מה באמת מיוחד בנו?

15 sivan

 

סיון רהב מאיר

  1. הרבה טיפים ועצות קיבלתי לרעיון של "תשובה סלולרית", אבל תגובה אחת ביקשה שלא להסתפק בטיפים. הנה מסר מעורר מחשבה ששלח קורא מירושלים: "קראנו בשבת את המילים 'שופטים ושוטרים תיתן לך בכל שעריך'. חכמינו מלמדים אותנו שמדובר גם בשערי הגוף. כלומר, צריך לשים שופטים ושוטרים על הפה, העיניים והאוזניים, לשים לב היטב מה אנחנו כותבים ורואים, אילו תכנים תקשורתיים אנחנו צורכים וכמה. אז מובן שרעיונות של שליטה עצמית מול ווטסאפ ופייסבוק הם נכונים; כל אחד צריך לשים לעצמו 'שופטים ושוטרים' ולראות שהוא לא נסחף ברשת. אבל לדעתי זה לא מספיק. חוקים וכללים ביחס לסלולרי לא יועילו אם לא יהיה לנו תוכן פנימי, משמעותי ועמוק. פרסמת את הדברים על 'תשובה סלולרית' בדיוק ביום פטירתו של הרב קוק, ג' באלול. למדתי בספרו 'אורות התשובה' וקראתי שם שתשובה אמיתית מבוססת על הכרת הפנימיות של האדם. כששוכחים את מהות הנשמה, כשעוסקים כל הזמן בהסחת דעת ולא בחיים עצמם, כשסופרים לייקים וחושבים על כל סיטואציה כעל פוטנציאל לתמונה – אין פלא שחשים בלבול ומבוכה. אדם צריך להרגיש שהוא ונשמתו הם העיקר, ולא כל מה שקורה בחוץ. גם את הזולת צריך לראות דרך הנשמה והמידות הטובות שלו, ולא באופן חיצוני. 'תשובה' לפי הרב קוק מגיעה מהמילה לשוב, כל אחד צריך לשוב ולחזור למי שהוא באמת. אם הוא ימצא עניין בעצמו, בלימוד, בתיקון האישיות שלו, במילוי השליחות שלו – ממילא הוא גם ישרוף פחות זמן בסתם שיטוט בפיד, לא רק בגלל 'שופטים ושוטרים' אלא כי הוא יהיה עסוק בדברים אמיתיים".
  2. אומרים שחשבון נפש צריך להתחיל דווקא מהמעלות ולא מהחסרונות, מהדברים הטובים שיש בנו ולא מהרעים. כבר בתחילת חודש אלול, חודש חשבון הנפש, נחשפה מעלה גדולה שלנו: הערבות ההדדית. אלפים רבים הגיעו ביום ראשון השבוע לדוכני "עזר מציון" לנסות למצוא תורם מתאים לרוני כהן, וכך כתב לי בשעת לילה מאוחרת המתנדב אורן שחף: "בשבת בבוקר הגבאי שלנו קרא למתפללים שוב ושוב להגיע ביום ראשון לתת דגימת רוק לרוני בת רות. אני ריכזתי דוכן בראש העין. אתמול הגיעו אלינו המונים, גם כאלה שידעו שהם לא מתאימים מבחינת העדה, ורק הגיעו לעזור במה שאפשר. אישה אחת, חצי מרוקאית וחצי תימנייה, כמו שמחפשים, הגיעה פתאום לפני הסגירה. שאלתי אותה מתוך סקרנות איך הגיעה, והיא ענתה: אני מעיר אחרת, שמעתי ברדיו על המקרה ומיד עזבתי הכול ולקחתי מונית עם תינוק בסל-קל בעשר בלילה. אנשים סביבה במתחם התרגשו עד דמעות. אחרי שסיימה שאלתי איך היא תחזור הביתה, והיא אמרה שתחפש אוטובוס ותסתדר כבר. אמרתי לה שאעזור לה למצוא אוטובוס, ועל הדרך פגשנו שלושה בחורים. סיפרתי להם על המעשה שלה והם התחילו 'לריב' ביניהם מי ייקח אותה בחזרה לעירה. אחד טען שהאוטו של השני ישן יותר, אחר טען שלקודמו אין מספיק דלק, ובסופו של דבר הם התפשרו ביניהם והיא הוחזרה עד דלת ביתה. שאלו אותי אתמול בדוכן מה כל כך מיוחד ברוני, שכל עם ישראל עוזב את עיסוקיו כדי לעזור לה. אני חושב שהשאלה מופנית לכל אחד מאיתנו: מה כל כך מיוחד בנו, שאנחנו באים לתרום, לעזור, לפרסם ולחפש תורם? לילה טוב, שנה טובה".
  3. הפרשות בספר דברים מכינות אותנו לקראת הכניסה לארץ, ואומרות לנו איזו חברה לבנות כאן. הנה שתי ידיעות קטנטנות מהימים האחרונים, על החברה הזאת שאנו בונים כאן ביחד, ועל היחס שלה לשבת: עומרי אלון, שוער הפועל חדרה, הודיע שהוא פורש כדי לא לשחק יותר בשבת. "מגיל 8 אני משחק כדורגל", הוא אמר, "חלמתי להגיע לטופ, אבל עם כל האהבה למשחק – השבת יקרה לי יותר. חבל לי שענף הכדורגל הישראלי מאלץ אותי לבחור".

כמה שעות אחר כך פורסמה ידיעה נוספת, שגם היא לא יכולה להישאר רק במדורי הספורט: דן קרמר, חבר נבחרת ישראל ברכיבת סוסים, הודיע שלא יצא לתחרות חשובה בחו"ל מכיוון שתיערך בדיוק ביום כיפור. הוא טוען שבמשך חודשים ארוכים הגורמים הרשמיים בישראל היו יכולים לפנות ולפעול כדי לשנות את התאריך, אך הדבר לא נעשה. וכך כתב קרמר להתאחדות הרכיבה הישראלית: "החלטתי לא להשתתף באליפות העולם הקרובה בארצות הברית, בשל רצוני לכבד את היום הזה ואת הציבור הישראלי והיהודי בארץ ובעולם. אני סבור כי תהיה זו טעות חמורה בשיקול הדעת להתחרות ביום הקדוש הזה, למרות ההשלכות הספורטיביות שייפגעו בסיכויי להגיע לאולימפיאדה. אינני מוכן גם להתחרות 'מתחת לרדאר' כפי שנרמז לי יותר מפעם אחת בשיחותיי עם אנשי מפתח בהתאחדות, שכן אני מאמין שכל הופעה שבה משתתפת נבחרת ישראלית צריכה להיות עניין שמקרב לבבות ושממלא בגאווה כל ישראלי ויהודי באשר הם".

הבחירה האישית שלהם מעוררת הערכה. השאלה היא האם במדינה יהודית-דמוקרטית אחרי אלפיים שנה, המצב לא אמור להיות אחר. עומרי אלון ודן קרמר היקרים, סליחה, אנחנו כנראה עסוקים יותר מדי בכותרות על "הדתה"... שבת שלום!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם