החופש לִגְדוֹל

4 hofesh

הרב יוני לביא

חמש הערות על התקופה הכי מדהימה בשנה
1. והעיקר לא לפחד כלל

זה כבר הפך נורמה. אמנם נותרו עוד לא מעט ימים עד שהחופש הגדול יקפוץ לביקור, אבל גדודי הורים לחוצים כבר מקוננים במרץ על מר גורלם מפני הצרה המתרגשת לבוא. חופשת הקיץ מוזכרת אצלם בנשימה אחת עם הגרעין האיראני ועם ההשתלטות של דאעש.

חבל! כי החופש הגדול אינו עונש או מחלה מידבקת. זוהי אחת התקופות המיוחדות והיפות בשנה, ואם ניגשים אליה נכון ונערכים לקראתה בחכמה, היא יכולה להיות פשוט נהדרת.

2. החופש כהזדמנות

הראשונה שיכולה לעשות אקזיט מטורף מהחופש היא המשפחה. כן, זאת שבשאר השנה נזנחת לפעמים בצד כשכולם עסוקים וממהרים כל כך לעבודה-לימודים-קניות-סידורים. עכשיו מגיע הרגע לפנק אותה קצת ולהעניק לה את הכבוד המגיע לה. לבלות קצת יותר יחד, לטייל, לשחק, להשלים חסכים. אפילו סתם ישיבה יחד לארוחת בוקר בכיף במרפסת יכולה להיות דבר ממש מקסים.

כולם יודעים, 'משפחה לא בוחרים'. אבל מה לעשות, אם לא מתחזקים אותה פשוט מפסידים את הערך המוסף הענקי שהיא יכולה לתת לחיינו. הנה תזכורת למי ששכח: אנחנו לא אוסף אנשים שמתגוררים במקרה באותו בית. אנחנו חלק מדבר אחד גדול ויפהפה שקוראים לו 'משפחה'.

3. מי האחראי פה?

אף אחד לא אוהב שיושבים לו על הראש ואומרים לו מה לעשות. מצד שני, לפעמים כשאין מסגרת ולו"ז מוכתב מלמעלה אנשים מתברברים ונמרחים, ופוטנציאל יקר יורד לטמיון.

במובן הזה החופש הוא סוג של מבחן בגרות – עד כמה אני מסוגל לעמוד ברשות עצמי ולנהל נכון את הזמן שלי ואת מה שאני יוצק לתוכו. יש בזה סיכון לא קטן אך גם הזדמנות נהדרת להתאמן לחיים האמתיים, ששם לרוב אין מורֶה או מפקד שיכתיבו בכל רגע נתון מה לעשות ואיך להתנהג.

השחרור הזה מייקר ומשדרג את הבחירות הטובות שלנו: חמש דקות של לימוד מרצון שוות יותר מחמש שעות של שינון לרגל המתכונת מחר. תפילה אחת קצרה שבאה מאהבה שווה יותר משבוע שלם של התייצבות בזמן ל'ברוך שאמר' רק כדי שיסמנו לי וי.

4. חופש מִמָה?

קצת חבל שעל השאלה הכי בסיסית של החופש רוב האנשים אף פעם לא חשבו: "כשאתה אומר 'חופש' לְמָה אתה מתכוון?"

נכחתי פעם בשיחה בין אם לבנה בן ה-15 כשביקשה ממנו לסייע ולשטוף כלים. "אבל אמא", ענה הבחור בעודו שרוע על הספה בסלון ועיניו ממוקדות במסך המרצד, "אני בחופש עכשיו...".

בואו נשים את הדברים על השולחן: 'חופש' אינו חופש מלהיות בן אדם או מלמלא את החובות הכי בסיסיות שלך. זה אפילו לא חופש מלימודים. ללמוד צריך כל החיים, בין שמספרים ובין שבדרכים אחרות.

'חופש' פירושו 'חופש ממסגרת של בית ספר'. לא פחות אבל גם לא יותר. כל שאר המרכיבים של החיים שלנו לא מתפוגגים בנוכחותו אלא אולי דווקא מתעצמים.

5. מבחן היום שאחרי

אחד המדדים לגלות איזה מין חופש היה לנו הוא השאלה איך אנחנו נראים כשהוא מסתיים; אם זה הזמן לאסוף את השברים ולגרד את מה שנשאר מאתנו אחרי חודשיים של התפרקות, או שנגיע עם סוללה טעונה במלואה וחיוך גדול על הפנים לעוד שנה חדשה ומאתגרת.

איך עושים את זה נכון ועל אילו מכשולים צריך להתגבר בדרך? את זה נשאיר לפעם הבאה.

הכותב הוא מרצה בארגון קהלים ומנהל מוקד 'חברים מקשיבים' לנוער

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם