אל תסגרו את החינוכית

3 hinuchit
חילול שבת באירוויזיון? לחינוכית זה לא היה קורה
מאבק החינוכית מגיע לישורת האחרונה * למה צריך לצאת ולהילחם על ערוצם של קישקשתא ודודלי? ואיך זה קשור למכתב ששלח ליצמן על האירוויזיון?

שוקי ברקן

למי שהצטרפו לסאגה זה עתה: החינוכית, גוף ההפקה והשידור הראשון בהיסטוריה של הטלוויזיה הישראלית (שאף קדמה לרשות השידור, שנסגרה לפני שנה), הוקמה כיחידת סמך של משרד החינוך כדי להנחיל ערכים חינוכיים לילדי ישראל ולייצר כלי עזר למורים ולמחנכים. החינוכית היא גוף יעיל שזכה בפרס ההתייעלות ובפרס החדשנות של נציבות המדינה, ומעבר לצפיות בערוץ 23 גורף גם מיליוני צפיות בכל שבוע ביוטיוב, ביישומון וברשתות החברתיות. החינוכית אינה 'עוד ערוץ' בשלט אלא גוף המייצר תוכן חינוכי.

משום מה שורבב שמה של החינוכית לחוק תאגיד השידור הציבורי (החוק שקבע את סגירת רשות השידור ופתיחת התאגיד במקומה), וב-14 באוגוסט היא עתידה להיסגר. עתיד 180 עובדיה המסורים והאולפנים לוט בערפל כבד, ובמקום החינוכית ייפתח בתאגיד ערוץ ילדים ונוער המבוסס על תוכני רכש (הפקות פרטיות), מה שימחק כליל את הידע והניסיון העצום שנצבר אצל אנשי החינוכית הוותיקים וייצור מצב שבו מפיקים פרטיים מעוניינים להפיק יותר חומר בפחות כסף. לא רבים יודעים, אבל יותר משני שלישים מהתסריטים הראשוניים המוגשים לחינוכית נפסלים על הסף בשל הרף הגבוה שהציבה לתכניה.

האם קרה לכבודו אי פעם במהלך 52 שנות קיומה שנאלצת להעיר או לשלוח מכתב דומה למניעת חילול שבת בטלוויזיה החינוכית? התשובה חד-משמעית: לא! הטלוויזיה החינוכית היא יחידת סמך של משרד החינוך, מה שאינו מאפשר חילול שבת. הטלוויזיה החינוכית מורכבת מלא מעט אנשים דתיים, מסורתיים ושומרי שבת. גם לו היו מבקשים מהם לחלל שבת הם היו מסרבים לפקודה

 

בכנס החירום בכנסת לפני כשלושה חודשים תמכו בהשארת החינוכית נציגים מכל סיעות הכנסת (כולל ש"ס, הליכוד ומרצ). חרף זאת, ואף שבהיבט הכלכלי כבר הוכח שמדובר בצעד לא רווחי, שר האוצר כחלון מתנגד לשנות את הסעיפים המדוברים בחוק ולהשאיר את החינוכית בביתה הטבעי – משרד החינוך.בימים הקרובים תוגש הצעת חוק של מיקי זוהר המכילה תכנית התייעלות נוספת של החינוכית שתוזיל את עלותה עוד מתחת לעלות הערוץ החלופי שעתיד לקום בתאגיד.

המכתב שלא נשלח לחינוכית

בשבוע שעבר שלח סגן שר הבריאות הרב יעקב ליצמן מכתב ובו הוא קורא לראשי תאגיד השידור הציבורי להימנע מחילול שבת בשידור האירוויזיון. איך זה מתקשר למאבק על החינוכית? כך כתבתי לו בעקבות מכתבו:

לכב' הרב ר' יעקב ליצמן, סגן שר הבריאות, ולחברי מפלגת 'יהדות התורה' שלום,

הנדון: מכתבך למניעת חילול השבת באירוויזיון 2019 ואיך זה מתקשר לסגירת החינוכית

שמי שוקי ברקן, ואני יהודי שומר מצוות העובד כעובד קבלן במחלקת הדיגיטל של הטלוויזיה החינוכית הישראלית.

אמש נתקלתי במכתבך הקורא לראשי תאגיד השידור הציבורי להימנע מחילול שבת באירוע האירוויזיון שיחול בעוד שנה (!). כבר כעת ידעת לצפות שאם תשאיר את העניין לידי הגופים ה'אחראיים' יתרחש כאן חילול שבת המוני, כי ברור שגוף כמו התאגיד, שמתייחס לאמירת 'שמע ישראל' ו'ואהבת לרעך כמוך' של חב"ד כהסתה פרועה (כפי שראינו בל"ג בעומר האחרון), לא יתייחס לקדושת השבת כאל דבר שאמור להשפיע כהוא זה על הפקת בידור להמונים.

ואני שואל: האם קרה לכבודו אי פעם במהלך 52 שנות קיומה שנאלצת להעיר או לשלוח מכתב דומה למניעת חילול שבת בטלוויזיה החינוכית?

התשובה חד-משמעית: לא! ולמה לא? כי אין צורך! משתי סיבות:

  1. הטלוויזיה החינוכית היא יחידת סמך של משרד החינוך, מה שאינו מאפשר חילול שבת.
  2. הטלוויזיה החינוכית מורכבת מלא מעט אנשים דתיים, מסורתיים ושומרי שבת, המקיימים בחינוכית מדי יום ביומו תפילת מנחה ושיעור יומי קצר. גם לו היו מבקשים מהם לחלל שבת הם היו מסרבים לפקודה.

אם כן, למה לסגור גוף שידור מכבד מסורת, חסכוני ויעיל למען ערוץ ילדים שמתנער מכל ערך דתי או חינוכי בתאגיד השידור הציבורי?

החוק קובע שב-14 באוגוסט 2018 למניינם התקציב המועבר לגוף מכבד מסורת הנמצא בשליטת שר החינוך יועבר להקמת ערוץ ילדים בגוף המתנער כליל מדרך ישראל סבא, מה שיגרום לכלל הציבור המסורתי והחילוני בישראל, בעיקר מהשכבות המוחלשות (פריפריה וכדומה), שאין להן כסף ללוויין או לכבלים, לצפות בתוכני רכש דלים המתנערים בעקביות מכל דבר שריח של תורה נודף ממנו.

נכון לרגע זה המתנגד המרכזי להשארת החינוכית הוא שר האוצר מר משה כחלון. המניעים שלו פוליטיים בלבד. אין שום שיקול כלכלי-הגיוני בהתנגדותו. הכול סובב סביב "ראו, חבריי מהתקשורת, אני לא כמו ביבי. אני לא ליכודניק מן המניין. אני בעד התאגיד המאותרג. אני משלכם".

כולי תחינה מכם, לא למעני כעובד המקום (כי מזונותיו של אדם קצובים לו, וייתכן מאוד שמקום העבודה הבא שלי ישלם לי הרבה יותר) אלא כחרד לעתיד הדורות הבאים, אנא! עשו כל שביכולתכם על מנת ששר האוצר כחלון יתעשת ויבין את המחיר הציבורי והערכי הכבד של המהלך הרע הזה.

אל תיתנו יד לסגירת החינוכית.

שוקי ברקן הוא עובד מחלקת הדיגיטל בחינוכית ואב לשלושה זאטוטים צופי חינוכית

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם