חלק לעולם הזה

 m 3 ziser
 
גם בעידן של שפע, שנראה שלאיש לא חסר בו דבר, עוד יש רוע גזרה לשנות, ובשילוב נכון של שלושה כוחות שניתנו בכל אחד מאיתנו נוכל להרבות טוב בעולם ובעצמנו. בידנו הדבר
 

ד"ר ברכה זיסר, מנהלת 'בית אורנית' והמאגר הלאומי לתורמי מח עצם

 

מאז ילדותנו ועד היום שמענו לא פעם את צמד המילים המוכר: "העיקר הכוונה". למשל, רצינו לעשות מעשה טוב, לבקר חולה, לתת צדקה, להתנהג יפה להורים, ולא עלה בידנו? אמרו לנו שהעיקר הכוונה. האם אפשר להוכיח שאמת בדבר? האם העיקר בחיינו הוא הכוונה, או שמא העיקר הוא בכלל המעשה?

 

אחרי כל ההכנות לחג, מהרוחניות ועד לחומריות, יש משפט בתפילה שבו אני עוצרת ומרגישה את המהות של התקופה הזאת. משפט שתמיד מעורר בי התרגשות ויוצר בי הבנה עמוקה בנוגע למציאות החיים שלנו כאן: "ותשובה ותפילה וצדקה מעבירין את רוע הגזרה".

 

אפשר להסביר את המשפט הזה בדרכים אינספור; לכל מילה במשפט הזה יש משמעות גלויה ונסתרת. בראש ובראשונה, באופן הברור ביותר, ניטעת בי ההבנה שגם למעשה שלי יש השפעה. ההבנה הבסיסית שהכול צפוי והרשות נתונה, שיש לי חלק בעולם הזה, שיש משמעות לדברים שאני עושה. כי אם אני יכולה לבטל גזרה רעה, קל וחומר שאני יכולה לעשות הרבה יותר מזה. אם אני מונעת את הרע אני לבטח פועלת למען הטוב.

יש פה גלגל, והגלגל דומה לטחנת הקמח. מי שראה בחייו טחנת קמח אחת יודע שאילולא הייתה הרוח נושבת מלמעלה לא היה הקמח נטחן. הרוחניות משפיעה על החומריות; המחשבות שלנו משפיעות על הדיבור שלנו, והדיבור משפיע על העשייה שלנו
 

ותשובה ותפילה וצדקה: כל אחד משלושת הרכיבים הללו מבטא כוח אחר שיש לנו כבני אדם. התשובה מביעה את כוחה של המחשבה שמבטאת את הפנימיות שלנו. אפשר להסיק זאת מדברי הרמב"ם, האומר שהשלב האחרון והמתקדם בתהליך התשובה שלנו הוא קבלה לעתיד, שהיא סמל המחשבה שלנו, החשיבה החיובית של האמונה. התפילה מסמלת את כוח הדיבור שמוציא לאור את המחשבות שלנו, והצדקה מסמלת את כוח העשייה. כוח העשייה הוא הכוח שמוּנע מקודמיו.

 
מפתח לחיים אנושיים יותר
 

כדי להגיע למצב של העברת רוע הגזרה אנחנו צריכים להשתמש בכל אחד מהכוחות שניטעו בנו. אין אנו יכולים לדלג על שלב כזה או אחר בתהליך ההתפתחות שלנו; אנו נדרשים לתת את הדעת בכל אחד מן הרכיבים. לא תמיד קל לשוב בתשובה, לא תמיד קל להתפלל ולא תמיד קל לתת צדקה.

 

אבל יש פה גלגל, והגלגל דומה לטחנת הקמח. מי שראה בחייו טחנת קמח אחת יודע שאילולא הייתה הרוח נושבת מלמעלה לא היה הקמח נטחן. הרוחניות משפיעה על החומריות; המחשבות שלנו משפיעות על הדיבור שלנו, והדיבור משפיע על העשייה שלנו.

 

ונחזור לשאלת ההתחלה: האם כשאומרים "העיקר הכוונה" אנחנו באמת יכולים לומר שהעיקר הוא הכוונה, או שאנחנו רואים שגם למעשה ראוי להידרש?

 

כשאני מסתכלת על מה שעברנו בחודשים האחרונים, על התרומה האדירה של העם הנפלא הזה, אם בסיפור של רוני כהן, שתאריך ימים, אם בתרומות הקבועות שאנשים נותנים מזמנם ומכספם, אני מבינה שיש כאן משהו שקשה לתאר. אנשים ממקומות שונים, מרקע שונה, רק רוצים לפעול ולעשות טוב, לתרום ולתת מעצמם.

 

בתקופה האחרונה אנחנו מתחילים לשמוע יותר ויותר עד כמה חשיבה חיובית היא המפתח לחיים מאושרים, וחשיבה חיובית אכן יכולה לתת לנו כלים להתנהל בעולם כפי שהיינו רוצים שהוא יתנהל איתנו, לתת ולקבל, להיות שותפים במעגל של נתינה.

 

התשובה, התפילה והצדקה הן שהופכות אותנו אנושיים יותר, נותנים יותר. הן מאפשרות לנו לבטא את עצמנו בצורה הכי מדויקת. מתוך מחשבה חיובית ודיבור חיובי גם המעשים שלנו, מכוח ההֶתמֵד, פועלים לטובה.

 

אני רוצה להודות לכל עם ישראל שהגיע וממשיך להגיע לתרום למפעל עזר מציון. מי ייתן שתחל שנה וברכותיה.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם