לראות את התמונה המלאה

15sivan

סיון רהב מאיר

  1. "שלום סיון, קוראים לי אלקנה אנקור, בן 12, ואני גר בעכו. אני רוצה לספר על משהו מיוחד שאני עושה לכבוד בר המצווה שלי. חשבתי וניסיתי כל מיני אפשרויות, מה אני יכול לקבל עליי לכבוד בר המצווה: לגמור את התנ"ך (התייאשתי באמצע), לגמור את שישה סדרי משנה (גם התייאשתי באמצע) ועוד הרבה דברים שנראו לי קצת גדולים עליי.

"תמיד אמרו לי שאני יודע לצייר יפה. פעם אחת המורות בבית הספר שלי, 'נועם הרצוג', ראתה אותי מצייר, והציעה לי לצייר בכל שבוע קומיקס לעלון בית הספר. ישר אימא שלי קפצה על הרעיון ואמרה שאני יכול לעשות את זה על פרשת השבוע. במילה אחת – התלהבתי. מאז בכל שבוע אני מצייר קומיקס על פרשת השבוע (מדרש, פירוש רש"י מיוחד או סיפור מהפרשה). אני מצרף את הקומיקס האחרון, על פרשת 'ואתחנן'. זה המיזם שלקחתי עליי לכבוד בר המצווה שלי, ואני מתכנן בעזרת השם לסיים כך את חמשת חומשי תורה!"

מזל טוב, אלקנה. שתזכה ללמוד ולצייר הרבה תורה.

  1. את הרעיון מעורר המחשבה הזה כתב משה רוט, שמפרסם בכל שבוע עלון ושמו 'נקודה טובה': יול ברינר היה שחקן קולנוע אמריקני מפורסם, זוכר פרס אוסקר ופרס טוני, שנהג לעשן חמש חפיסות סיגריות בכל יום ומת מסרטן הריאות. זמן קצר לפני מותו התראיין ברינר בתכנית "בוקר טוב אמריקה" ואמר שהיה רוצה לעשות כעת פרסומת נגד עישון. אחרי מותו הפכה האגודה למלחמה בסרטן באמריקה את הריאיון הזה לסרטון מהדהד.

מיליונים ודאי התרגשו, אבל כמה צופים שראו את הריאיון שלו הפסיקו לעשן? ועד כמה אנחנו מושפעים מהאזהרות המבהילות על חפיסות הסיגריות? וכמה הסרטונים של הרשות לבטיחות בדרכים משפיעים עלינו להפסיק למסרר בנהיגה?

משה רבנו קורא לנו לשים לב לפער האדיר שבין הידיעות שלנו לאורח חיינו. בין מה שאנחנו יודעים שנכון לעשות למה שאנחנו עושים בפועל. משה רבנו עומד לפני העם רגע לפני הכניסה לארץ ואומר: "וְיָדַעְתָּ הַיּוֹם וַהֲשֵׁבֹתָ אֶל לְבָבֶךָ". יש לדעת, ויש להשיב אל הלב. להפנים. להפוך את האמונות לדברים מעשיים שאנחנו חיים לאורם. לחבר בין השכל הקר לעולם הרגש. מדיאטה ועד תורה ומצוות, זה אחד האתגרים הקשים שיש. רבי נחמן מברסלב כתב שעיקר השלמות היא לחבר את הדעת ואת הלב. לנתק את המחסום שבין הידיעה למעשה.

רגע לפני הכניסה לארץ משה רבנו אומר לנו להקים את החברה הישראלית על העיקרון הזה. לא לדבר גבוהה-גבוהה על ערכים, על מה נכון לעשות, אלא לחיות באמת לפי הערכים האלה. בהצלחה לכולנו.

  1. לפחות 127 בני אדם מתו עד היום ברחבי העולם במהלך צילום סלפי. הם הסתכנו כדי לתפוס זווית טובה, ולא שמו לב לתהום, לכריש, למכונית. בהודו הציבו לפני כמה ימים תמרורים מיוחדים של "אזור אסור לסלפי" באתרי תיירות שנהרגו בהם עד היום עשרות אנשים רק בשביל תמונה נוצצת יותר שתביא להם יותר לייקים. סוג של עבודה זרה מודרנית. הם נהרגו על קדושת הצילום העצמי.

  2. סליחה, אני יודעת שאנחנו כבר בפרשה חדשה, אבל משפט אחד תפס אותי בשבת שעברה בפרשה המקסימה שקראנו, ולדעתי צריך להתעכב עליו. משה רבנו ממש מתחנן בפנינו: "וּשְׁמַרְתֶּם וַעֲשִׂיתֶם כִּי הִיא חָכְמַתְכֶם וּבִינַתְכֶם לְעֵינֵי הָעַמִּים אֲשֶׁר יִשְׁמְעוּן אֵת כָּל הַחוקִּים הָאֵלֶּה, וְאָמְרוּ רַק עַם חָכָם וְנָבוֹן הַגּוֹי הַגָּדוֹל הַזֶּה". אולי שווה לקרוא את הפסוק כמה פעמים. מה בעצם משה רבנו מזכיר לנו? שהמורשת שלנו היא-היא חכמתנו ובינתנו.

המילה "תמונה" מופיעה בתורה שמונה פעמים. שש מהן בספר דברים. רגע לפני הפרדה משה רבנו מתחנן לעם פעם אחר פעם: "לֹא תַעֲשֶׂה לְךָ פֶסֶל כָּל תְּמוּנָה". למה? כי המציאות החיצונית מושכת, מתעתעת, מזויפת, וקל להשתעבד לה. מסוכן להאמין רק במה שרואים. יש רבדים רוחניים שלמים שאינם נגלים לעין, ואסור לרדד את כל העומק והתוכן למשהו חיצוני ולהשתעבד לו.

הרי מה שחשוב באמת, מסביר משה רבנו, נמצא מעל ומעבר למציאות החזותית שאנחנו רואים: "וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם כִּי לֹא רְאִיתֶם כָּל תְּמוּנָה בְּיוֹם דִּבֶּר ה' אֲלֵיכֶם בְּחֹרֵב מִתּוֹךְ הָאֵש". אין לנו שום תמונה ממעמד הר סיני, ובכל זאת הוא חי בלבנו ומעצב את חיינו זה אלפי שנים.

זה עבד. אלפי שנים אכן היינו שם נרדף לחכמה. העם היהודי היה עַם הספר וגם עַם החסד. השבת והחגים, הצדקה והלימוד, התרבות והשפה – כל אלו יצרו חברה אוריינית, למדנית, מצטיינת, עדינה, רגישה. תשאלו בכל הגלויות, מתימן ועד פולין, מפרס ועד ספרד. שם בגלות היה ברור לנו מי אנחנו. האם הפסוק הזה אינו המשימה המרכזית שלנו דווקא עכשיו כשאנחנו חוזרים לארצנו?

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם