פיתוח האינטליגנציה הדתית

4 hersh

אבינעם הרש

זה קרה לפני שנתיים, כשהייתי מחנך, באחת מתפילות יום השישי: עברתי תלמיד תלמיד ובדקתי שהוא לא מדבר בתפילה, יושב בצורה מכבדת, לא מתעסק במשהו אחר.

בשלב כלשהו, אחרי שכבר נמאס לי להרגיש כמו שומר או קלגס שרודה בתלמידים שלו, לקחתי אחד מהם הצדה ושאלתי אותו: "תגיד, מה הסיפור שלך? לא בראש שלך להתפלל?"

"לא, המחנך. אני שונא את היום שישי הזה. לשבת כמו איזה רובוט בתפילה".

הרגשתי בעיטות בבטן. כשחזרנו לכיתה, אמרתי לכל התלמידים שלי: "חבר'ה, אני רוצה כנות ואומץ. לא רוצה תשובות מזויפות! אם התפילה הייתה רשות ולא חובה, כמה מכם היו מגיעים אליה?"

רק חמישה הרימו ידיים.

"מעריך אתכם על הכנות", אמרתי. "אבל באמת לא הייתם מגיעים? התפילה לא חשובה לכם?"

"חשובה המורה, אבל אל תיפגע, זה שאתם כל הזמן מעירים לנו בתפילה, שב, קום, אל תעשה ככה, אל תדבר, זה מוציא את כל החשק. ובכלל, בלי להתחצף, מה אתם קשורים לתפילה האישית שלי? זה כבר ביני לבין הקב"ה, מה אתם נכנסים לי באמצע?"

המכנה המשותף של רוב הנשאלים ואנשי החינוך היה חד-משמעי וברור: הרוב המוחלט של משאבי מוסדות החינוך, למעט יוצאי דופן, מוקדש למבחן התוצאה של התפילה, כלומר כמה הגיעו ואיך היא התנהלה בפועל, במקום לדרך ולהתכוננות לתפילה. שלבים אלו כוללים את ההכנה לפני התפילה, שיחות על התפילה ופיתוח היכולת הפשוטה בתלמידים לדבר אל הקב"ה באופן החווייתי והאישי ביותר שיש.

חשבתי, הרהרתי והבנתי שיש הרבה היגיון במה שהתלמיד הזה אמר: האם האכיפה החזקה וגבולות המשמעת הנוקשים הם הדרך הנכונה לגרום לתלמידים לאהוב את התפילה? האם אנחנו לא גורמים להם נזק באכיפת התפילה הזו ש'הצליחה' להמאיס אותה על התלמידים?

*

ככל שחשבתי יותר על העניין נהייתי מבולבל יותר.

מהי בכלל התוצאה הרצויה בתפילה? מלמול ודקלום של הטקסטים באופן אחיד ונאות בידי התלמידים משל היו חיילים בצבא הצפון קוריאני? ואולי בכלל הבעיה היא אצלנו, המחנכים והצוות החינוכי שלא בדיוק סגור על עצמו ועל הגדרת היעדים שלו?

האם התפילה נמדדת כמו בגרות במתמטיקה במבחן התוצאה - תבוא, תדפוק מבחן עם ציון טוב ותלך הביתה?

וכמה זמן אם בכלל אנחנו מקדישים לכל עניין ההכנה לתפילה? להתבוננות, לפיתוח "האינטליגנציה הדתית" (מונח ששמעתי מהרב דוב זינגר), למיפוי כלל הגורמים המעכבים והמפריעים שמונעים מהתלמידים להגיע למקום החווייתי והנכון של תפיסת התפילה?

ומה בנוגע לדרישה הכללית מתלמידים שסובלים מבעיות קשב וריכוז לשבת במשך חצי שעה (ולפעמים גם שעה, כמו בתפילת ראש חודש) ולצפות מהם שימשיכו לשמור על ריכוז וכוונה בתפילה?

יכול להיות שגם כאן אנחנו צריכים לחשב מסלול מחדש כדי שלא ניצור אצל חלק מהתלמידים שטרם נגענו במניעות ובגורמים שלהם טראומה שרק תרחיק אותם ותיצור אצלם אנטי?

*

הרבה תובנות עלו בעקבות הכתבה על התפילה במגזין 'מקום בעולם' של חודש שבט. המכנה המשותף של רוב הנשאלים ואנשי החינוך היה חד-משמעי וברור: הרוב המוחלט של משאבי מוסדות החינוך, למעט יוצאי דופן, מוקדש למבחן התוצאה של התפילה, כלומר כמה הגיעו ואיך היא התנהלה בפועל, במקום לדרך ולהתכוננות לתפילה. שלבים אלו כוללים את ההכנה לפני התפילה, שיחות על התפילה ופיתוח היכולת הפשוטה בתלמידים לדבר אל הקב"ה באופן החווייתי והאישי ביותר שיש.

מדובר בחלק חשוב מאין כמוהו, שאמור לברר יחד עם התלמידים את מהות התפילה ובעיקר לגעת בשאלת הגדולה האם התפילה נתפסת כמערכת יחסים של אוהבים או כסוג של מכונת משקאות שאמורה בסך הכול למלא את הצרכים והמאוויים שלנו בהתאם לכמות המטבעות שברשותנו.

*

נזרקתי עשרים שנה אחורה, לתקופה שבה הייתי נער בן 16 שהגיע בפעם הראשונה להתפלל בראש השנה אצל הרבי שלי, האדמו"ר מסערט ויז'ניץ זצ"ל. מוקף בשלושת אלפים חסידים ששרים בקול אחד, הרגשתי בפעם הראשונה בחיי מה הכוונה תפילה מחשמלת.

עד עכשיו צמרמורת עוברת בי כשאני נזכר איך קול הקהל העצום הזה של החסידים הפך לדבוקה אחת ששואגת בניגון: "השיר והשבח לחי עולמים" ואחר כך "המלוכה והממשלה לחי עולמים".

עמדתי שם עם כולם, דבוק בתנועותיהם, מרגיש איך שהבטן מתהפכת והנשמה מתנקה וכל העיניים שלי דמעות.

זו הייתה אחת התפילות הגדולות ביותר שחוויתי בחיי. לא אמרתי כלום, רק ייללתי וזעקתי בעיניים עצומות כמו שנער מתבגר ומתוסכל יכול לזעוק, מתחנן רק להמשיך ולקחת מהעצמה הזאת לשאר שנה.

עשרים שנה אחרי, ואני עדיין משתוקק לטעום שוב מהטעם של התפילה המתוקה הזו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם