אהבה הבאה מנתינה

15 sivan
 

סיון רהב מאיר

1. את התמונה המפורסמת של כל שליחי חב"ד יחד בכנס השנתי רבים כבר מכירים, אבל השבוע נשלחה אליי בפעם הראשונה התמונה העוצמתית הזו, תמונה ששווה הרבה יותר מאלף מילים: כ-2,000 שליחות חב"ד בפריים אחד, בכינוס השנתי שלהן בניו יורק. וכך כתבה לי הלילה אחת מהנשים שמופיעות בתמונה: "הרבי מלובביץ' תמיד אמר: אני לא רוצה רק ליצור חסידים, אני רוצה ליצור מנהיגים. לכן הוא שלח שליחים, לשנות את העולם, להגיע למיליוני בני אדם. לנשים הוא נהג לומר: אתן לא 'אשתו של השליח', אתן שליחות בעצמכן. כל אחת כאן בתמונה מלמדת, מנהלת פרויקטים של חסד ושל תורה, מארחת אורחים מכל העולם, מנהלת בית חב"ד, ומגדלת ילדים שגם הם לא 'ילדים של שליחים' אלא שליחים בפני עצמם. המפגש הזה הוא ההזדמנות היחידה שלי בשנה לראות נשים שנראות כמוני. להטעין את הבטרייה, לפני החזרה למקום השליחות הרחוק. דיברנו כאן על כך שהתמונה צולמה בפרשת 'תרומה'. כתוב בפרשה 'וייקחו לי תרומה' וזו קריאה לכל אחד מאתנו לתרום מהלב, לצאת מעצמו, בנדיבות, בהתנדבות, מעל ומעבר. אנחנו מנסות".

2. השבוע מלאה שנה לפטירת הרב יעקב אדלשטיין זצ"ל, רבה של רמת השרון. מי שהכיר יודע את גודל האבדה. בשנה האחרונה בעלי ואני כותבים ספר על הרב. יש בהחלט מכנה משותף למאות הסיפורים שכבר אספנו: שילוב מיוחד של גדלות בתורה וגדלות בחסד. אדם שהיה תלמיד חכם עצום, וסבלן ומאיר פנים עצום. איך זה הולך יחד? איך אפשר לשבת שעות ולעזור ולהקשיב לצרות של כולם, וגם להשקיע שעות בלימוד תורה? הרי הזמן הוא מוגבל. הנה סיפור על הרב של הרב, שאולי יעזור לנו להבין וגם ליישם.
החזון אי"ש היה רבו של אדלשטיין. לפני עשרות שנים נהגו שני צעירים ירושלמים להגיע ללמוד אתו מדי יום בבני ברק. עם הזמן, ירושלמים רבים החלו לשלוח אִתם פתקים עם שאלות לחזון אי"ש. יום אחד, אחד הצעירים התנצל בפני הרב על הזמן היקר שהם גוזלים ממנו בהצגת הפתקים והשאלות, זמן שבו היה יכול ללמוד. תשובת החזון אי"ש הייתה מפתיעה: המענה על השאלות לא פוגע בלימוד התורה אלא משביח אותו. ההצלחה בלימוד התורה, הוא אמר, אינה מגיעה מאותו מקור של חכמות אחרות. זה לא רק עניין של השקעת זמן, זה תלוי בנשמתו של הלומד. ככל שהאדם משתדל להיטיב עם חברו, הוא מרחיב את נשמתו, את כלי הקיבול של התורה, וכך הוא מסוגל אחר כך לקלוט ולהכיל יותר את התורה עצמה. הרב אדלשטיין יישם את התובנה העמוקה הזו יום יום, שעה שעה.

3. שלושים ואחד פסוקים בלבד מקדישה התורה לבריאת העולם, בספר בראשית. החל מהשבוע, מפרשת "תרומה", מוקדשים ארבע מאות וחמישים פסוקים לבניית המשכן במדבר. מדובר בהוראות מפורטות ומדוקדקות של בנייה, הכנה, תפירה והקמה. למה הקוסמוס כולו מתואר בקצרה? למה המשכן, האוהל שהיה המרכז לעבודה הדתית-רוחנית במדבר, מתואר באריכות?
יש פרשנויות והסברים רבים, אבל אחת התשובות, קצרה ונוקבת, מצאה חן בעיניי במיוחד: באופן כללי, התורה לא מתעכבת על תיאור העולם. לשם כך יש ספרי מדע ואלבומי תמונות. התורה מתעכבת על מה האדם אמור לעשות בתוכו.

4. איך נוצרת אהבה? רק לפני כמה פרשות, אלוקים קרע לנו את הים ונתן לנו את התורה. אז למה הוא צריך עכשיו את התרומה שלנו כדי לבנות משכן? ומה הטעם בכל הוראות הבנייה הטכניות האלה? למה צריך לקחת קרשים ובדים וכל מיני חומרים ולטרוח כל כך על הקמת משכן? פרשנים רבים מסבירים שאלוקים לא צריך מאתנו כסף וזהב. הוא רוצה שותפות. מעורבות. מחויבות. הוא לא רוצה שנעמוד, פסיביים, ורק נאמר "נעשה ונשמע", אלא שבאמת נעשה. שנהפוך להיות חלק מהסיפור. וכשבן אדם מכניס את היד לכיס ותורם, או שם יד כדי להרים ולבנות משהו – הוא הופך לשותף. שימו לב שאם השקעתם אפילו שקל במניה מסוימת – אתם עוקבים אחריה בדאגה אבהית. אם הצבעתם לשיר מסוים במצעד – אכפת לכם יותר מהתוצאות. נתינה יוצרת אהבה. זה נכון בזוגיות (ככל שאני משקיע יותר – אני מרגיש קשור יותר), זה נכון בהורות (הטרחה וההשקעה סביב ילדים קטנים קושרת אותנו אליהם) וזה נכון גם ביחס לתורה עצמה (אם עמלתי ולמדתי והשקעתי – זה שלי. אני שייך). כך גם ביחס למשכן, בפרשה. הרב אליהו דסלר מנסח זאת במשפט נוקב: "יותר ממה שהנתינה באה בעקבות האהבה – האהבה באה בעקבות הנתינה".

איור: נעמה להב

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם