לילה פקוק

15 sivan

סיון רהב מאיר

1. לא היה שום קמפיין ברשתות החברתיות להגיע. אין לכל האירוע הזה דובר או ארגון. זכיתי להיות שם, והנה ניסיון לסכם:
לראות אלפי בני אדם במרכז ירושלים לומדים תורה באמצע הלילה, בהרצאות, בשיעורים, בחברותא או באמירה של התיקון המסורתי. וגם להציץ דרך החלון הרבה אחרי חצות, ולראות אבא אחד וילד אחד יושבים בבית כנסת ריק ולומדים יחד את ספר שמואל.
לראות בארבע לפנות בוקר רבבות-רבבות בני אדם נשפכים מכל השכונות והסמטאות לעבר הכותל המערבי. חלקם בורגנים טרוטי עיניים (כמוני), חלקם עם סיגריה ביד כי חג עכשיו ואפשר להעביר אש, חלקם חסידים עם מגבת על הכתף כי הלכו לטבול במקווה לכבוד קבלת התורה, חלקם – בעיקר בני נוער – פשוט הולכים תוך כדי שירה וריקודים.
לראות את כמויות האוכל והשתייה והממתקים שאנשים מביאים במהלך הלילה לאנשי כוחות הביטחון הפרוסים ברחבי העיר. כשאנחנו הצענו משהו לשני המג"בניקים (מדליית אל כרמל) ברחוב שבטי ישראל, הם כבר סירבו מרוב שפע.
להגיע לרחבת הכותל ולראות אינספור סוגי מניינים ונוסחים ופיוטים ומבטאים וסגנונות. שאלתי כל אחד שפגשתי מאיפה הוא. מהדרום, מהגולן, מגוש עציון, מהמרכז, מעוטף עזה. לא ידעתי שכל כך הרבה יחידים ומשפחות מתאמצים ועולים לרגל.
ואז להבין שזה בכלל לא סיפור ישראלי. שאנחנו חלק ממשהו גדול יותר. להערכתי אלפי יהודים לקחו מטוס מאמריקה רק כדי להיות פה ברגעים האלה (דוגמית קטנה: הנשים שעמדו לידי נרגשות שעה ארוכה, סיפרו שהן ממשלחת של ויצ"ו ממקסיקו, פנמה ופרו).
לעלות לגג של "אש התורה" עם קבוצת סטודנטים מפרויקט "נפש יהודי" ששומעים בפעם ראשונה את פסוקי תפילת ה"הלל", ועוד בכזה מיקום וזמן.
ומגילת רות. ועשרת הדיברות. וההתפזרות השקטה והמרגשת של כל ההמונים האלה.
ולמחרת בעיתון, חיפשתי ומצאתי רק סיכום של פקקים ומטיילים. לכן כתבתי.

2. "לא ספרו אותי", אמר רמי לוי לקהל המכובד, באירוע שנערך באחת האוניברסיטאות ועסק בחשיבות (או אי חשיבות) הלימודים האקדמיים. בין הדוברים היה לוי, שעף מבית הספר בכיתה ח' בגלל דיסלקציה, לא התקבל לתיכון שרצה ללמוד בו, ובגיל 14 כבר יצא לעבוד. לימים, יצא רמי עם אימא שלו לעשות קניות בשוק הסיטונאי. המוכר היה חסר סבלנות כלפי האישה שרצתה לרכוש בזול רק כמות קטנה, והעליב אותה על כך שהיא בכלל פונה לשוק הסיטונאי. אבל הבן שלה – זיהה באותו רגע פוטנציאל. לוי החליט למכור מוצרים במחיר של שוק סיטונאי לקהל הפרטי, בכמויות קטנות. כך נפתח הסניף הראשון שהפך לרשת המפורסמת. "עבדתי קשה, כי מגיל צעיר לא ספרו אותי", סיפר לוי לקהל, "מעולם לא הסתכלו עליי כעל שווה בין שווים". מעניין שבעברית, לא לכבד מישהו, לא להסתכל עליו, זה "לא לספור אותו". ספר במדבר אומר לנו לעשות בדיוק את ההפך: תספור. תספור כל אחד ואחד. המפקד המדויק והמפורט של בני ישראל בפרשת במדבר ובפרשת נשא אומר שכל אדם שווה ובעל ערך. לא סופרים אנשים בכמויות אלא אחד-אחד. כך למשל כותב הרמב"ן: "אמר הקב"ה למנותם בכבוד ובגדולה לכל אחד ואחד. לא תהיה אומר לראש המשפחה: כמה במשפחתך? כמה בנים יש לך? אלא כולם יהיו עוברים לפניך באימה ובכבוד, ואתה מונה אותם". זהו אחד המסרים החשובים של הפרשה, מאז המפקד ההוא ועד לנער דיסלקט בכיתה ח' שמסתיר כישרון עסקי גדול.

3. הוראות מפורטות מאוד מופיעות בפרשה. מי סוחב את מה, איך בדיוק המשכן זז ממקום למקום, ומה התפקיד של כל משפחה במפקד הגדול הזה. הסדר, המסגרת והמשמעת זוכים פה לחשיבות רבה. זה לא סתם עניין טכני. בלי לדאוג שהכול יהיה מדויק, בזמן ובמקום, וייעשה מתוך תיאום – לא יהיה גם תוכן פנימי. בניגוד לתפיסה ש"רוחניות" היא סוג של זרקנות, חפיפניקיות ו"זרימה", מתייצבים פרשנים רבים וטוענים כי ההפך הוא הנכון. רק אם יש מסגרת מסודרת, יש גם רוחניות. כך למשל כותב הרב ירוחם ליבוביץ' ממיר: "סדר הוא השומר כל טוּב שבעולם, אף על פי שהוא לעצמו איננו אלא דבר טפל. סדר הוא מן המעלות היותר גדולות, וכמעט שהוא עטרת כל המעלות. מעלת הסדר תפעל גדולות, ודאי כשנשתמש בו ברוחניות, לתורה ולמצוות. אותו אדם שחי בלא סדר, חסר הוא בשלמות האדם!"

4. פרשת השבוע, נשא, היא הארוכה ביותר בתורה. קטע קצר אחד בתוכה, הפך לטקסט מכונן. ארבעים ואחת מילים שנכתבות לראשונה, וזוכות לחיי נצח: ברכת כוהנים.בעידן שבו רבים מחפשים סגולות, לא תמיד על פי ההלכה המקובלת, הפרשה מזכירה לנו שחור על גבי לבן את אחת הברכות העוצמתיות ביותר. הכוהנים מברכים כך בבית הכנסת, הורים מברכים כך את ילדיהם בליל שבת, ומאז ועד היום, בהזדמנויות כה רבות, הפסוקים העתיקים האלה מלווים אותנו – בתפילה לברכה, שמירה, הארת פנים, חן ושלום.

צילום: נעמה להב

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם