תשובה סלולרית

15 sivvan

סיון רהב מאיר

  1. קיבלתי השבוע יותר מעשר פניות שונות שזו בעצם הכותרת שלהן: הרצון לתקן משהו, אפילו קטן, ביחסינו עם המכשירים הסלולריים. הניסיון לקחת את השליטה בחזרה לידינו. הנה מה שהרשתה לי לפרסם מיכל, מורה מירושלים: "אני בחופשת לידה, ויכולה ממש להשוות את הלידות הקודמות ללידה הזאת. פעם הייתי מרוכזת בתינוק. בהרדמה, בהנקה, במקלחת, בסתם להסתכל עליו. אני מרגישה חזק מאוד שמשהו השתנה, ולא לטובה. המון שעות של דפדוף ושוטטות בפייסבוק בלי מטרה, כאשר כל ידיעה מקפיצה את הלב שלי וגורמת לעצבנות. ברור שיש גם קבוצות של הורות שעוזרות לי, וגם מבצעים והופעות ומידע, לכן אני לא מאמינה שאצליח להיגמל לחלוטין, אבל אני מרגישה שאני מרמה את עצמי שוב ושוב: לכאורה נכנסת כדי לבדוק מה שלום האחים שלנו בעוטף עזה, אבל בעצם שוקעת ושוקעת...

"בתשעה באב החלטתי על יום שלם של צום מהפייסבוק, וזה היה קשה יותר מהצום האמתי. הבנתי שאני מכורה, כי הרגשתי ממש 'כבויה' לאורך היום. אז אני וחברה שלי שמרגישה כמוני החלטנו על מבצע לחודש אלול. מנסים לחזור בתשובה. לתקן לאט לאט. התחלנו עם שעה ביום שבה אסור להיכנס לפייסבוק. השבוע עלינו לשעתיים ביום בלי פייסבוק בכלל. זה קשה, אבל שווה. יש לי תזכורת ביומן לשעת ההתחלה, והמטרה שלנו היא להוסיף בכל שבוע עוד שעה נטולת פייסבוק. אני קצת מתביישת שזו הדרגה שלי, 'שעתיים בלי פייסבוק ביום', לא הייתי מאמינה לפני כמה שנים שאגיע למצב כזה, אבל צריך להתחיל לתקן מאיפשהו, לא?"

תשובה סלולרית. אשמח לתגובות ולרעיונות נוספים.

2. השבוע מלאו 83 שנים לפטירת הרב קוק. בשנים האחרונות התפרסם מאוד השיר "כנפי רוח", שאת מילותיו הוא כתב. אבל מאיפה הגיעו המילים העוצמתיות האלה? מה ההקשר המלא שלהן? מתברר שהשורה הזאת מופיעה בספר "אורות הקודש", בקטע שמתאים מאוד לימי חודש אלול. הנה הטקסט המרגש (שאולי צריך להלחין גם אותו): "בן אדם, הסתכל באור השכינה בכל היקום... התבונן בפלאי היצירה, בחיי האלוקות שלהם... דע את עצמך, ואת עולמך. דע את הגיוני הלב שלך, ושל כל הוגה וחושב. מצא את מקור החיים שבקרבך, ושממעל לך, שמסביבך. את פארי הדורות החיים שאתה שרוי בתוכם. האהבה שבקרבך – העלה אותה לשורש עוזה... עלה למעלה עלה, כי כוח עז לך. יש לך כנפי רוח, כנפי נשרים אבירים. אל תכחש בם, פן ייכחשו לך. דרוש אותם, ויימצאו לך מיד". והכותרת של הקטע הזה היא: "קריאה להסתכלות עליונה".

שנזכה.

  1. ראש חודש אלול לא צוין ככותרת ראשית. לכאורה, אוגוסט בעיצומו. אבל הנה דברים שכתב הרב מנחם ברוד ויכולים לעזור לנו להתכונן לחודש החשוב הזה: "תמיד אומרים שבארץ אין רגע דל, אבל לאחרונה כבר קשה לעקוב. דומה שהחיים נהפכו לזירת אגרוף בלתי-פוסקת, ובכל יום פורצת פרשה חדשה לראש הכותרות, ועמה הוויכוחים והפולמוסים וההפגנות. אכן, מדובר בסוגיות חשובות לעתידנו, אבל בתוך כל גלי הסערה אנחנו מאבדים את היכולת להביט פנימה, אל תוך עצמנו. כל תשומת הלב מופנית החוצה – אל הסוגיות הציבוריות, ואל מה שאמרו וכתבו ועשו או לא עשו אחרים. ומה אתנו? איך מתנהלים החיים הפרטיים של כל אחד ואחת מאתנו? מראש חודש אלול מתחיל חשבון נפש, לקראת יום הכיפורים. תשומת הלב צריכה לעבור אל עצמנו.

"עם כל הכבוד לחוק הלאום, ה'הדתה', 'הקרן החדשה', 'הדרת נשים', עפיפוני התבערה ואיראן – יש עוד סוגיות חשובות לא פחות. איך נראים חיינו? כמה אנחנו משקיעים בלימוד, בהתעלות רוחנית? באיזו מידה אנו מתמודדים עם יצרינו? ומה על חינוך הילדים? וההשקעה במשפחה? האם אפשר לחולל שינוי אמתי בזירת היומיום? בסופו של דבר, אלה החיים האמתיים. אולי הם לא יספקו כותרות ויפרנסו שעות של שידור, אבל בהם טמון האושר האישי ותחושת הסיפוק. תקיעת השופר של חודש אלול היא צפירת התעוררות. לעצור, להירגע, להרים את הראש מעל הזרם השוצף, להעביר את מרכז הכובד אל עצמנו, לחשוב על תכלית חיינו – בתקווה לשנה טובה ומתוקה".

4. אם מועמד כלשהו היה רץ בבחירות עם המסר הזה, הוא כנראה היה מפסיד. משה רבנו לא אומר לנו – כמו שמנהיגים אוהבים להגיד – כמה אנחנו עוצמתיים ובלתי מנוצחים. הוא גם לא מבטיח שהוא יעשה את הדברים בעבורנו אחרת. להפך. הוא מטיל את כל האחריות על העם. הוא מספר להם, כלומר לנו, על עקרון-העל החשוב ביותר: הבחירה החופשית. אלה המילים הראשונות שקראנו בתורה בשבת שעברה, בפתיחת חודש אלול: "ראה אנוכי נותן לפניכם היום ברכה וקללה". אתם חופשיים לבחור בין הטוב לבין הרע. אף אחד לא עושה קמפיין שיזכיר לנו את הבחירה החופשית. להפך, האלגוריתם של פייסבוק מנסה לחדור לתודעה שלנו, הפרסומות טוענות ש"טבעי שלא תשלוט בעצמך" כאילו אנחנו חלשים ונגררים, והקדימון לתכניות הריאליטי משדר לנו שאנחנו פשוט חייבים לצפות. גם לנו לפעמים הכי קל להתמסכן ולתת תירוצים על מעשינו, בסגנון "אכלו לי שתו לי": לא חשבתי על זה, זה ההורים שלי, זה המורים שלי, זו חמותי, לא הייתה לי ברירה, כולם עושים ככה. משה רבנו עושה בפרשה דבר לא פופולרי. הוא מזכיר לנו שגורלנו הוא קודם כול בידינו. "ראה אנוכי נותן לפניכם היום ברכה וקללה", רק תבחרו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם