שמחים ואוכלים

4 food

שרה אברמוביץ

איך זה שאצלנו כל שמחה נקשרת מיד לארוחה, וכל שמחת מצווה וגם שבת מתחילה ב"המוציא" ולחם או חלה? ועכשיו בחודש אדר אנחנו צוחקים, אוכלים ומשתכרים.

שבט נפתלי, שמיוחס לפי הקבלה לחודש אדר,קיבל את הברכה שכולנו היינו שמחים בה: "נפתלי שבע רצון ומלא ברכת ה'".

בברכת המזון אנחנו מזכירים את הפסוק "... משביע לכל חי רצון". לא כתוב משביע לכל חי מזון, מה שיותר מתבקש.מה שבענו, מזון או רצון?

כן, האוכל הוא הרבה יותר עמוק ממה שחשבנו. שביעות רצון היא מה שאנחנו רוצים, ואם אפשר שתהיה עם הרבה שמחה.

אהבה ישר ללב

למה אנחנו אוהבים לפעמים לבקש"תכין לי קפה"? כי הקפה שיעשה לי אדם קרוב תמיד טעים יותר,כי מי שהכין לי את הקפה הכניס בו כוונה ואהבה. הוא עשה את הקפה במיוחד בשבילי.הוא הכניס את הלב שלו בהכנת הקפהוכל זה נכנס לטעם הקפה.

אמא שמכינה אוכל לילדיה יכולה להעביר דרכו הרבה אהבה, ואישה יכולה לפתוח את לִבה בארוחה טובה לבעלה.זה הקשר בינינו לבורא עולם. כותב הרב פינקוס: אפשר לבחור בסופּר קרטון חלב, סתם ככה,ואפשר לדמיין שקרטון החלב שלקחתי מהמדף הוכן בידי בורא העולם במיוחד בשבילי באהבה

התבלין החשוב באוכל הוא נתינת הלב והאהבה לתוכו בזמן הכנתו. תבלין אותיות "תני לב".

אמא שמכינה אוכל לילדיה יכולה להעביר דרכו הרבה אהבה, ואישה יכולה לפתוח את לִבה בארוחה טובה לבעלה.זה קשר של אהבה. כי המאכל שהכנת נכנס ישר לדם של האוכל אותו, ונהיה חלק ממנו, כולל האהבה שנתת שם.

וזה הקשר בינינו לבורא עולם, כן, גם באכילה. כותב הרב פינקוס: אפשר לבחור בסופּר קרטון חלב, סתם ככה,ואפשר לדמיין שקרטון החלב שלקחתי מהמדף הוכן בידי בורא העולם במיוחד בשבילי באהבה.וכך גם שעת האכילה היא שעת קבלת חיים מה', קבלת מתנת חיים באהבה.

ספק לא מספיק וסיפוק

אני פוגשת הרבה נשים שמאוכזבות מזה שלא הצליחו מספיק, שמה שהן משתדלות לעשות (באכילה וגם בדברים אחרים)לא מספיק. כולנו נופלים עם אותו עמלק - עמלק הספק, וידידו ההאשמה העצמית: "אכלתי יותר מדי", "אני לא מספיק משתדלת" ועוד.

אגלה לך סוד: משפטי הספק וההאשמה העצמית הם זוללי אנרגיה טובה, והם המפתח לצריכה נוספת של קלוריות מיותרות.כן, זה עמלק שמחכה לנו בפינה.

אז בואו נחליף את הספק בסיפוק, את עונג את ה"לא מספיק" ושאר הציונים לשביעות רצון ולהודיה ואת הייסורים לרצון להתקדם בטוב ובתפילה.

באדר קיבלנו את התורה באהבה. כי אין דרך אחרת להתקדם מאשר בשמחה ובשביעות רצון.

שרה אברמוביץ, מחברת הספר "טעמו וראו - על אוכל, אכילה ומה שמעבר", מכוונת נשים בכלים יהודיים לחיות את הייעוד שלהן בשמחה

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם