הם רצים ואנו רצים

4 hersh
הם רצים ואנו רצים (ומדי פעם צופים) – תובנות לקראת המונדיאל

אבינועם הרש

משחקי גביע העולם בכדורגל בפתח, וזה הזמן להיזכר בסיפור הנהדר על הרב נריה זצ"ל שלמחרת משחק כדורגל מדובר במיוחד התאספה סביבו חבורה של תלמידים וסיפרה לו בהתלהבות גדולה במיוחד על מהלך המשחק. הרב הקשיב לסיפורי התלמידים וגילה עניין בתוצאת המשחק. לאחר מכן ניגש אל הרב אחד מהר"מים ושאל אותו לפשר התופעה. הרי בכל זאת מדובר באנשי חינוך, ואיזה מסר התלמידים מקבלים אם הם ידעו שהרב נריה בכבודו ובעצמו מתעניין כל כך משחק? אחרי הכול, אנו רצים והם רצים.

ענה לו הרב נריה: גם אם אתה לא מתעניין בכדורגל, ודאי שאם מדובר במשחק שמעסיק את עולם התלמידים שלנו, כדאי שלפחות תהיה בעניינים ותדע מה קרה.

אז השבוע התחיל המונדיאל וכדי שלא תצאו עב"מים בשם ובמלכות סחטנו מתוך הסיפור העצמתי הזה גם כמה חיבורים בין עולם הערכים והאידאלים לעולם הכדורגל. עשרים ושניים חוליגנים שרצים אחרי כדור אחד, האומנם?

  1. 1.זה לא נגמר עד שזה לא נגמר
  2. 2.יש קונה עולמו בשעה אחת
  3. 3.רוצה להצחיק את אלוקים? ספר לו על התכניות שלך
  4. 4.איזה הוא אדם היודע את מקומו

מסר לחיים: בחיים אל תוותרו כל עוד עדיין יש סיכוי להצליח.

1999, גמר ליגת האלופות הפגיש בין מנצ'סטר יונייטד לבאיירן מינכן הגרמנית. דקה בתוך הארכה והקבוצה הגרמנית שומרת על שער היתרון שלה בהתאם לכלל הידוע: כדורגל משחקים 90 דקות ובסוף הגרמנים מנצחים. אוהדי מנצ'סטר התחילו כבר ללכת הביתה. נראה שגם נס לא יעזור כאן. בעיטת קרן נפסקה לטובת האנגלים. טרי שרינגהאם נוגח פנימה ומשווה. אנשים החלו לבכות. שתי דקות נוספות וסולישאר הנורווגי מכניע את השוער הגרמני, ועל הדרך שולח את הייאוש לעולם שכולו טוב. באותו רגע נשמע קול מסוף העולם ועד סופו: אין דבר כזה אין דבר כזה.

בשורה אחת: ניסיון החיים הוכיח שהדבר הכי בטוח בחיים הוא חוסר הוודאות.

מסר לחיים: יש דלתות של הזדמנויות שנפתחות רק פעם אחת. תמיד תהיה דרוך ומוכן כדי שלא תפספס אותם.

2018, גמר ליגת האלופות בין ליברפול וריאל מדריד. גארת בייל, שהקריירה שלו זכתה להספד מרגש בדרך למנוחת עולמים, נכנס בתור מחליף. לא עברו כמה דקות והוא הצליח בבעיטת מספריים יפהפייה ונדירה במיוחד לכבוש שער לפנתאון. רגע אחד הוא נחשב לאחד השחקנים המאכזבים שהקריירה שלו כבר מאחוריו, וברגע הבא מצא את עצמו על פסגת האולימפוס. גם אחרי שאיבד את מקומו בהרכב ועלה מהספסל נראה שחדוות המשחק והאמונה שהרגע שלו עוד יגיע לא עזבה אותו.

בשורה אחת: החיים הם כמו גלגל, גם כשאתם למטה תשתדלו להחזיק בו חזק, כי בסופו של דבר יש עניין שהכול יתהפך לטובה.

מסר לחיים: למרות כל הקואוצ'ינג והתחושה כאילו האדם באמת שולט על גורלו, יש גבול ליכולת שלנו.

שבועיים לפני המשחק וכל אתרי החדשות ומדורי הספורט לא מפסיקים לחפור לנו על הכוכב המצרי של קבוצת ליברפול (ראה הערה קודמת) מוחמד סלאח. איזה שחקן ענק ומוכשר ואיך שהוא מסוגל במו רגליו להפוך את תוצאת המשחק וכנראה שהוא הולך לזכות בתואר שחקן השנה ובלה בלה בלה. בדקה ה-30 מוחמד סלאח נפצע, וכל הפרשנויות וההבטחות הוקדשו לעטיפת עיתוני האתמול.

בשורה אחת: כמה טוב ונכון להגיע קטנים, בצניעות ולהתפלל שהכול ייגמר כמו שצריך, ובעיקר לא לשכוח: אנחנו לא יודעים כלום על החיים בעולם הזה.

מסר לחיים: אין מושג כזה 'ברגים קטנים', כל אחד חשוב ביותר להצלחה הכללית.

ואם פתאום לשוער הקבוצה יתחשק לשחק דווקא בתור חלוץ ולחלוץ יבוא לשחק פעם אחת בתפקיד המגן והבלם בכלל ירצה לנסות את מזלו בתור שוער, מה תהיה התוצאה? כדורגל מראה לנו מדוע כדי שהקבוצה תגיע למצב של שלם הגדול מסך חלקיו כל שחקן אמור לדעת בדיוק את תפקידו במגרש בהתאם לכישרונות וליכולת שלו. אז אולי חלוצים מרוויחים יותר משחקי ההגנה, אבל בשורה התחתונה כולם יודעים שמספיקה טעות אחת קטנה של שחקן הגנה כדי להכריע משחק שלם, ומכאן גם החשיבות שלו.

בשורה אחת: לפעמים בורג קטן מספיק כדי לגרום להתרסקות של טיסה שלמה. כל בורג ובורג חייב לומר בשבילי נברא העולם!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם