השד העדתי מת מצחוק

m 3 shuli

נדב גדליה

מהצצה להקרנת הטרום-טרום-בכורה של הסרט 'הבלתי רשמיים' עולה הרושם שהוא הולך להיות ה'אושפיזין' הבא * לפנינו גרסה קצת יותר מתוחכמת ליצירה ההיא, ובמקומות מסוימים גם קורעת מצחוק, הרבה מעבר לעוד 'קיפוח ספרדי' טחון

'הבלתי רשמיים', תסריט ובימוי: אלירן מלכא

מזל שיש עוד מעט בחירות בפתח תקווה. אחרת איך אגשים את הדחף הבלתי נשלט שהשתלט עליי בסיום הקרנת הסרט: לתחוב בקלפי שתי דמעות ופתק עם אותיות 'ש"ס'. הסרט החדש, 'הבלתי רשמיים' בכיכובו של שולי רנד, מספר את סיפורה הבדיוני של הקמת תנועת ש"ס. הוא אמנם לא מבוסס על סיפור אמתי אחד לאחד, אך קשה להוציא מהראש את ההשוואות הנדרשות בין מה שמוצג בסרט לבין סיפורה העצוב של תנועת ש"ס שנוסדה בשנות השמונים וגדלה בתפארתה עד בואה אלי סקרים המנבאים לה מנדטים בודדים, בואכה אחוז החסימה.

אם 'האושפיזיןנחשב לסוכריית גומי מלאת חן וצוקער יהודיהרי ש'הבלתי רשמייםעומד יצוק בין תבליני הצ'ילי והסחוגהבמאי-תסריטאי אלירן מלכא רקח כאן ביקורת חברתית נוקבת במיוחדאך הקפיד כדרכו היצירתית לתחוב בין השיטין עשרה קבין של הומור שהצליח להפיל אותי מהכיסאועדייןכאבו של מר כהן המפלס את דרכו בעולם הפוליטיקה התככניהיה חזק מהכול

הסרט שכתב וביים הסרוג אלירן מלכא ('שבאבניקים') מגולל בגוף ראשון (שולי רנד כמספר הסיפור) את חייו של בעל בית דפוס - יעקב כהן האלמן העממי, ובתו היחידה. האחרונה מוטסת על גבי טיל מהסמינר האשכנזי שבו היא לומדת, ויעקב כהן, חרף צלחת הקוסקוס המזרחית העומדת מולו רוב הזמן, לא מוכן לטמון את ידיו בפירורים שזורקים לו האשכנזים. נשבר לו. בתחילה, כיאה לעדין נפש מזרחי, הוא מתחנן על נפשו ומשתמש בכל טכניקות השכנוע הים תיכוניות העומדות לרשותו כדי להפשיר את לבה של מנהלת הסמינר המשתייכת לזן האשכנזי הממושקף והקשוח. הקרח מאיים שלא להפשיר גם מול דמעותיו, וכהן מחליט לבלוע את הנוזל המאיים ליפול ארצה מעיניו, ובאימפולסיביות מעוררת חמלה - הוא שולף איום משלו בנוסח "את עוד תתחרטי על זה, גברת בלומנטל!"

מכאן העניינים מתחממים במהירות. כהן מחליט על הקמת מפלגת 'ספרדים שומרי תורה' שתשיב עטרה ליושנה, ורותם את בית הדפוס הפרטי שלו לייצור אלפי מודעות רחוב. בהמשך הדרך כהן משווע לתמיכתם של גדולי תורה ספרדים, אך לבסוף, השד העדתי יודע למה, הוא מוצא את עצמו על סף מפתנו של גדול תורה אשכנזי למהדרין שמזכיר משום מה את הרב ש"ך, כולל כיפת-הכובע המרובעת המפורסמת. כשקולו האמתי של הרב עובדיה יוסף זצ"ל בוקע מרדיו הרכב של כהן, קשה עד בלתי אפשרי להתנתק מההשוואה המתבקשת למציאות הש"סניקית שהתרחשה כאן בימי 'שאגת אריה' של דרעי. מה קרה באמת במסדרונות סיעת ש"ס - לעולם לא נדע. למציאות גרסאות משלה. אך מי צריך את המציאות, כשאפשר להיבלע במשך 94 דקות בסרט יהודי צנוע ונקי לחלוטין?

רנד, שכיכב ב'אושפיזין' האלמותי ב-2004, משחק כאן בתפקיד נפלא ולצדו גולן אזולאי (על תקן הפוליטיקאי המתחמן), חגי לוי (על תקן נוטל השוחד) וגם יעקב כהן (על תקן נסים זאב?), שיפי אלוני, אור לומברוזו, צחי גראד ויגאל נאור. נדמה לי שאסי דיין ז"ל מביט מן השמים וסופק כפיו על 'החיים על פי אגפא' שבו הפגין רנד תצוגת משחק פנומנלית. ב'בלתי רשמיים' רנד מתעלה על עצמו אף יותר. זקנו האפרפר-לבן חמק עבר ונראה צעיר מתמיד בגוני חום. הספרדי התם בעל המבע החצי נחות, שליש לוחמני וכמה אחוזי ותרנות מובנית לא הרפה ממני גם כשהמסך הגדול כבה ורנד האמתי חייך לעברי ביציאה וביקש שני ניירות גלגול, אם יש לי.

אם 'האושפיזין' נחשב לסוכריית גומי מלאת חן וצוקער יהודי, הרי ש'הבלתי רשמיים' עומד יצוק בין תבליני הצ'ילי והסחוג. הבמאי-תסריטאי אלירן מלכא רקח כאן ביקורת חברתית נוקבת במיוחד, אך הקפיד כדרכו היצירתית לתחוב בין השיטין עשרה קבין של הומור שהצליח להפיל אותי מהכיסא. ועדיין, כאבו של מר כהן המפלס את דרכו בעולם הפוליטיקה התככני, היה חזק מהכול. אם נשוט לרגע למחוזות הספוילר הארור, נכאב שבעתיים. נרמוז זאת כך, ששת קוראיי: יעקב כהן הוא התגלמות הספרדי הטוב, הצנוע והעניו, שגם כשמנשלים אותו ממפעל חייו - הוא מחייך וכובש אותך בקסם הטוב השקוע בו.

אבל עזבו רגע את מלחמת הספרדים-אשכנזים העתיקה בניחוח שנות ה-80, על זה אפשר להתווכח שעות ולדון: 'האפליה המזרחית - האם היא עדיין קיימת?'. בעיניי, הסיפור אוניברסלי וגדול הרבה יותר מהמתח שבין מזרח לאשכנז. למעשה, כהן המנסה לתקן את העולם בתומתו הוא הרבה מעבר לספרדי זועם בסיפור דמיוני על הקמת מפלגת ספרדים תואמת ש"ס. הוא האיש הטוב עלי אדמות שמתרסק אל הקרקע כל אימת שחסרי הרגישות מפנים אליו עורף. ובסרט, כמו בחיים, הרע מנצח לא פעם ובענק. מזל שהגלולה הזאת הייתה עטופה מתיקות קומית, אחרת לא הייתי עומד בזה ונזעק להקים מפלגה משלי. מפלגת הטוב והתום הייתי קורא לה.

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק


אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם