ארבעה טיפוסים נחוצים בעולם

m 3 zamir

הרב זמיר כהן

"כְּנֶגֶד אַרְבָּעָה בָנִים דִּבְּרָה תּוֹרָה: אֶחָד חָכָם, וְאֶחָד רָשָׁע, וְאֶחָד תָּם, וְאֶחָד שֶׁאֵינוֹ יוֹדֵעַ לִשְׁאוֹל". כלומר, בארבעה מקומות הצטווינו בתורה ללמד את ילדינו את נסי יציאת מצרים ומתן תורה, ובכל מקום בנוסח שונה (1) שמות יב, כו–כז; 2) שם יג, ח; 3. שם, יד; 4) דברים ו, כ–כא). זאת כדי ללמדנו הדרכה יסודית בחינוך הילדים שכותרתה: לכל ילד יש לדבר בהתאם לאופיו ולטבעו.

אך לכמה קטגוריות מתחלקים הטיפוסים האנושיים? את זאת נוכל אנו רק לנחש, ושכלם האנושי של חוקרי הפסיכולוגיה יכול להעלות השערות שונות, אבל הנה כאן בורא האדם משיב על שאלה גדולה זו הנוגעת לנפש האדם.

בחלוקת נוסחי הדיבור עם הילדים בארבעת המקומות הנ"ל גילה לנו הקב"ה בתורתו כי יש בעולמו ארבעה טיפוסי בני אדם: האחד מבקש חכמה, בעל טבע נוח ונעים הליכות. השני מרדן, וכחן, מתקשה לבצע מטלות המוטלות עליו. השלישי אינו בעל דעה עצמית, אבל שואל שאלות קצרות ומבצע את ההנחיות שמקבל. הרביעי אינו מתעניין כלל במה שקורה סביבו, ויש לעוררו להתבוננות, כי הוא מעצמו אינו יודע לשאול.

לבן המרדן יש לגרום חוסר נוחות מחשבתית באמצעות שיח שאינו ישיר. לספר לו על הקשיים שחווה בסופו של דבר כל אדם ההולך אחר שרירות לבו, על חוסר הסיפוק והשמחה המלווים את מי שאינו נשמע ל'הוראות היצרן', על אבדן תחושת הטעם בחיים ועל חיי ההבל של העולם הזה, המאכזבים את מי שרודף אחריהם

כל ארבעת הטיפוסים הללו נדרשים לעולם כדי שיתפקד בהרמוניה ובשלמות, לפי שאפילו הבלתי רגוע והמרדן, אשר עלול לבסוף להיות רשע אם לא ידריכוהו באופן נכון המתאים לטבעו, יוכל להיות אדם נפלא שישתמש בכישוריו המיוחדים ובעצמת הבעירה שבו כדי לעשות פעולות נפלאות. הוא יוכל להפעיל מערכות חיזוק וחסד ולסייע רבות לכלל ישראל ולאנושות (כפי שכל ילד המוגדר היום היפראקטיבי ורבים מסתכלים עליו בשלילה, לאמתו של דבר קיבל כישורים בתחומים אחרים, של זריזות, עשייה ויכולת ביצוע, הרבה יותר מהאחרים. אלא שבמסגרת הלימודית הבנויה לפי מתכונת נכונה הנדרשת ללימודים הוא נראה חריג. ואולם אם ייתנו בו אמון, ינהגו בו בדרכי נועם וידריכוהו לפי טבעו, הוא יוכל בעתיד לפעול גדולות ונצורות. וכבר אמר הרב מברדיצ'ב: "ילד שובב הוא נשמה גדולה בגוף קטן, וקשה לו, לגוף הקטן, להכיל אותה. צודק הוא, אם כן, בשובבותו").

ובכן, לימדתנו התורה את דרכי החינוך שבידן ליישר כל ילד ולרוממו ללכת בדרך טובה, כפי שמפרט בעל ההגדה במענה לכל ילד. בביאורי להגדה של פסח הרחבנו בס"ד בפירוט המענים, אולם כאן, מחוסר מקום, נעסוק רק בבן ה'רשע'.

הוראת בעל ההגדה להורה היא: "הַקְהֵה אֶת שִנָּיו". האומנם? והלוא דרכיה של התורה דרכי נועם הם?! ושאלה נוספת: אם זו אכן הגישה כלפי הבן החוטא, להטיח בו דברים קשים, מדוע נאמר: "אילו היה שם לא היה נגאל"? הלוא הנוסח המדויק היה צריך להיות בלשון נוכח: "אילו היית שם לא היית נגאל!"

ואולם הביאור ב"הקהה את שיניו" אינו להטיח בו דברים קשים אלא לגרום לו חוסר נוחות מחשבתית בדרכו הנלוזה כאדם השותה חומץ, ששיניו קהות, ולעוררו לחשבון נפש.

לבן המרדן, שדרכי נועם אינן עוזרות לו, יש לגרום חוסר נוחות מחשבתית באמצעות שיח שאינו ישיר. לספר לו על הקשיים שחווה בסופו של דבר כל אדם ההולך אחר שרירות לבו, על חוסר הסיפוק והשמחה המלווים את מי שאינו נשמע ל'הוראות היצרן', על אבדן תחושת הטעם בחיים ועל חיי ההבל של העולם הזה, המאכזבים את מי שרודף אחריהם.

וכך, כאשר אתה אומר לו שהמסכן ההוא, ההולך אחר יצריו, אילו היה שם – בסבלות מצרים – לא היה נגאל! בלי לתקוף את הבן עצמו, הרי הנך מבדיל בינו לבין אותו אדם ורומז לו שבו יש מעלות רבות, וכאילו אתה אומר לו: "אילו פלוני היה שם, לא היה נגאל משום רשעותו. אבל אתה, הרי יש בך מעלות נפלאות וכוחות נפש אדירים אשר אתה יכול להפיק מהם תועלת רבה אם רק תממש את הפוטנציאל היהודי הנפלא הגלום בך!" בכך משתנה הבן העלול להיות רשע לבן חכם וצדיק.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלחמה ששינתה אותנו

  מאמר מאת עדו רכניץ

מוצאים דרכים חדשות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם