הבורגני שמכר את האושר

4 hersh

אבינועם הרש

בואו נדבר על השורה התחתונה שבגללה אנחנו אוהבים לחשוב שאנחנו עושים את מה שאנחנו עושים: קמים בבוקר, נפגשים עם אנשים שאנחנו לא תמיד אוהבים, סופגים, דוחפים, עובדים קשה, לומדים, רוצים להתקדם, יורקים דם, אוכלים חצץ ובסוף עוד לא שוכחים לוודא שזה בדיוק יהיה גם המסלול של הילדים שלנו: הזכות להיות מאושר.

האושר דוחף אותנו בעלייה, מנגב אותנו בגשם ותמיד נמצא שם כדי ללחוש לנו, כשמרוב קשיים הספקנו לשכוח מה הסיבה שאנחנו נמצאים כאן מלכתחילה: זה משום שרק ככה תהיו מאושרים!

אז אנחנו שותקים ואוגרים וחוסכים וממשיכים בדרך לארץ האושר המובטחת. אבל האם לא הגיע הזמן לחשב מסלול מחדש?

*

"מדו"ח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) שפרסמה את דו"ח פני החברה הישראלית העוסק השנה בדת ובהגדרה עצמית של מידת דתיות עולה כי חרדים מרוצים יותר מחייהם וממצבם הכלכלי ביחס לשאר האוכלוסייה היהודית חרף העובדה שהם מתקשים יותר לכסות את הוצאות החודשיות של משק הבית שלהם, יוצאים פחות לנופשים בארץ ובחו"ל, עושים פחות ספורט וחשופים פחות לטכנולוגיה. את הסיבה למדד האושר הגבוה בקרב חרדים ניתן להסביר בתרבות הנתינה מעוררת ההערצה הרווחת במגזר החרדי – מהדו"ח עולה כי 91 אחוזים מהחרדים תרמו בשנה האחרונה מכספם לארגונים חברתיים או לאנשים פרטיים – לעומת 60 אחוזים בלבד מהחילונים.

"דו"ח אחר, שפורסם בשנת 2016 על ידי המכון הישראלי לדמוקרטיה, הציג נתונים דומים. הדו"ח הצביע על פער של כ-6,000 שקלים בהכנסה בין משפחות חילוניות למשפחות חרדיות, אולם על השאלה: 'האם אתה מגדיר את עצמך מאושר?' השיבו 96 אחוזים מהציבור החרדי בחיוב, לעומת 89 אחוזים במגזר הכללי. מן הדו"ח עלה גם כי שיעור המתנדבים בציבור החרדי עומד על 39 אחוזים לעומת 23 אחוזים בציבור הכללי" (לינור בר אל, 20, 27 ביוני 2018).

*

מה אתם יודעים? מסתבר שאפשר להיות מאושרים גם בלי טיסה לחו"ל, בילוי בפארק מים, שלושה חוגים פרטיים, שתי חופשות קצרות באילת וג'יפ אחד.

מגיל צעיר חונכנו על האקסיומה הפשוטה: תלמדו כמו שצריך כדי שתוכלו להתקבל למוסד יוקרתי שיעניק להם תואר נחשב שבאמצעותו תוכלו להתקבל למקום עבודה שווה שייתן להם תלוש משכורת שמן והרבה מאוד כסף, והם אלו שבסופו של דבר יעניקו לכם את המפתח לאושר. ובכן, מתברר שיש דרכים קצרות יותר להגיע ליעד, והנה אחת מהן:

"פרופסור אליזבת' דון, במחקר שפורסם ב-Science, מצאה שאנשים דיווחו על רמות גבוהות יותר של אושר כאשר הם הוציאו את כספם למטרות חברתיות, כמו מתנות לאחרים או למטרות צדקה, מאשר כאשר הם הוציאו את הכסף על עצמם. וזה לא היה משנה כלל כמה כסף היה להם בבנק או מהי כמות ההכנסות שהייתה להם באותה שנה" (רחלי לנגפורד, ynet).

זה הזכיר לי את הביקור במתחם התחנה בירושלים בשבוע שעבר. כפתאום קלטתי כמה בנות מתנועת הנוער עזרא שניגשו לכל מיני אנשים וביקשו לעניין אותם באיזה מיזם התנדבותי, והיו כמה שלהפתעתי הגיבו ב"אתן לא רואות שאנחנו בחופש?" עצבני במיוחד.

אילו היו מודעים למחקרה של פרופסור אליזבת' דון, כנראה היו מחפשים בעצמם את הבנות ההן כדי להעלות לעצמם את רמת האושר.

*

ובכל זאת כדאי להזכיר לסיום חמישה כללים פשוטים שיעזרו לנו לגעת באושר גם בלי הצורך לקנות אותו:

  1. ויקטור פרנקל, הפסיכיאטר היהודי הנודע, טבע את המשפט האלמותי: "אם יש לְמַה, תמיד יהיה איך". משמעות היא אחת הגורמים הראשונים בדרך אל האושר.

  2. אנשים מאושרים הם אנשים שאינם רוצים להיות הכי טובים אלא רוצים להיות הכי טובים שהם יכולים – תחשבו על זה ותגלו עד כמה המשפט הזה פשוט ועמוק.

  3. חפשו לפחות פעם אחת ביום להגיע למקום הנכון שלכם, תחביב או עיסוק שיעיף אתכם מעל לזמן ויגרום לכם לשקוע בדבר שאתם הכי אוהבים לעשות. מהו הדבר הזה? אתם מוזמנים להתחיל ולגלות.

  4. נתינה מגדילה את האושר, וזה כבר הוכח, כמו שראיתם, באופן מדעי. מעבר לכך, ברגע שאתם נותנים אתם יוצאים מהעולם הקטנוני ומקבלים כנפיים שייקחו אתכם למקומות של סיפוק ומשמעות.

  5. התרכזו באישיות שלכם ולא במה שאתם. השם שלכם הוא מה שאחרים חושבים שאתם; האישיות שלכם היא מה שאתם באמת (על פי מאמרו של הרב חנן גורדון).

אז יאללה, עזבו אתכם מחוליו, מיד2 או מכל מיני מקומות אחרים שתנסו לקנות בהם את האושר שלכם. לפעמים האושר פשוט נמצא במדרכה שמולכם, במבט כבוי ובראש מורכן, פושט יד ורק מחכה שלא תשיבו את פניו ריקם.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם