ונשמרתם לנפשותיכם

m 7 tiyulim
רגע לפני שאתם אורזים את הפקלאות ויוצאים לטייל, מטיילים ותיקים אספו כמה עצות שיעזרו לכם לחזור מהדרך בשלום

רתם שמאי

הקיץ בעיצומו, ומיד לאחר ט' באב והיציאה לבין הזמנים נראה גידול במספר המטיילים והמטיילות בשבילי הארץ במסגרת תנועות הנוער, המפגשים המשפחתיים או סתם עם חברים – כולם מנצלים את החופש ויוצאים לטייל בארץ.

לצד הכיף והחוויות הטובות, לצערנו הטיול מזמן לעתים גם מצבי חירום ממגוון סוגים, ממעידה ופציעה קלה ועד מכות חום וצורך בפינוי רפואי. התמודדות עם מצבי חירום בשטח אינה דומה להתמודדות עם אירוע דומה שקורה במבנה או במקום מוכר אחר כי סוג המפגעים שנפגוש בשטח שונה בדרך כלל ממפגעים בסביבה עירונית. חשוב לזכור כי בחלק ניכר מהטיולים אנו נמצאים באזור ובמסלול בפעם הראשונה ואיננו מכירים את הסביבה היכרות מקיפה. אם כן, רגע לפני שמתחילים לארוז תרמיל ויוצאים לדרך חשוב להיערך נכון כדי שנחזור הביתה בשלום, מלאים חוויות חיוביות ואבק דרכים.

להלן כמה טיפים שיאפשרו לכם ליהנות מהטיול ולחזור הביתה בשלום:
  1. אין חכם כבעל ניסיון

כבר בשלבי ההכנה לטיול כדאי לתכנן באילו מסלולים רוצים להיות ופשוט לחפש אותם באינטרנט, לדפדף בין המסלולים המוצעים ולחפש מידע קונקרטי עליהם: אורך המסלול ואם הוא מעגלי, מתי כדאי להתחיל את הטיול, אם יש בו נקודות למילוי מים, מהו הביגוד המתאים ועוד. מקריאת המלצות ותובנות של מטיילים שכבר טיילו במסלול אפשר ללמוד הרבה על אופי הדרך, על דרגת הקושי שלה ועד כמה המסלול מתאים לקבוצת המטיילים שלכם.

מומלץ מאוד לבדוק מהו מזג האוויר הצפוי ואם כדאי לטייל בו בעונה זו. כמובן, ודאו כי יש בידכם מפת סימון שבילים של האזור וכן מספרי טלפון של שירותי חירום, כמו פקח ויחידת חילוץ אזוריים.

  1. חבוב, אתה קולט?!

ודאו מראש שיש קליטה סלולרית באזור שאתם מטיילים בו, שכן במצב חירום הטלפון החכם יהיה חשוב במיוחד. בכל מקרה עדכנו מבעוד מועד חברים ובני משפחה באיזה מסלול בחרתם.

  1. "וחושך על פני תהום"

שלא במפתיע, הליכה בחושך אינה מומלצת ובמקומות מסוימים אפילו אסורה. יכולת ההתמצאות שלנו בשעות האור טובה לאין ערוך מהגישוש בשעות החשכה, גם אם הצטיידנו בפנס (ולא שכחתם להביא סוללות). חשוב לשים לב שלא להיכנס למסלול אם הסיכוי ליציאה ממנו באור יום נמוך, כי הסיכוי ללכת לאיבוד בשטח גדול פי כמה כאשר הראות לקויה.

  1. אש על הפנים

אתם בעצירה ובחרתם להדליק מנגל או לעשות קומזיץ מסביב למדורה? שימו לב היכן אתם מדליקים את האש. לשכל הישר אין תחליף! מובן שאסור להבעיר אש בקרבת קוצים או חומרים דליקים, ובמזג אוויר חם במיוחד השתדלו להימנע לחלוטין מהבערת אש.

הדלקתם, אכלתם ונהניתם? אנא ודאו כיבוי מוחלט של האש לפני עזיבת המקום.

  1. תפקחו את העיניים תסתכלו סביב

הולכים, האווירה טובה וכבר התעייפתם משירי 'אל המעיין'? הכי טוב. לבטיחותכם ולבטיחות המטיילים אחריכם כדאי מאוד להתבונן סביב ולשים לב להתקדמות שלכם לאורך המסלול. אם חס וחלילה יתרחש אירוע תצטרכו להסביר ליחידת החילוץ איפה אתם נמצאים. צבע סימון השביל או השם שלו הם כותרת בלבד, אתם צריכים לשים לב לנוף שעל פניו עברתם לאחרונה: מפל, צוק או מזלג דרכים מעניין.

בשנים האחרונות סומנו מספרים לאורך מסלולים רבים כדי לאפשר למטיילים להסביר באיזה מקטע דרך הם נמצאים. אם במהלך הטיול נקלעתם למצב חירום העלול לסכן אתכם, דוגמת שרפה, מפולת אבנים, שיטפון וכדומה, ודאו בראש ובראשונה כי אתם יכולים להגיע למקום מבטחים, ועדכנו את שירותי החירום, כמו מד"א, משטרת ישראל, מכבי האש, חדר מצב או פקח אזורי, דווחו על המצב בשמורה, על מקום הנוכחים ותארו את המפגע.

הקפידו לשתות די מים ואל תשכחו לארוז פותחן לקופסאות השימורים ולאסוף את כל האשפה שאתם מייצרים.

הטבע מדהים. בשבילנו ההולכים על שתיים הוא מקום מפלט משגרת חיי היומיום, אך כשמזלזלים בו הוא עלול להפוך פראי. צאו לטייל, תיהנו וחזרו הביתה לספר איך היה.

הכותב הוא רכז ההדרכה במדרשת הגולן מבית עמותת 'רוח הגולן'

בתמונה: הר בנטל

קרדיט צילום: תמר גלבוע

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם