גיבורים בעל כורחם

4 david

 

אבינועם הרש

קרוב לוודאי שה'דוד' הזה היה מפסיד בוודאות בקרב ה'דוידים',אם היינו עושים תחרות פופולריות בין כמה מהאנשים המפורסמים במדינה שנשאו את השם דוד, קרוב לוודאי שדוד בן דוד לא היה זוכה במקום הראשון. אך אילו יכולנו לשאול את מדינת ישראל היפהמה את יכולה לספר לנו על דוד בן דוד, סביר שהייתה עונה תשובה מפורטת שהרי היא הכירה אותו היטב.

בשבוע שעבר הלך לעולמו דוד בן דוד, אחרון אנשי גוש עציון של לפני תש"ח, ממקימי ניר עציון, לוחם בבריגדה היהודית של הצבא הבריטי, ומדליק משואה לרגל ציון 50 שנה לסיום מלחמת העולם השנייה על פועלו להצלת יהודי אירופה.בן 98 היה.

*

כששאלתי את סבתא נחמה פוירשטיין שתחיה,שסיפורה השזור גם הוא בימי המדינה הובא כבר ב'עולם קטן' בעבר,מדוע היא מעדיפה לנפוש שוב ושוב בקיבוץ ניר עציון, היא ענתה: "בגלל ששם עוד נשארו לי חברים מפעם,והאחרון שביניהם הוא דוד בן דוד".

*

"אני זוכרת שדוד בן דוד התארח אצל בתו חנה בנחלים והתפלל שחרית עם שמשון (בעלה). הם יצאו החוצה,וראו על השולחן בחוץ עיתון שבו כותרת גדולה: הלילה חתמנו על הסכם אוסלו. היא הייתה מעוצבת בחגיגיות ובשמחה גדולה כאילו המשיח הגיע. שמשון אמר לו:דוד, אני רואה שהמדינה שלנו הולכת פייפן. הוא היה ברעדה וחרדה גדולה. אז דוד בן דוד ענה לו:שמשון, מה קרה לך? זה לא מתאים לך. אתה מתעצב בגלל השטות כזו? אתה לא יודע שלנו יש נצח? שארץ ישראל היא נצח ושזה לא תלוי באוסלו? תראה את ארץ ישראל בעוד עשר שנים ותראה את ארץ ישראל בעוד חמישים שנה, איך שהיא תהיה פורחת גדולה ובטוחה בעצמה.מה איתך? אתה חי את הרגע ואת היום? מה זה בכלל אוסלו?

"שמשון חזר הביתה ואמר: אני הייתי בייאוש והוא הרים את מצב רוחי. זה מעיד מיהו דוד בן דוד. זה סיפור אישי שסיפרתי עד עכשיו למשפחה".

*

אלו מקצת מתחנות חייו:

ב-1940 עלה לארץ באוניית המפעילים 'פאטריה',ולפני טביעתה הצליח עם חבר לברוח ממנה בשחייה לחופי חיפה.

ב-1941 התגייס לצבא הבריטי, לחם בבריגדה היהודית באיטליה,ובתום המלחמה ערק מן הצבא ונשאר עוד שנה במחתרת כדי לעזור לניצוליהמחנות באירופה.

ב-1947 חזר לביתו בכפר עציון ונלחם עד שגוש עציון נפל. בן דוד נלקח בשבי הירדני לתקופה של תשעה חודשים.

*

בפוסט בפייסבוק כתבה אסנת סלע: "על קברו שרוחרישית את השיר 'כנפי רוח'של הרב קוק. לאיש היו תעצומות נפש יוצאות דופן. השיר משתלב עם תמונה שרקמה אשתו עדינה ז״ל, שהייתה תלויה בביתם ובה המשפט:כשנגמרים הכוחות מגייסים את הרצון״.

*

כמה הייתי נותן כמחנך כיתה כדי להזמין את דוד בן דוד לתלמידים ולתלמידות שלי,שידעו ויבינו ויזכרו שהמדינה הזאת שלנוקמה בגלל גיבורים וענקים שלא ידעו את המשמעות של המילה ויתור,והתעניינו יותר בייבוש הביצות ובהפרחת השממה מאשר במחירי המילקי.

יהי זכרו ברוך

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם