מקשה זהב

4 gold
עיון קצר בהרכב הכימי של הזהב מגלה הרמוניה בין תכונות סותרות, ומעניק הסבר מיוחד לבחירה במתכת הזאת לכלים רבים במשכן

הרב אייל ורד

עשיית המשכן בידי בני ישראל מרשימה הרבה מעבר לבעלי המלאכה שהשתתפו בה. העובדה שעם שרק לפני חצי שנה היה שקוע בעבודת טיט וחומר עוסק כעת באומניות הכי עדינות ומופלאות היא פלא גדול.

אך לא רק האנשים מתעלים. גם עולם החומר מתעלה ומתברר. הזהב, הכסף והנחושת מן הדומם. העץ מן הצומח והיריעות מן החי. כל חלקי הבריאה שותפים בעניין.

מעל הכול עומד באופן מובהק הזהב. הוא החומר הבולט ביותר במלאכת המשכן, ממנו מיוצרים הכלים הפנימיים - מזבח הזהב, המנורה, השולחן והארון.

והנה, בכפורת שעל הארון ובמנורה נוסף לזהב ציווי מיוחד: לעשות את הכלים מקשה אחת. מדוע? מה העניין בעשיית מקשה אחת? החיוב הזה הופך את המלאכה למורכבת ביותר, מקשֶה מאוד. מה הסיבה לציווי המיוחד הזה?

ובכלל, מה העניין בזהב? האם הזהב יפה רק כי הוא נדיר או שיש בו תכונות מיוחדות ההופכות אותו למתכת מיוחדת, ומשם נובע גם היופי שלה?

לזהב יש שתי תכונות מיוחדות כחומר. הוא מתכת אצילה, כלומר לא מתרכבת עם שום מתכת אחרת, ולכן נשארת עמידה לאורך שנים רבות. תכונה זו גורמת לכך שאנו פוגשים את הזהב בטבע בצורתו השלמה. אין צורך לנקותו או לזקקו.

התכונה השנייה של הזהב היא המוליכות החשמלית הגבוהה שלו.

אלא שאם מעמיקים מעט מבחינה כימית, מגלים ששתי תכונות אלו סותרות. מוליכות ואצילות לא אמורות ללכת יחד. על מנת להבין את סוד הזהב וממילא את סוד הציווי של מקשה אחת נפנה רגע לרקע כימי קצר.

"תעודת הזהות" של כל אטום היא מספר הפרוטונים הקיימים בגרעין שלו. מספר האלקטרונים הנעים סביב הגרעין זהה אף הוא למספר הפרוטונים. למרות זאת, ישנם מספרים "אידיאלים" שכל אטום שואף להגיע אליהם. המספרים הם 2, 10, 18, 32.

כך נוכל למצוא שהנתרן, שיש לו 11 אלקטרונים, ישאף לוותר על אחד כדי להגיע למצב של עשרה אלקטרונים. לעומתו הכלור, שלו יש רק תשעה אלקטרונים, ישאף לקבל אחד כדי להגיע לאיזון. כך נקבל את הנתרן הכלורי, הלא הוא מלח הבישול שלנו. לתופעה זו קוראים "חמצון חיזור".

באטום הזהב מתרחשת תופעה ייחודית, האלקטרונים הקרובים לגרעין מאפשרים למתח החשמלי החיובי שנמצא בגרעין לעבור הלאה. הם מאפשרים מעבר דרכם, וכך גם האלקטרונים הרחוקים יותר מקבלים מטען חשמלי ונמשכים לגרעין בצורה שווה. אטום הזהב מתנהג אפוא באופן של מקשה אחת.

האלקטרונים מסודרים במין מעגלים מסביב לגרעין, ולכן האלקטרונים שיעברו מאטום לאטום יהיו אלו שנמצאים בקליפה החיצונית של הגרעין.

אם נבחן את אטום הזהב נגלה שמספרו הוא 79 וצורת הסידור שלו היא כזו:

במעגל האלקטרונים האחרון של האטום נמצא רק אלקטרון אחד, ואם כן - היינו מצפים לראות את הזהב 'מוסר' את האלקטרון הזה הלאה, כלומר יוצר תהליך של חמצון חיזור עם מתכת אחרת. בפועל אין זה כך, והזהב 'שומר' את כל האלקטרונים שלו אצלו, ולא מתרכב כלל.

ההסבר המדעי המקובל לכך הוא שבאטום הזהב מתרחשת תופעה ייחודית. מה שקושר את האלקטרונים הוא המתח החשמלי שבין גרעין האטום המכיל פרוטונים בעלי מטען חיובי, לבין האלקטרונים שהם בעלי מטען שלילי. באטומים רגילים, האלקטרונים הקרובים לגרעין ממסכים את המתח החיובי מלעבור הלאה. הם "לוקחים הכול לעצמם" ומשאירים לאלקטרונים שבמעגלים החיצוניים משיכה חשמלית נמוכה יותר, וכך בעצם קל לאטום לוותר עליהם. בזהב, האלקטרונים הקרובים לגרעין מאפשרים למתח החשמלי החיובי שנמצא בגרעין לעבור הלאה. הם מאפשרים מעבר דרכם, וכך גם האלקטרונים הרחוקים יותר מקבלים מטען חשמלי ונמשכים לגרעין בצורה שווה.

אטום הזהב מתנהג אפוא באופן של מקשה אחת. אין בו שווים יותר או שווים פחות. האלקטרונים הקרובים יותר למרכז מוותרים על המתח החשמלי לטובת אחיהם הרחוקים מהם, ולא מוותרים על אף אחד.

העובדה הזאת הופכת את הזהב למוליך חשמלי מעולה. קל לאלקטרונים לעבור דרכו הלאה. הוא לא עוצר אותם אצלו או חוסם אותם, אדרבה – "המיסוך הגרוע" יוצר סביבה חשמלית שמאפשרת לזרם חשמלי לעבור באופן הטוב יותר.

מה המשמעות של נקודת זהב שהיא מקשה אחת? מדוע חשוב כל כך שהמנורה תיעשה מקשה אחת? ההבדל בין מנורה העשויה חלקים למנורה העשויה מקשה אחת הוא שבראשונה הרגל היא רק רגל, ואין לה קשר לקנה או לגביע. ואילו במקשה אחת, הכול שייך לכול. אין קרוב או רחוק. כולם שייכים במידה שווה. המנורה היא אחת באמת וגם החלק ה"רחוק" קרוב באותה מידה.

כך גם בנפש של יהודי. כאשר מגיעים לנקודת הזהב, לעצם השייכות, שם הכול מקשה אחת. שם כולם שייכים, שם אין קרוב ורחוק. ההבדלים החיצוניים נמסים ונעלמים, כי בנקודת אטום הזהב הכול יחד.

הזהב הוא מלכות. מלכות אמתית היא זו שאין לה משל עצמה כלום, והיא מאפשרת לכל החלקים ולכל הזרמים לעבור דרכה ולבוא לידי ביטוי. אך אין זה פירוק, כי בנתינתה לכוחות כולם לעבור דרכה המלכות יוצרת בתוכה מקשה אחת.

לא נתפלא איפה שדוד המלך שראשו כתם פז, כולו זהב, שמו עולה בגימטרייה זהב – 14.

מתכת הזהב היא אצילה ולכן היא יפה. יש בה עצמיות מחוברת שלא מוותרת על שום חלק, גם לא על הרחוק והבודד, ומצד שני היא מעבירה דרכה באופן הכי מעולה זרמים נוספים. היא מקשה זהב, מרמת האטום עד רמת הכלי, ולמעלה מזה ללב ולאהבה ולחיבור מוחלט.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם