להתנער בקהילה

4 student
 
תיכון או ישיבה? פנימייה או מגורים בבית? בעיצומה של תקופת הרישום ללימודים לשנה הבאה כותב הרב יוני הולנדר, מנהל התיכון התורני 'אור תורה דרך אבות', על בחירת המוסד הנכון

הרב יוני הולנדר

אתם בטח מכירים את זה שיוצא לכם לשוחח עם מכר או עם קרוב משפחה שאינו דתי ואתם מספרים לו שהילד שלכם, שרק מלאו לו 14, הולך בשנה הבאה ללמוד בפנימייה. לנגד עיניכם אתם רואים את העיניים מצטמצמות והתגובה דורשת מכם להסביר שככה זה אצלנו, הפנימיות נחשבות מקומות ש'הולכים אליהם', שהן הדבר האמתי. אבל תוך כדי ההסבר המלומד מתעוררות אצלכם מחשבות: מי קבע את הדירוג הזה? למה? האם זה חייב להיות ככה?

הפנימיות התיכוניות נחשבות שאיפתם של הורים רבים שילדיהם הגיעו לגיל תיכון. האפשרויות הגלומות בשעות שאחר הלימודים קורצות לכל צעיר בשנות העשרה, אבל פנימייה אינה חזות הכול והזדמנויות רבות אף יותר טמונות במגורים בבית בשנות התיכון ובלימודים בתיכון הקהילתי שליד הבית.

המלבי"ם מפרש: "נער מלשון התעוררות, שאז יתחילו כוחותיו הטבעיים והמוסריים להתעורר ולהתנער, לצאת מן הכוח אל הפועל בחוזק הגוף והתעוררות כוחותיו". במילים אחרות, גיל הנעורים הוא גיל של התעוררות חיצונית של הגוף ושל התעוררות כוחות הטבע והמוסר הפנימיים. יש בגיל זה גם סוג של התנערות מול העולם המוכר, כפי שהוא מיוצג לנוער על ידי עולם המבוגרים. מנקודת מוצא זו אפשר להאיר את ההזדמנויות שמאפשרת הלמידה בסביבה הביתית.

גיל הנעורים הוא גיל של התעוררות חיצונית של הגוף ושל התעוררות כוחות הטבע והמוסר הפנימיים. יש בגיל זה גם סוג של התנערות מול העולם המוכר, כפי שהוא מיוצג לנוער על ידי עולם המבוגרים. מנקודת מוצא זו אפשר להאיר את ההזדמנויות שמאפשרת הלמידה בסביבה הביתית

מצד הנערים והנערות סיום יום הלימודים בשעה סבירה כמו 16:00 או 17:00 מאפשר העשרה בחוגים, בפעילויות, בהתנדבויות ואפילו זמן חברתי בסביבת הבית. באופן שאינו מפתיע כלל, ילדים רבים מגלים שהמתכונת של לימודים ממושכים בכל יום איננה מתאימה להם כלל.

מצד המשפחה מדובר בהארכת הזמן שהילדים שלנו בבית. ניתנות לנו עוד ארבע שנים של הורות יומיומית פעילה, המוחמצת בתנאי פנימייה. זוהי הזדמנות לארוחות ערב משפחתיות, הזדמנות שבבית יגדלו יחד אחים ואחיות גדולים וקטנים, הזדמנות לחנך את הנוער ולעצב את דמותו גם בשנים שבהן זו משימה מאתגרת יותר, ולא להשאיר את המשימה כבלעדית בידי צוות המורים.

בצד החינוכי טמונה כאן הזדמנות גדולה לחינוך אינטגרטיבי שאיננו מתנשא אלא מאפשר לנערים ולנערות לבנות את עצמם ואת הסתכלותם בעולם בסביבה טבעית יותר ובועתית פחות.

גם מצד הקהילה יש כאן הזדמנות לעבור עם הנערים והנערות שלנו את גיל ההתבגרות שלהם. אפשר לחשוב יחד על האתגרים, על איך אנחנו דואגים להם ומה אנו יכולים לבנות יחד כדי לספק סביבה בריאה שבה יוכלו לחיות את נעוריהם בצורה טובה: מתקני ספורט, מקומות מפגש, שיעורים, פעילויות וחוגים. זוהי הזדמנות לקהילה להתנער קצת מהדפוסים הרגילים שלה הנדרשים לצרכים המשפחתיים, לבחון את עצמה מחדש ולהתעורר לחיי קהילה מגוונים יותר, הנדרשים לצעירים ולמבוגרים, ליחידים ולמשפחות.

בכל שנה התקופה הזאת מאתגרת במיוחד, אבל היא לא חייבת להיות כזאת. אולי תקופה זו היא פשוט ההזדמנות שלנו, הורים ומחנכים, להתנער ולעורר לשינוי.

הכותב הוא מנהל התיכון התורני 'אור תורה דרך אבות' מבית רשת אור תורה סטון

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם