ההיסטוריה שינתה בה כיוון

6 drukman

הרב חיים דרוקמן

האירוע המשמעותי והמכונן ביותר שהתרחש בעשור הראשון למדינתנו הוא תקומתה של מדינת ישראל. אחרי כאלפיים שנות גלות זכה עם ישראל לעצמאות, לחירות, לשלטון שלו בארצו – מהפך בתולדות ישראל.

בשבוע שעבר התייחדנו עם זיכרון השואה, ובינו לבין חגיגות עצמאותנו עומד ערכו של יהודי. הדבר בא לידי ביטוי כשאנו בוחנים מה היה ערכו של יהודי לפני קום המדינה: היהודי שלפני שנת תש"ח לא היה שווה כלום. העולם יכול לעשות בו ככל העולה על רוחו, וזו הייתה אחדות ה'אנושות' באותם ימים. תקומת מדינת ישראל היוותה שינוי מהותי בחיי עם ישראל באותה תקופה: הקב"ה הציב אותנו מחדש על מפת העולם – כעם. דגלנו החל להתנוסס לצד דגלים של עמים אחרים. היום זה אולי לא נשמע לנו מיוחד, אבל מדובר במהפך אדיר.

ביום ראשון שלאחר הכרזת העצמאות, שהייתה בערב שבת בין השמשות, כתב רבה של אלג'יר ביומנו דברים שזכורים לי בעל פה עד היום: "ברוך מחיה המתים. אתמול יום שקיוונוהו מצאנו. אחר 1,880 שנה לחורבן הבית נתחדשה המלכות בישראל. זה נס יותר גדול מקריעת ים סוף. נתקיימה נבואת יחזקאל, עלה עור וגידים בעצמות היבשות והשם הגדול הגיבור והנורא נפח בהם רוח חיים. ברוך מחיה המתים".

מדינת ישראל בת 70 היום, וזה אומר שהציבור ברובו כבר נולד למציאות שבה המדינה קיימת וחי ברובו כאילו הייתה המדינה מאז ומתמיד. לכן רבים בציבור אינם מודעים ואינם חשים מה נשתנה אותו יום מכל השנים. אני זוכר שביום הבחירות לכנסת הראשונה היו יהודים שקמו השכם בבוקר, טבלו במקווה, לבשו בגדי חג והלכו להצביע. אין ספק שתקומתה של מדינת ישראל היא הדבר היסודי ביותר שעלינו להזכיר שהתרחש.

שלטון, צבא, דין תורה

הגמרא מביאה כי הרואה ערי יהודה בחורבנן חייב לקרוע קריעה. הפירוש של 'רואה', כלומר של מה עליי לראות כדי להתחייב בקריעה, הוא מה שכתוב בהמשך – בחורבנן. ואולם הבית יוסף על הטור בהביאו גמרא זו שואל מהי כוונת 'בחורבנן', וכותב כי יש שתי אפשרויות: האחת, שערי יהודה חרבות מכיוון שאין בהן יישוב יהודי. אך מה אם יהודים בכל זאת חיים שם אבל השלטון הוא שלטון זר? לכאורה אינני חייב לקרוע כי הכול בנוי. אומר הבית יוסף: כשערי יהודה בנויות ומיושבות על ידי יהודים אך השלטון הוא שלטון גויים - על זה חייבים לקרוע קריעה. במילים אחרות, ר' יוסף קארו מכריע שהקריעה איננה על החורבן הטכני, על הבית ההרוס, כי אם על החורבן הלאומי, על שגויים שולטים בערי יהודה. זה נקרא 'בחורבנן'.

מדינת ישראל בת 70 היום, וזה אומר שהציבור ברובו כבר נולד למציאות שבה המדינה קיימת וחי ברובו כאילו הייתה המדינה מאז ומתמיד. לכן רבים בציבור אינם מודעים ואינם חשים מה נשתנה אותו יום מכל השנים

 

יוצא מכך שעד ה' באייר תש"ח ארץ ישראל הייתה חרבה, וגם המקומות הבנויים בה היו חרבים משום שגויים שלטו בארץ. החל מה' באייר תש"ח ארץ ישראל נבנתה, כי מאז שולט עם ישראל בארצו, וגם המקומות שעדיין אינם בנויים נחשבים כאילו הם בנויים, מכיוון שהשלטון הוא שלטון יהודי, וכמובן, צריך לבנות אותם בפועל.

ממילא, האירוע השני המשמעותי ביותר בעשור זה הוא הקמת הצבא הישראלי. אני עוד זוכר את המחתרות לפני קום המדינה. ברוך השם, הצבא שלנו היום מסוגל להפציץ באיראן ובעומק סוריה. חיילינו הם השליחים להגן עלינו מפני כל אויב, ועצם העובדה שיש לנו צבא משלנו היא דבר אדיר.

הדבר השלישי שהתרחש בעשור הראשון למדינה הוא שבשנים ההן נבנתה התשתית של מדינה יהודית. הקמת בתי הדין הרבניים נעשתה על גבי הקביעה שנקבעה בכנסת כי נישואין וגירושין של יהודים ייערכו על פי דין תורה. נוסדו בתי דין רבניים ממלכתיים, והם קיבלו מעמד ממש כפי שקיבלו בתי המשפט.

אינני יכול שלא להזכיר את קיבוץ הגלויות המופלא שזכינו לו בשנים אלו. אני חושב לעצמי כיצד יהודים התפללו אלפיים שנה "וקבצנו יחד מארבע כנפות הארץ" וכיצד בקשה זו התממשה עם קום המדינה. איני יכול להגיד שלא היו בעיות וקשיים ושהכול הלך חלק; ודאי שנעשו גם דברים שמן הראוי שלא היו נעשים, אך עלינו לראות את הדברים בפרספקטיבה הגדולה של בניין, של התקדמות.

בהתבוננות של 70 שנים לאחור, אינני חושב שבאיזשהו דבר הלכנו לאחור. אולי לא התקדמנו די, אך יש מהלך של התקדמות כללית: כמה ישיבות היו במדינות ישראל בראשית שנותיה?בקושי. וכמה לומדי תורה יש היום? מאות אלפים. יתרה מכך: מי מקיים היום את לימוד התורה במדינת ישראל? המדינה! זה דבר אדיר שהמדינה מקיימת את לומדי התורה שבה. ברוך השם, אשרינו שזכינו לכך.

אנחנו נמצאים בדרך, בתהליך, ומאמינים באמונה שלמה שכל התהליך הזה, שהוא ודאי אלוקי – ודאי יימשך, ואנו צריכים להיות שותפים בו. להתפלל להתקדמותו ולפעול להתקדמותו בצעידתנו לקראת הגאולה השלמה, שהיא לא רק גאולת עם ישראל אלא גאולת האנושות כולה, גאולת כל הבריאה כולה.

צילום: פריץ כהן, לע"מ 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם