גם נשים יכולות

seminaryonim

 האם באמת אין נשים שיכולות להעביר סמינריונים?

תגובה ל"הרוח השובב"

ח"כ עליזה לביא, יש עתיד


בגיליון הקודם התפרסמה כתבתו החשובה של אברהם בנימין, "הרוח השובב", על הנעשה בסמינריונים. שבתות ההווי של בתי הספר התיכוניים מוכרות לבוגרות החינוך הדתי לדורותיהן, והן חלק משמעותי מההווי השכבתי ומתהליך הקניית הידע החווייתי. שבתות אלו נערכות ברחבי הארץ בידי עמותות ובאמצעות מדריכים. מדריכים ולא מדריכות. מציאות גורפת זאת שנחשפה הציבה באופן גלוי את העובדה שבסמינרים המועברים נבחרים בכוונת מכוון מדריכים ולא מדריכות, מתוך הבנה (מוטעית) שבנות בגיל הזה מקשיבות יותר לדמויות גבריות, למדריכים ולא למדריכות.
הסקרנות לתוכני המפגשים שליוותה את קריאתי התחלפה בתחושות כעס ותסכול. התאכזבתי. איך זה שאותן אולפנות המובלות בידי דמויות חינוכיות מרשימות של נשים וגם גברים בוחרות במדריכים על טהרת המין הגברי? איך זה שדור של תלמידות חכמים אינו חלק מסמינרים אלו? ואיך קרה שאלו שהיו אמורים להעצים, לחשוף מודלים לחיקוי, דווקא הם מעודדים ומנציחים הבניה מגדרית מעוותת שאין בינה ובין המציאות דבר? נוצר כאן שימוש לא ראוי במניפולציות פסיכולוגיות שהיה ראוי שיעברו מהעולם.


אבהיר: אני מברכת ומעודדת בכל לבי את אותן שבתות סמינריונים מדוברות. זוהי הזדמנות ייחודית וחשובה לנערות להעמיק בשאלות היסוד של העם היהודי, הקהילה היהודית והאישה היהודית. הם טומנים בחובם הזדמנות לכל אחת מהבנות להכיר את עצמה ולחפש תשובות לשאלות קיומיות או יומיומיות. אבל לצורך העברה של התכנים והעמקה בנושאים הללו, אין צורך בייבוא של מדריכים גברים בלבד שאחריהם תלכנה הבנות. אסור לייצר מציאות של הערצת תלמידות כלפי המדריכים - היו יותר מדי מקרים שהסתיימו בשיברון לב. אין גם צורך בהעמקת הפערים, העמוקים ממילא, בין מעמד הגברים למעמד הנשים בציבור הדתי. צריך תמהיל נכון של מדריכים ומדריכות. אינני מתנגדת כלל להרצאות שתועברנה ע"י מדריכים, כל זמן שהתכנים מועברים כנדרש ושאין כל חשש לפגיעה רגשית באותן בנות, וכל זמן שמדובר גם במדריכים וגם במדריכות. יש מדריכות רבות בעלות ידע ועתירות ניסיון. תזמינו אותן ותיווכחו. כמו שלא יעלה על הדעת שבסמינר של תלמידי ישיבה תיכונית תשמשנה רק מדריכות בהעברת התכנים, כך גם לא יעלה על הדעת שבסמינרים של אולפנות יעבירו את התכנים רק מדריכים.


הבנות צריכות להיות מובלות על ידי מודלים נשיים לחיקוי. המוזיקה שצריכה להתנגן במסדרונות האולפנות היא מוזיקה שתעצים את הבנות, מוזיקה שיש בכוחה לשבר חומות מגדריות, להגדיל את הכוח הנשי ולאפשר לכל אחת ואחת מאותן בנות להגשים את חלומה. כל זאת תוך עמידה איתנה על עקרונות ההלכה והמסורת, החזון הציוני והמחויבות החברתית.

איור: נעמה להב

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם