עת לנטוע מדינה יהודית

2 law laam

הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, נשיא מועצת הרבנות הראשית

קרוב לאלפיים שנים, מעת חורבן הבית, גלו ישראל גולה אחר גולה והתפזרו בין האומות. נחלתנו הייתה לזרים, היו תקופות ששממה מבלי בניה. ברוך שומר הברית והחסד לעמו. זכינו בדורות האחרונים, עם תחילת הקץ המגולה, לחזות בשוב עם ישראל אל חיק ארץ הקודש – נחלת אבות. לעינינו הולכים ומתגשמים חזונות הנביאים, וכמו השחר עלה זכינו לראות בהנץ תחיית הארץ; הארץ השוממה הייתה כגן פורח.

הקמת מדינת ישראל לא הייתה קלה; מיטב בנינו הקריבו חייהם למען מטרה נעלה זו, ועד היום לצערי יש כאלו שקיומה לצנינים בעיניהם והם עושים ככל שביכולתם לקעקע את קיומה.

ביום הקמת המדינה נחתמה גם מגילת העצמאות, מסמך היסטורי שבו הוכרז כי תוקם "מדינה יהודית בארץ ישראל". על מסמך זה חתמו מנהיגי הציבור בתקופה זו ממרבית גוני הקשת הפוליטית. למגילה זו אין ערך דתי, אולם יש לה ערך מוסרי וערכי. במסמך גם מנומקים באופן ברור הקשר בין עם ישראל לארצו, מולדתו, והזכות להקמת מדינה יהודית.

לציבור המאמין חסר במגילת העצמאות הזכרת שם ה', וגם על הנוסח "צור ישראל" היה ויכוח גדול. כמו כן לא הוזכר בה כלל עניינה של חוקת התורה כמרכיב במערכת המשפט הישראלי. למרות הכול, אם היו מיישמים כראוי את הרעיון של "מדינה יהודית", היה מקום להתייחס למגילה זו גם בהיבט אמוני.

מאבק לכינון היהדות במדינה

ימים אלו, בין יום השואה ויום הזיכרון לחיילי צה"ל ולנפגעי פעולות האיבה ליום העצמאות, הם ימים סגוליים שאינם בשגרת היומיום שלנו. אלו ימים שמעוררים אותנו לחשיבה, להתבוננות ולחשבון נפש.

אכן, מייסדי המדינה שאפו בכל מהותם להקים "מדינה יהודית", והמאבק האמתי היום הוא סביב השאלה במה בא לידי ביטוי רעיון זה. לצערי, יש כאלה ששואפים לכך שמדינת ישראל תהיה רק מדינה של יהודים ולא מדינה יהודית. יש גם המתאמצים להביא את המדינה למדינת כל אזרחיה; הם מנהלים מלחמה כנגד יהדותה של ישראל ומשתמשים בכל האמצעים שעומדים לרשותם. ראשית, הם משקיעים משאבים כלכליים עצומים ומשתמשים בכל מיני גופים וארגונים שקיומם תלוי בהם, ודרכם מנסים לשנות סדרי בראשית. דברים שהיו מקובלים עד כה הם מנסים לערער.

מייסדי המדינה שאפו בכל מהותם להקים "מדינה יהודית". לצערי, יש כאלה ששואפים לכך שמדינת ישראל תהיה רק מדינה של יהודים ולא מדינה יהודית. מסע הסתה תחת שם "מניעת הדתה" מתנהל כנגד כל דבר שבקדושה. כל אזכור דתי מוצג כאיום, כניסיון לכפייה. ידע הנוער העברי האמוני שנושא על כתפיו את מסורת הדורות להמשיך לצעוד בדרך שהתוו לנו הרבנים הראשיים לישראל לדורותיהם 

 

מסע הסתה תחת שם "מניעת הדתה" מתנהל כנגד כל דבר שבקדושה. כל אזכור דתי מוצג כאיום, כניסיון לכפייה. מעניין, אלו שרוממות הדמוקרטיה בפיהם אינם נותנים מקום וביטוי למי שלא חושב כמותם. לצערי, גם גורמים מתוך המחנה הדתי נגררים אחר תופעות אלו, ותחת מעטה של לשון חכמים משתפים פעולה עם אותם גורמים ופועלים במימונם. ולא רק בתחום הדת, יש מהגופים הללו שפועלים גם בנושא ההתיישבות ביהודה ושומרון.

המאבק נגד קיומה של יהדות במדינת ישראל ונגד זהותה כמדינה יהודית בא לידי ביטוי גם בניסיונות להחלשת מעמדה של הרבנות הראשית לישראל. מייסדיה, ובראשם מרן הראי"ה קוק זצ"ל, ראו בה את החלק החשוב ביותר לאחדות ענייני הדת תחת סמכותה. מי שמערערים על כך גורמים בפועל לשינוי מעמדה של מדינת ישראל ממדינה יהודית למדינת כל אזרחיה.

ידע הנוער העברי האמוני שנושא על כתפיו את מסורת הדורות להמשיך לצעוד בדרך שהתוו לנו הרבנים הראשיים לישראל לדורותיהם ולקדש שם שמים בפועל מתוך מסירות נפש למען תורת ישראל, עם ישראל וקיומו במדינת ישראל.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם