הסבר פניך לרווק

4 ravak
כאשר החגים מגיעים, תחושת הבדידות מכה בכל הכוח
והכאב של הרווקים גדל ומתעצם. רבים מהם מעדיפים לברוח משולחן החג. אנחנו יכולים ליצור אווירה אחרת

נעמה אברהם, יוזמת 'מפגש ברמה' במדרשת הגולן מבית עמותת 'רוח הגולן'

החגים מתחילים, ריחות של מאכלים משפחתיים באוויר והנייד משמש כספר בישול במשרה מלאה. כבר חודש לפני ראש השנה כולנו מתחילים לעשות שיבוץ לחגים – מי יבוא לראש השנה, מי מעדיף את שמחת תורה, מי יצטרף לאושפיזין בסוכות ובאיזה טיול בגולן נפגוש את המשפחה המורחבת בחול המועד. הכול מוכן, אבל כיסא אחד יהיה ריק, שכן האח או הבת הרווקים העדיפו לנפוש בחו"ל דווקא בתקופת החגים.

כל הורה השומע כי הילד שלו מתחמק מהחגים בחיק המשפחה עלול לחוש נבגד ופגוע עד עמקי נשמתו, איך הילד כבר "לא מרגיש בבית" ובמקום לשבת עם המשפחה המתרחבת מעדיף לסעוד בבית חב"ד בתפוצות. הרווקים זקוקים לכם שתתמכו בהם ושתאפשרו להם את מרווח הנשימה, ומי יודע אם מתוך שירגישו שאתם מכילים הם יחליטו לתת צ'אנס לחגים המשפחתיים ולבוא הביתה.

חשוב שנבין את הדברים שיושבים על ליבם של ילדינו הרווקים והרווקות. לאחר שחלפה שנה מאז שהם הבטיחו לעצמם שבשנה הבאה ישבו לשולחן החג כשבני זוג לצידם, חלקם חשים כישלון אישי צורב. הם חוזרים לשכונת ילדותם ורואים את חבריהם מרכיבים את הילדים על הכתפיים ואת האחות הקטנה מחבקת את בעלה. הם בוודאי שמחים בעבור האחרים, אך צריכים להתמודד באופן בלתי פוסק עם השאלות החודרניות, העיניים הננעצות (גם אם רק בחווייתם האישית), ועם הניסיונות האישיים המורכבים - בוודאי בהיבט הדתי - הכרוכים ברווקות מאוחרת ובתחושה התמידית המקננת: למה הם כן, ואני לא?

לתחושה מעיקה זו מצטרפת ציפייה של המשפחה המורחבת לבשורה חדשה. הסבתא רומזת שהיא לא תהיה כאן לנצח, הדודה משתפת בעצות וסגולות לזוגיות ששמעה מהשכנה, והדוד ה"משעשע" זורק משפט שנון ועוקצני מדי, יותר מדי. האחיין הקטן שואל בתמימות מתי הדוד הרווק יתחתן ואילו ההורים שאינם אומרים דבר נושאים עיניהם בתקווה ובתפילה. עוד לפני הקינוח המשפחה כולה מחליטה לקחת את הרווק כפרויקט משפחתי, ובמצב כזה אפילו שאלה תמימה נחשדת כתקיפה ומניעה את הרווק לברוח כמה שיותר רחוק.

כאשר זו המציאות, לא פלא שהרווקים והרווקות מוותרים מראש על התענוג המשפחתי ובוחרים לנפוש בסיני, לטוס בדיל משתלם לאירופה הקלאסית או למזרח, ובמקרה שהמינוס דוחק - להישאר בדירת הרווקים.

לפיכך, כדי להקל ולו במעט את הצדדים הפחות נחמדים של ה'ביחד' המשפחתי, כדאי לזכור כמה דברים:

א.יש לרווקים חיים - בכל ההכנות של הארגונים והבישולים שקודמים לחג, כל מארח זקוק להירתמות מלאה ועזרה לפני החג ובמהלכו. זכרו, העובדה שהילדים והאחים שלכם רווקים, לא אומרת שהם סטודנטים חופשיים חסרי מעש ופנויים כל היום למלאכת הסינג'ורים. חלקו את העבודה לקראת החג בצורה שוויונית שבה כולם שותפים לעשייה, היעזרו גם בילדים הנשואים והנכדים, ואל תסתמכו רק על כוח העבודה של הרווקים לקראת החג ובמהלכו.

ב."יש לי חדר משלי" - החלטתם לעשות חג בפורום מורחב ואין בביתכם מקום לכולם לישון? לא נכון ולא הוגן לבקש מהרווק והרווקה לותר על חדרם. אנו מעוניינים שהם יבואו לבית לחג, ואין שום סיבה שהם יהיו הראשונים שנאלצים לוותר על הפינה האישית שלהם בתוך הרעש וההמולה של המשפחה.

ג.מהגנה להתקפה - במקום להתרכז במשימה הבלתי אפשרית להגן על הרווק משיחות והערות ציניות כדאי לעבור ליוזמה אקטיבית. כדי למנוע מצב שהשיחה תעסוק בחיי הזוגיות של הרווקים ושסיפורי הדייטים שלהם יהפכו למרכז הערב, אפשר להכין מראש חידון משפחתי לחג שיפעיל את כולם וייצור נושא שיחה חדש ומשותף. חשוב להתערב גם במצב שבו נושא השיחה מדיר את הרווקים (משכנתא וחיתולים למשל).

ד.לדעת לפרגן - אפשר לנצל את הערב האחרון של ההכנות לקראת החג על מנת להזכיר לרווקים עד כמה הם מוצלחים. להזכיר להם שחסרון הזוגיות בחייהם לא גורע מהישגיהם בתחום הבינאישי עם החברים הקרובים, מהצלחתם בלימודים האקדמיים ומהעובדה הפשוטה שהם מצליחים מאוד בקריירה המקצועית. תתפלאו, אך שיחת חיזוק כזו ערב החג תעזור לרווקים והרווקות שבינינו להיכנס לחג מחוזקים, באופטימיות ושמחה, ובעיקר מחוסנים יותר מאיחולים מלחיצים וחסרי טקט דוגמת "בעזרת ה' בשנה הבאה תבוא עם הזאטוט הקטן".

אהבו אותם, תמכו בהם, והכי חשוב – תבינו אותם.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם