קול השופר הגדול

3 abuhazera
 
רבי יעקב אבוחצירא זיע"א – שומע קול השופר הגדול

הרב שמואל אליהו

הרבה כתרים נקשרו לראשו של רבי יעקב אבוחצירא זיע"א על מדרגתו הרוחנית הגדולה ועל ספריו הרבים. סיפור עלייתו לארץ ישראל הוא סיפור מופלא. בשנת תר"מ (1879) יצא רבי יעקב בדרכו לארץ ישראל ואתו קהילה גדולה מאוד של עולים.

זו לא הייתה הפעם הראשונה שבה החליט רבי יעקב לעלות לארץ ישראל. שש פעמים הוא ניסה לעלות לארץ ישראל ובכל פעם התחננו לפניו בני הקהילה שלא יעזוב וישאיר אותם כצאן ללא רועה. בפעם הזאת אמר להם רבי יעקב כי הגיע זמן הגאולה ואם הם רוצים ללמוד ממנו תורה - הם צריכים לעלות יחד אתו לארץ ישראל.

כך עלה רבי יעקב לארץ ישראל בראש שיירה גדולה של עולים ממרוקו, אבל הוא לא הסתפק בה. הוא הבין שכדי להביא גאולה לעולם צריך לעורר את כל הקהילות לעלות. בדרכו לארץ עבר רבי יעקב בקהילות יהודיות באלג'יריה, בלוב, בתוניסיה ובמצרים, ועודד גם את אנשיהן לעלות לארץ כי הגיע זמן הגאולה.

את קול הדממה הדקה הזו שמעו כנראה רבים, אבל לא לכולם היה כוח לעשות מעשה, לצאת מהגלות ולעלות לארץ ישראל. נדרשים אנשים כמו משה רבנו שיודעים להקשיב לדבר ה', לקבל החלטה ולבצע אותה

במקביל לעלייתו של רבי יעקב התעוררה בתימן תנועה גדולה של עלייה. הם הבינו כי הגיע הזמן לעבור מדיבורים למעשים ועלו לארץ ישראל בכמה וכמה גלים. זו הייתה מסירות נפש גדולה, כי בימים ההם לא היה מי שיעזור להם בעלייתם וישמור עליהם בדרך, והם שילמו מחירים יקרים כדי לממש את חזונם לעלות לארץ ישראל.

הפלא הגדול הוא שבאותם ימים בדיוק התעוררה גם ברוסיה תנועה של "חובבי ציון". גם הם הבינו שצריך לעבור מדיבורים למעשים ועלו לארץ ועסקו ביישובה. גם ברומניה התעוררו אנשים שקראו לעצמם ביל"ויים, ובמסירות גדולה עלו לארץ והקימו את גדרה.

ההתעוררות הזו התרחשה גם בירושלים. בימים ההם החלו תושבי ירושלים לשבור את חומות הפחד, לאזור אומץ ולגור בשכונות מחוץ לחומות העיר העתיקה. הם האמינו שהנבואה של זכריה "פרזות תשב ירושלים מרוב אדם ובהמה בתוכה" מתחילה להתקיים, וקמו ועשו מעשה.

כל הפעולות הללו מתרחשות בכמה וכמה מוקדים בעולם בלי שום תיאום. בימים ההם אין תקשורת בין הקהילות היהודיות בעולם, ובוודאי לא בין קהילות במרוקו, תימן, רומניה ורוסיה. איך נוצרה ההתעוררות המתואמת הזו?

יש נבואה שאומרת כי בסוף הגלות ה' יתקע בשופר גדול לשחרר אותנו מכבלי הגלות הרוחניים ויישא נס לקבץ את גלויותינו. השופר הגדול הזה הוא שופר שאמור להישמע מסוף העולם ועד סופו אבל רק בחדרי לבם של אנשים. עליו נאמר: "ובשופר גדול ייתקע וקול דממה דקה יישמע".

את קול הדממה הדקה הזו שמעו כנראה רבים, אבל לא לכולם היה כוח לעשות מעשה, לצאת מהגלות ולעלות לארץ ישראל. נדרשים אנשים כמו משה רבנו שיודעים להקשיב לדבר ה', לקבל החלטה ולבצע אותה יחד עם קהל גדול ולא להירתע מהקשיים הרבים. אחד מהם היה רבי יעקב אבוחצירא זיע"א.

כמשה רבנו בשעתו, לא זכה רבי יעקב להיכנס לארץ ישראל ונפטר בדמנהור שבמצרים בכ' בטבת תר"מ. רוב האנשים המשיכו לארץ ישראל, והם אלה שהמשיכו את בניינה של ארץ ישראל, ואת פירות נטיעותיהם אנו אוכלים היום.

 

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם