שרשרת זיכרון ועדות

m 3 zakx

הרב יונתן זקס

כשבני אדם מדברים על דת, הם על פי רוב מדברים על אמונות. לנו כיהודים העניין נראה תמוה. בעבורנו אמונה היא אמנם עניין חשוב, אך הדת במובנה העמוק מושתתת על טקסיות, על המעשים שאנו עושים בצוותא לביטוי הזיכרון הקיבוצי שלנו וערכינו המשותפים. הטקס מהווה פואטיקה של המעשה, כוראוגרפיה של אמונה, ואין חג הממחיש זאת יותר מחג הפסח.

בליל הסדר אנו מספרים את סיפור המסגרת של ההיסטוריה היהודית: היציאה ממצרים והמסע הממושך מעבדות לחירות. אנו מספרים זאת סביב השולחן בזמן הסעודה, ולצדנו, על פי רוב, משפחתנו המורחבת. אך איננו מסתפקים בסיפור המאורעות, אנו גם טועמים אותם: אנו אוכלים מצה, לחם עוני, ומרור, להזכירנו תחושת שעבוד מהי. אנו לוגמים מן היין ושרים שירים כדי לחגוג את היותנו כאן, חיים וקיימים כדי לספר את הסיפור.

כוחו המתמשך של פסח טמון בהיותו מאפשר לנו להעביר הלאה עוד ועוד, בשרשרת של דורות, את זיכרוננו ואת זהותנו. בליל הסדר אנו פותחים בסדרת שאלות הנשאלות מפי צעירי הילדים. אני עוד זוכר בבהירות כיצד שאלתי אני את אותן שאלות לפני שנים, בעודי ילד כבן ארבע או חמש, מוקף בסביי ובסבותיי.

אני עומד משתאה מהעובדה שהיום אני עצמי סבא ושהצעירים שואלי השאלות בליל הסדר הם נכדיי. אך זה בדיוק מה שמסמל את ההמשכיות! העובדה שבימי חלדי אני זוכה לראות חמישה דורות המספרים את אותו סיפור, שואלים את אותן שאלות, שרים את אותם שירים, לומדים חירות מהי ומהם טעמו ותחושתו של אבדן החירות.

זוהי עצמת הריטואל, הטקס. מעשים פשוטים שכילדים אנו עושים בשל היותם מהנים, וכמבוגרים אנו עושים אותם מתוך הבנה שהמאבק על חירות האדם וכבודו עוד נמשך, ושעלינו להיות ערוכים להיאבק למענם בכל גיל.

טקסים הם הדרך שבה תרבויות משמרות את זיכרונן, שומרות אמונים לאבותיהן ומעבירות את המורשת לדורות העתיד. הדבר היקר ביותר שקיבלתי מהוריי וניסיתי יותר מכול להעביר הלאה לילדיי היו ערכים שיחיו על פיהם. כל היתר היה רק בחינת עטיפה נוצצת המסבה הנאה זמנית ותכף מתפוגגת.

אמונות משמשות השראה לילדינו ובסופו של דבר משנות את העולם כשהן מתורגמות לשירים המושרים בפינו, לסיפורים שאנו מספרים ולטקסים שאנו מקיימים. הראיה לכך היא הפסח, הסיפור שמפיח תקווה ביהודים זה שלושת אלפים שנים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תרופה של פעם בשנה

  הטור של סיון רהב...

מחשבות מתחת לסכך

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם