פשלות בלילה

4 hersh

אבינועם הרש

אחד מהסיפורים הידועים באגף ההדרכה של חברת 'פרטנר' מספר על עובדת בחברת 'אל על' שלקראת סוף המשמרת נפלה על שיחה שמעברה האחר היה אדם בעל קול סמכותי שביקש ממנה להסביר לו איך מפעילים את השעון המעורר בטלפון החכם שלו.

אחרי שני ניסיונות הסברה מצד הנציגה ביקש ממנה האיש מעבר לקו: "גברתי, מצטער, עדיין לא הבנתי איך העסק עובד. תוכלי בקשה להסביר לי עוד פעם?"

אלא שבשלב זה פקעה סבלנותה ומקצועיותה של הנציגה והיא החלה לענות ללקוח בקול תקיף: "מה אתה לא מבין? הסברתי לך כבר פעמיים! פשוט תקשיב להוראות".

לאחר שתיקה צורמת השיב לה הלקוח הנדהם: "תעבירי אותי בבקשה לנציגה סובלנית יותר".

הנציגה ענתה: "לא יכולה. עוד משהו?"

הלקוח ההמום מהיחס ניתק את השיחה. כעבור דקות בוצעה ההעברה הגדולה ביותר אי פעם בין חברות סלולריות בישראל: יותר מעשרת אלפים המכשירים הניידים של כלל עובדי 'אל על' הועברו בהחלטה אחת מחברת 'פרטנר' לחברת 'סלקום'.

לאחר תחקיר אירוע מהיר של חברת 'פרטנר' התברר שהנציגה הלא מנומסת נפלה על מנכ"ל חברת 'אל על' שעקב תקלה הגיע למוקד השירות הרגיל במקום להגיע למנהל השירות האישי שלו. הנציגה המסכנה הניחה שמדובר בלקוח רגיל - שגם הוא מן הסתם זכאי ליחס אדיב יותר - ומכאן נפלה הטעות שלה. הנציגה פוטרה לאלתר.

*

הדרך של חברת 'פרטנר' להגיב לכישלון הביצועי של הנציגה מוכרת לכולנו: מאז ומתמיד מלמדים אותנו להחליט את ההחלטות הנכונות בדרך להימנעות מכישלון.

בבית הספר יש שני מצבי ציונים: עובר או נכשל. כשתלמיד מקבל את התעודה הוא יודע שאם הוא רוצה לגרום אושר להוריו עליו למעט ב'נכשלים' ולהרבות בציונים הגבוהים. אלו האקסיומות של החיים. הצלחת? ספר לחבר'ה. לא הצלחת? לפחות תשתוק.

מה זה אומר? שאם מחנכים אותנו מגיל קטן לברוח ולהשתיק את הכישלונות שלנו, לא נוכל ללמוד מהם אי פעם.

"קיים דבר אחד בלבד הגורם לחלום להיות לא אפשרי: הפחד מכישלון", כתב פאולו קואלו, הסופר הברזילאי המצליח. ובכל זאת, נסו להיזכר בכמה גופים או מקומות שאתם מכירים שמעודדים אנשים לדבר על הכישלונות שלהם.

*

נעים להכיר - 'פשלות בלילה'. זהו גוף שכל מטרתו לארגן ערבים שבהם אתם מוזמנים לספר לפני כל העולם על הכישלונות המפוארים שלכם: פישלתם בגדול? נפלתם בטעות של מתחילים? גרמתם לקריסת החברה? מדהים! התקבלתם! קחו את המיקרופון, קבלו את הזרקור, הבמה שלכם.

הייחודיות ב'פשלות בלילה' הללו היא שהם מארחים בדרך כלל אנשים מצליחים מאוד, מנכ"לים ומעצבי דעת קהל שלערב אחד משתחררים משריוני היחצנות הרגילים שלהם וחושפים לעיני כול את הרגעים המביכים בחייהם המקצועיים, ואיך לאחר מכן הצליחו למרות הכול להתאושש ולצאת מהם חזקים יותר.

תודו שמדובר ברעיון גאוני: כולנו מכירים את ההצלחות של האנשים המפורסמים, אבל כמה באמת שמעו את הכישלונות שלהם והתעמקו בהם?

*

ומה אתם אומרים על מערכת חינוך שבמקום לספור רק הצלחות תתחיל לעודד כישלונות, מתוך מטרה להטמיע בתלמידים את המסר שכישלונות נועדו כדי לצמוח מהם?

חשבו כמה התלמידים שלנו היו יכולים לקבל מ"ערבי כישלונות" כאלו שמארחים דמויות מפורסמות שמספרות על הרגעים המביכים ועל דרך התמודדותן אתם?

איזה מסר ענק יכלו התלמידים לקבל אילו התקיימה הרצאה של שוער ליברפול האומלל לוריס קאריוס שחטף במוצ"ש האחרון, בערב החשוב והגורלי ביותר בחיים שלו, שניים מהשערים הטיפשיים ביותר שנראו אי פעם בגמר ליגת האלופות - ובכל זאת המשיך לעמוד על הרגליים ולשחק? כנראה שהמסר הזה לא יסולא מפז.

אז אם בפעם הבאה תראו את הילד שלכם מגיע ומנסה להחביא את התעודה עם הנכשלים שהוא קיבל, פשוט הזמינו אותו להצטרף אליכם לעוד הרצאה מרתקת של 'פשלות בלילה' שבה תלמדו אותו שכישלונות הם כמו יהלומים.

גם אם מבחוץ הם עטופים בבוץ ונראים לנו מלוכלכים, שלא לומר מסריחים, המבינים הגדולים יודעים בכל זאת לחטוף אותם כי מצד האמת הם שווים הרבה. בדיוק כמו הכישלונות שלנו.

מוזמנים לאתר הבית של הארגון: https://fuckupnights.com

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
שני מיליון דונם מחכים

  מאמר מאת יוסי אביחי...

יש אור

  הטור של אבינועם הרש

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם