג הראשון שלנו לא היה נואם כיכרות כריזמטי, ובכלל לא רצה להיות מנהיג?
"לֹא אִישׁ דְּבָרִים אָנֹכִי", משה אומר בפרשת השבוע, ליד הסנה הבוער, כשהשליחות מוטלת עליו, "כִּי כְבַד פֶּה וּכְבַד לָשׁוֹן אָנֹכִי". משה אפילו מציע שאחיו אהרן יקבל את המשימה, ולבסוף מסכים ויוצא לדרך, אבל רק בקואליציה משותפת, יחד עם אהרן לצדו.
חיפשתי הסבר לכך שהמנהיג הראשון שלנו הוא כזה אנטי-מנהיג. הרי במקום לפאר ולשבח את עצמתו וגדולתו, התורה מספרת בכנות כמה היה צנוע ועניו ולא רצה כבוד ורייטינג. המדרש מתאר את תכונותיו עוד יותר, בפירוט יפהפה: "השם נתגלה למשה בסנה מתוך אהבה ומתוך הרחמים ומתוך הענווה ומתוך הישרות ומתוך השִפלות ומתוך הצדקה ומתוך האמונה". זה מודל אידיאלי, רחוק מאוד מהמציאות של היום, אבל אולי התורה מבקשת להזכיר לנו פעם בשנה, בדור המסכים, שלא כל מה שנוצץ הוא אמתי, שחיצוניות מרשימה לא תמיד מעידה על הפנימיות, ושגם מי שלא נראה טרנדי ואטרקטיבי יכול להכיל בתוכו אוצר אדיר ולהוביל עם שלם מעבדות לחירות.
ואיך אנחנו מתייחסים לאנשים כאלה היום?

3. כיצד מתחילה הגאולה? בתשומת לב למצוקה של הזולת. פרשת השבוע מספרת על משה בתיבה, ואז כתוב: "וְהִנֵּה נַעַר בֹּכֶה". הבת של פרעה יוצאת ליאור ושומעת את הבכי הזה, ולכאורה הגיוני לחשוב שמדובר בבכי של משה. אבל משה היה תינוק ולא נער, ויש פרשן אחד – רבנו יעקב בן אשר, שמכונה "בעל הטורים" – שטוען שלא משה בכה, אלא אהרן, אחיו הגדול. זהו קול הבכי ששמעה בת פרעה, ולכן היא ריחמה על התינוק ולקחה אותו אליה, ומשם החללהתגלגל כל סיפור יציאת מצרים.
כלומר, שנים רבות לפני שאהרן הפך לאהרן הכהן, למנהיג רוחני, הוא כבר היה אכפתי כלפי הסביבה שלו, וכבר ידע להצטער בצער של אחיו שנמצא בצרה. בזכות האמפתיה הזו שלו – התחילה להתגלגל כל היציאה מעבדות לחירות.
זה גם תיקון גדול לספר בראשית, שם היחסים בין האחים היו יחסים של תחרות ומתח, וכאן, בספר שמות, אנחנו מתחילים דף חדש, עם יחסי אהבה ואחווה בין האחים-המנהיגים, עם אח שמסוגל לבכות בגלל צרת אחיו.

4. ביום שלישי השבוע ציינו שנה לפטירת מאיר בנאי ז"ל. הנה כמה ציטוטים מעוררי מחשבה שלו, מתוך ראיונות שזכיתי לקיים אתו לאורך השנים:

* "אני לא תכננתי שיכירו אותי, תכננתי ללכת ברחוב ולהיות אלמוני. אבל לא יכולתי להתכחש לזה, זה כישרון שאתה נולד אתו ואתה לא יכול להגיד לו לא".

* "שאלו אותי מה קרה שאני מוציא דיסק תפילה, ועניתי: כולנו מתפללים, וזה טוב. מי לא אומר 'הלוואי ש...', 'אני רוצה ש...'. כל אדם מתפלל, זה פותח את הלב, פותח את הנשמה".

* "היה לי דיסק שלם בלי טקסטים, רק מוזיקה, כי לא מצאתי להגיד. היו לי עשר מנגינות וחיפשתי מילים, איך להעביר את מה שמבעבע בתוכי. והמילים שמצאתי בסוף הן של הפיוטים. רבי שלום שבזי, אבן גבירול, אבן עזרא, הם כתבו בשבילי את תחושותיי".

* "החזרה שלנו בתשובה היא לא מהפכה ולא מרד, אנחנו חוזרים למחוזות שבהם כבר היינו, האמונה תמיד הייתה שם".

* "כששואלים אותי מי הרב שלי אני עונה: רבי נחמן מברסלב. הוא מלטף אותך, מחבק אותך, מקים אותך בעדינות. אני מרגיש שהוא אומר לי כל פעם מחדש: אתה מה-זה ראוי".

* "אנחנו כאילו בעידן של 'אין אלוקים'. שחטו את כל הפרות הקדושות. אבל זה גם טוב, כי אם הכול מותר, אז מותר גם להאמין באלוקים".

* "אני מרגיש הרבה פעמים בגלות, גם פה בישראל. כשאני קורא על שחיתות, על אלימות, על הקצב המטורף שאנחנו חיים בו. אני מסתכל מסביב ואומר: תנו קצת לנשום, תנו לחיות".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם