האם הרבנים נכנסו למגרש?

5 kenes

 

קריאתו של כנס "רוח ותקשורת" שנערך בשבוע שעבר אינה אלא מחטיאה את המטרה, כשיש חשש גדול לפגיעה בעולם הטהור של תלמידי החכמים

טוביה בלייכר, ר"מ בישיבת ההסדר באילת ורב הגרעין התורני בעיר

בימים האחרונים קראתי כתבה שגרמה לי תמיהה גדולה. בכתבה דווח על כינוס רבנים גדול שהתקיים בשבוע שעבר ומטרתו שילוב עולם הרבנים במערכות הניו-מדיה. בשורה חדשה: מעכשיו גם הרבנים נכנסים למגרש הניו-מדיה! מהיום תוכלו לפגוש את הרבנים דרך פרסומים בפייסבוק, בטוויטר ובכל שאר האתרים שבעוונותיי אינני מכיר.

לפי הכתבה הייתה בכנס אף עמדת פתיחת חשבונות בפייסבוק לרבנים שעוד לא זכו לטעום מעולם הרשתות החברתיות...

למען האמת, קשה לי מאוד להגיב על האירוע, מכיוון שהוא נעשה בהנהגת תלמידי חכמים גדולים ממני, ומי אני שאכתוב דברי התנגדות. ואולם אני חש שהתרחש כאן דבר המחייב תגובה, ואני מתנצל מראש בפני תלמידי החכמים שעומדים בראש העניין, ולאחר ההתנצלות אומר את אשר על ליבי.

הכינוס המדובר מעלה בפנינו שאלות גדולות החייבות להישאל: אילו תלמידי חכמים אנחנו רוצים לגדל בדור הזה? איזה עומק של תורה וקדושה אנו רוצים לבנות בדורנו המיוחד והעמוק? לאילו קשר ודבקות בתלמידי חכמים אנחנו מצפים?

עם ישראל זקוק לתלמידי חכמים גדולים ועמוקים. עמנו זקוק לתלמידי חכמים השקועים בעולם רוחני עמוק, לתלמידי חכמים שבכל רגע בחייהם הם בבחינת "שתולים בבית ה'", בדבקות עמוקה בה', בדבקות עמוקה בנשמת ישראל. תלמידי חכמים המצויים במדרגה כזאת מקרינים ומשפיעים על העם הרבה יותר משהיו משפיעים עליו אילו ידעו לצייץ ולהתנסח יפה אבל חיו את התורה בצורה נמוכה וחיצונית יותר. ברור שתלמידי חכמים צריכים לדעת לכתוב מאמרים ולהתנסח בהתאמה לציבור, אבל עיקר כוח ההשפעה תלוי בעוצמה הפנימית ובדבקות הרוחנית של התלמיד החכם.

כינוס שבו יחצ"נים ואנשי תקשורת מלמדים כיצד לשחק במגרש של הרשתות החברתיות אינו שייך לרבנים ועלול להוריד אותם לעולם מוחצן מהחשש הגדול והקשה שכל מי שנכנס לרשתות החברתיות עלול בקלות להגיע לעולם הפריצות והעריות. יש כאן חשש גדול לפגיעה בעולם הטהור והפנימי שצריך להיבנות אצל רבני עמנו

כך כתב הרב קוק זצ"ל: "חכם גדול אחד גאון בתורה, צדיק במעשיו וישר במידותיו, יפעול במהלך חייו ובהשפעתו... הרבה יותר מאלפי מאמרים ודרשות מלהיבות. אמנם ראויים הם המכשירים (הספרותיים) להתקבל בתור כלים עוזרים (להשפעה)... אבל כח ההכרעה (עיקר הדגש) צריך שיהיה תמיד בסגנון החיים עצמם (במדרגה הרוחנית הפנימית של התלמיד חכם)".

אם נבנה בדורנו תלמידי חכמים שעסוקים באינטנסיביות בעולם החיצוני והפרסומי, אם נבנה עולם רבנים שעסוקים בתגובות, בלייקים ובציוצים, הפלנו את הכול!

תורת חיים של קשר חי

ההתעסקות במדיה על שלל צבעיה, עם כל יתרונותיה ושימושיה החיוביים, יש בה גם כניסה לעולם רדוד, שטחי, חיצוני ותחרותי. כניסה לעולם שבוחן כל דבר לפי מספר התגובות ולפי איך שהדברים נראים. נוסף על כך ההתעסקות ברשתות החברתיות עלולה בקלות להסיח את דעת המשתמש מעולמו הפנימי ולגרום לו להתעסק כל הזמן במה שקורה מחוצה לו. הסכנה היא כמובן לכל אדם שמשועבד לטלפונים החכמים (ואין כאן מקום להאריך בנושא חשוב וכבד זה), אבל כשמדובר בתלמידי חכמים, הסכנה לכלל ישראל נוראה.

בעולם המבולבל והחיצוני שלנו יש אי אחד של יציבות ועומק – עולם התורה. עולם התורה אוחז בפנימיות החיים, באמת הגדולה של החיים, חי את הנצח ומופיע אותו בכל נבכי החיים. התורה אינה משתנה לפי אופנות חולפות ואינה מתפעלת מכל צחצוח לשון של כותב זה או אחר. יציבות זו של עולם התורה ושל תלמידי החכמים הנושאים אותה מרימה את עם ישראל, ובעז"ה תקדם אותו עוד ועוד לעבר שלמות גאולתו.

בעיניי כינוס שבו יחצ"נים ואנשי תקשורת מלמדים כיצד לשחק במגרש החיצוני של הרשתות החברתיות אינו שייך לרבנים ועלול להוריד אותם לעולם מוחצן מהחשש הגדול והקשה שכל מי שנכנס לרשתות החברתיות עלול בקלות להגיע לעולם הפריצות והעריות. אך גם ללא חשש זה הנזק שבכניסת תלמידי החכמים לתחום הזה עלול להיות קשה. יש כאן חשש גדול לפגיעה בעולם הטהור והפנימי שצריך להיבנות אצל רבני עמנו.

עוד נקודה שדורשת שימת לב גדולה בסוגיית הרבנים והמדיה היא סוגיית אופי הקשר בין הרב לתלמידיו או לקהילתו. בעידן הווירטואלי שלנו אנו עלולים להפוך את כל הקשר עם תלמידי החכמים לקשר וירטואלי חיצוני. קשר כזה מרוקן את כל החיות הרוחנית שאמורה להיווצר מתוך הקשר החי עם הרב. תורתנו היא תורת חיים, והקשר עם הרב צריך להיות קשר חי, קשר של מפגש ושל דבקות נפשית רוחנית. ברגע שהקשר עובר לעולם המסכים, העיקר עלול להיות חסר מן הספר.

אינני מתנגד לשימוש במדיה. כולנו שמחים ששיעורים משודרים באינטרנט וכדומה. נפלא ונצרך שרבנים מפרסמים מאמרים בכלי התקשורת למיניהם, אבל כאן מדובר במשהו אחר. כאן מדובר בהתעסקות אינטנסיבית של רבנים ברשתות החברתיות, עיסוק שהוא סכנה אמיתית לעוצמה הפנימית ולטהרה של רבני עמנו. אין ספק שיש חשיבות גדולה להפיץ את התורה למרחבים השונים, אבל אסור בשום פנים ואופן שהכמות תפגע באיכות. אם ריבוי התפוצה דורש מתלמידי החכמים לרדת ממדרגתם ולהיכנס למגרש התרבותי הנמוך, נכון לוותר על ריבוי הכמות ולא להפסיד את העיקר, את האיכות ואת הגובה של תלמידי החכמים!

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם