הלב של הלב

15 sivan

סיון רהב מאיר

1. מזל טוב. ספר במדבר מתחיל, ממש עם חג השבועות. פרשנים רבים מתעכבים קודם כול על שמו של הספר ושואלים מדוע התורה ניתנה דווקא ככה. לא במצרים, לא בארץ ישראל, אלא בדרך, במקום ריק ושומם. הנה כמה תשובות נפלאות שנתנו חז"ל:

  • "אם אדם עושה את עצמו כמדבר, שהכול דשים בו, תורה ניתנת לו במתנה".
  • "ניתנה התורה במדבר, במקום הפקר, וכל הרוצה לקבל יבוא ויקבל".
  • "אילו ניתנה להם התורה בארץ, היה השבט שניתנה בתחומו אומר: אני קודם בה. לפיכך ניתנה במדבר שיהיו הכול שווים בה".

כלומר, אם האדם נוהג בצניעות, בענווה, נותן מעצמו לכולם כמו המדבר, הוא יכול לקבל את התורה. נוסף על כך התורה ניתנה בכוונה במקום שפתוח לכול כדי שכולם יבינו שהיא שלהם. ומעל הכול – היא ניתנה מלכתחילה במקום שאינו שייך לשום אדם מסוים כדי שהכול יוכלו להתחבר אליה באופן שווה. הרבה חומר למחשבה לקראת החומש החדש ולקראת חג מתן תורה.

2. מכירים את ההוראה "להתרחק מחברים רעים"? מכירים דיבורים על לחץ חברתי ומשפטים כמו "הוא ילד טוב, זה רק החברים שלו"?

כשהתורה מתארת איך השבטים הסתדרו סביב המשכן, זהו (כרגיל) לא רק תיאור טכני. יחסי השכנות והחברות האלה השפיעו רבות: חז"ל מסבירים שהשבטים יהודה, יששכר וזבולון חנו סמוך למשה ולאהרן, ובעקבות זאת הפכו לתלמידי חכמים גדולים בעתיד. שבט ראובן, לעומת זאת, חנה סמוך למשפחת הקהתי, שממנה יצא קורח, ובשל כך נגרר להצטרף למרד של קורח נגד משה. רש"י מסיק מכך שני לקחים ברורים: "אוי לרשע ואוי לשכנו" וגם "טוב לצדיק וטוב לשכנו".

כלומר, כבר במדבר הפרשה מראה שלא מדובר בחששות שווא. ההשפעה החברתית והסביבתית רבה. מי שאתה בוחר לגור לידו או להסתובב אתו הוא בסופו של דבר מי שאתה בוחר להזדהות אתו, והוא לא משפיע רק עליך אלא משפיע לדורות, על כל הצאצאים והגורל המשפחתי.

היום כמובן לא מדובר על השכן הפיזי, שלפעמים כמעט שלא רואים, אלא על השכן ברשתות החברתיות, בפיד, בתודעה שלנו.לפי הדוגמאות ההיסטוריות שרש"י מביא, ההשפעה הזאת של מי שאנחנו מחליטים להתקרב אליהם חזקה מאוד לשני הכיוונים – גם לרעה וגם לטובה.

3. בפרשת השבוע כל שבט מקבל דגל ומקום במפקד הכללי של העם, וכל אחד נספר בתוך ההמון. הרב שלום נח ברזובסקי כותב בספרו המפורסם 'נתיבות שלום' הסבר מרתק על התיאור הזה: "כשם לכל עם ולכל חיל יש דגל משלו המייחד אותו, ומעיד על תפקידו המיוחד, כך לכל יחיד ויחיד יש דגל ותפקיד מיוחד, והגרוע ביותר הוא שאדם מסתובב בעולם ללא כל תכלית וייעוד ואינו יודע לשם מה הוא חי ולאיזו תכלית ירד לעולם. ומשמעות הדגלים במדבר היא הבהירות בה קיבל כל אחד את ייעודו: יש שבט שכל דגלו תורה, יש שבט שדגלו עבודה, יש שבט שדגלו חסד, ויחדיו הם מהווים שלמות. וזהו רמז לדורות: לכל אחד יש תפקיד וחשיבות ודרך מיוחדת, ואין מי שאין לו דגל אליך הוא משתייך. ועל האדם לשמור על דגלו ולא להמירו בדברים שאינם מתפקידו, וזה סוד חייו של האדם לגלות ולדעת מהי שליחותו בעולם".

ואיך אדם יכול לגלות את הסוד הזה? איך נדע מה השליחות שלנו, מה הדגל שלנו? אחת העצות שהוא מציע היא: שבת. זה היום שבו האדם מרוכז וקשוב יותר לעצמו: "אנחנו שרים בזמירות שבת 'כל שומר שבת כדת מחללו, איש על מחנהו ואיש על דגלו' – כלומר, בכל ימות השבוע האדם מוטרד ומבולבל בלי יישוב הדעת, אין לו בהירות לדעת מה מחנהו ודגלו, ורק בשבת קודש יש לו ישוב דעת ובהירות להיות איש על מחנהו ואיש על דגלו". השבת יכולה לסייע לאדם לדעת מה הייעוד שלו.

4. חשבתי השבוע, ביום שנפתחה השגרירות בירושלים, על שני יהודים אמריקאים: הראשונה היא איוונקה טראמפ, שפרסמה בצאתה מניו יורק את תמונתה בכותל המערבי מהביקור הקודם כאן, וכתבה: "בשמחה גדולה אני חוזרת לירושלים". היא סיפרה עד כמה היא נרגשת להיות חלק מהמשלחת שתפתח היום את השגרירות החדשה. קראתי את הדברים בבית שלי, בירושלים, וחשבתי שאני כבר פה, ועד כמה זה מובן מאליו לפעמים, ואיך מישהו מבחוץ שפשוט מתרגש לצאת מביתו לעבר ירושלים יכול להזכיר לנו איזו זכות זו.

השני הוא אלי ויזל ז"ל, הסופר ניצול השואה, זוכה פרס נובל. בזמן הממשל הקודם, כשהגיע לשיאו המתח בין נתניהו לאובמה, פרסם ויזל מודעת ענק משלו בעיתונות האמריקאית וקרא לאובמה להפסיק את הלחץ בסוגיית ירושלים.

הנה קטע מהדברים שפרסם אז, שמסבירים את מה שקורה היום: "עבורי – כיהודי – ירושלים נמצאת מעל לפוליטיקה. היא מוזכרת למעלה מ־600 פעמים בתנ"ך, ואף לא פעם אחת בקוראן. אין בעבר היהודי תפילה מרגשת יותר מזאת המבטאת את הכמיהה לשוב לירושלים. היא הרבה יותר מעיר, היא מה שמחבר בין יהודי אחד לרעהו באופן שתמיד יהיה קשה להסביר. כשיהודי מבקר בירושלים לראשונה, זאת לא הפעם הראשונה, זוהי שיבה הביתה. שמעתי פעם בשם גדול החסידות רבי נחמן מברסלב שלכל דבר בעולם יש לב, וגם ללב עצמו יש לב. ירושלים – היא הלב של לבנו".

צילום: נעמה להב

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם