בית המחוררים

5 mishpat
 
לכאורה בנט ושקד עושים פה סדר סוף סוף, מסדירים את הליכי החקיקה בישראל ואת יחסי הרשות השופטת והמחוקקת, אבל למרות מגמתו החיובית תזכיר 'חוק יסוד: החקיקה' הנוכחי עמוס חורים לעייפה, וכאלף עדים תעיד על בעייתיותו שתיקתם הזחוחה של חסידי האקטיביזם השיפוטי

שניאור שפירא

חוק יסוד החקיקה

לפני כשבועיים השיקו השרים איילת שקד ונפתלי בנט את אחד מחוקי הדגל אשר ברצונם לחוקק: 'חוק יסוד: החקיקה'. תקופה ארוכה הם עמלו על החוק, שבשלב זה פורסם רק תזכיר שלו (תזכיר הוא שלב מקדמי בטרם תעלה הצעת חוק בכנסת), ומטרתו להסדיר את הליכי החקיקה בישראל, לקבוע את המדרג הנורמטיבי בין החוקים וכן להסדיר את יחסי הרשות השופטת והכנסת ובעיקר את יכולת בית המשפט העליון לבטל חקיקה, אולי הנושא הבוער ביותר בימים אלה.

לפני שניגש לעניין נעשה קצת סדר. כידוע, למדינת ישראל אין חוקה. הכנסת הראשונה, אשר נקראה גם 'האסיפה המכוננת', ניסתה לקבל חוקה כזו, אך בשל חילוקי דעות לא הצליחו חברי הכנסת להגיע לנוסח חוקה מוסכם. כפשרה זמנית התקבלה 'החלטת הררי', על שם יוזמה של ח"כ יזהר הררי, ועל פיה תפוצל החוקה לכמה חוקי יסוד אשר יחוקקו מעת לעת עד אשר תתקבל חוקה מלאה. עד היום חוקקו בסך הכול 15 חוקי יסוד. 'חוק יסוד: החקיקה' המוצע כעת בא על רקע החלטה קודמת של ועדה ציבורית אשר עמדה על נחיצותו (אגב, בימים אלו תלויה ועומדת הצעת חוק יסוד נוספת: 'חוק יסוד: מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי').

ומה כתוב בתזכיר החוק? ראשית הוא מקבע את עליונותם של חוקי היסוד על פני חקיקה רגילה, חקיקה לשעת חירום וחקיקת משנה. נוסף על כך התזכיר מבקש לקבוע הליכי חקיקה שונים לחוקי היסוד: כדי לחוקק חוק רגיל תידרש הצבעה בשלוש קריאות ובהן רוב רגיל, ואילו חוק יסוד יצטרך רוב של 61 חברי כנסת. כמו כן התזכיר מעגן בחוק את הליכי החקיקה הרגילים, שעד היום היו מוסדרים בתקנון הכנסת. אמנם השינוי האחרון הוא קוסמטי בלבד, אך מן הראוי כי הליכי החקיקה יעוגנו בחוק ולא בתקנון, ולכן זהו תיקון מבורך.

שנית, ואולי החלק החשוב יותר מבחינת שקד ובנט, תזכיר החוק מסדיר לראשונה את יכולת בית המשפט העליון לבטל חקיקה, ובהתאם את יכולת הכנסת להתגבר על החלטה של העליון. על פי נוסח ההצעה, במקרה של שאלה הנוגעת לחוקי היסוד יוכל הרכב של תשעה שופטים בבית המשפט העליון להורות על ביטול החוק. במקרה שכזה תוכל הכנסת לחוקק את החוק מחדש, אולם לשם כך יידרש רוב של 61 חברי כנסת, והחוק יהיה בתוקף לחמש שנים בלבד (לאחר מכן יהיה אפשר לחוקקו שוב). האפשרות לחוקק שוב חוק שנפסל בבית המשפט נקראת 'פסקת ההתגברות', ויש אומרים שהיא התמריץ האמתי לחקיקת החוק.

מאחורי הקלעים של התזכיר עומד המאבק באקטיביזם השיפוטי ומאבקי הכוחות בין הרשות השופטת לרשות המחוקקת. לדעת רבים, בעת האחרונה חלה הקצנה של ממש בביקורתו השיפוטית של בית המשפט העליון על הליכי החקיקה. בהצעת חוק זו למעשה מבקשים איילת שקד ונפתלי בנט לרסן מעט את בית המשפט ולהשיב את הבכורה לכנסת ישראל, אולם מבקרי התזכיר טוענים כי ייתכן מאוד שבמקום לחזק את מעמד הכנסת דווקא בית המשפט יצא וידו על העליונה.

כיצד? אמנם בית המשפט נדרש לבטל חוק בהרכב של תשעה שופטים, אולם כפי שכל מי שעוקב אחרי פסיקות העליון יודע, אין שם הפתעות. כמעט תמיד אפשר לדעת מראש מה תהיה החלטת השופטים בשל יכולתו של נשיא בית המשפט העליון להשפיע על ההרכבים. בבית משפט המורכב מ-80 אחוזי אקטיביסטים קיצוניים, 10 אחוזי אקטיביסטיים מתונים ו-10 אחוזי שמרנים, כנראה לא יהיה קשה לפסול חוקים. כמו כן החוק קובע רוב של 61 חברי כנסת על מנת לחוקק מחדש חוק שנפסל בעליון. המספר הזה הוא רף גבוה מאוד בהליך חקיקה רגיל, קל וחומר בחקיקת חוק לאחר שנפסל. בכנסת הנוכחית למשל לא היה סיכוי לחוק כזה לעבור שנית, היות שכחלון משמש (לפחות בעיני עצמו) מגן הדמוקרטיה. יוצא מכאן כי באופן מעשי בית המשפט ימשיך לבטל חוקים, ובפעם הראשונה יעשה זאת בהסמכה חוקית למהדרין, בניגוד למה שהיה עד היום. הכנסת לעומת זאת תיעשה גוף נכה וחסר יכולת להתמודד מול בית המשפט.

נוסף על כך קציבת החוק לחמש שנים מעידה שוב על מעמדה הנמוך של הכנסת. אפשר להבין מחוק היסוד שבית המשפט העליון הוא המצפן המוסרי של החברה הישראלית, ואם הכנסת מעוניינת לחרוג מהחלטותיו אין לה אפשרות אמתית לעשות זאת אלא רק לתקופה מוגבלת.

בסופו של דבר שקד ובנט מנסים להרים את מעמדה של הכנסת, אך תזכיר החוק הנוכחי עמוס חורים כמו גבינה שווייצרית ומעבר החוק במתכונתו הנוכחית עשויה להיות בכייה לדורות. הראייה החותכת היא ששופטי העליון בהווה ובעבר וחסידי האקטיביזם השיפוטי קיבלו את החוק בשקט מופתי. בהתחשב ברשומות של המאבקים הבלתי פוסקים בינם לבין איילת שקד הדבר מפתיע ביותר. הם כנראה גם מבינים שהחוק הזה טוב מכפי שיכלו לחלום.

 
atarMbaolam

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם