סוכות של ילדותי

 m 3 galila

גלילה רון פדר עמית

מי לא אוהב לדמיין שהוא איננו הוא אלא מישהו אחר?

בגן אנחנו אוהבים לדמיין שאנחנו בעלי חיים, חתולים או כלבים או נמרים או אריות, וכדי להרגיש כמו החיות האלה אנחנו הולכים על ארבע ופוערים פיות. אחר כך אנחנו נוטים להזדהות עם דמויות מסיפורים או מסרטים או ממשחקי מחשב, ומדמיינים שאנחנו הן. ככה אנחנו מרחיבים את החוויות שלנו וזוכים בחוויות מעולמות אחרים, וזה בהחלט כיף גדול.

כשהייתי ילדה ולא היו לנו טלפונים ניידים, גם לא מחשבים ומשחקי מחשב, גם לא טלוויזיה וסדרות ואפילו לא סוכות מוכנות, הדמיון לקח אותנו למקומות אחרים, בעיקר בחגים. בסוכות התהליך החל כבר לקראת החג, כשהיינו יוצאים לחפש מוטות לבניית הסוכה כי אלו של השנה שעברה נשברו או נרקבו, ותוך כדי שיטוט בחורשת האורנים היינו חוזרים אחורה בזמן והופכים בני ישראל שיצאו ממצרים

לפני שנים, כשהייתי ילדה ולא היו לנו טלפונים ניידים, גם לא מחשבים ומשחקי מחשב, גם לא טלוויזיה וסדרות ואפילו לא סוכות מוכנות, הדמיון לקח אותנו למקומות אחרים, בעיקר בחגים. בסוכות התהליך החל כבר לקראת החג, כשהיינו יוצאים לחפש מוטות לבניית הסוכה כי אלו של השנה שעברה נשברו או נרקבו, ותוך כדי שיטוט בחורשת האורנים היינו חוזרים אחורה בזמן והופכים בני ישראל שיצאו ממצרים.

האם היו לבני ישראל פטישים ומסמרים לחבר את המוטות אלו לאלו? את השאלה הזאת לא שאלנו את עצמנו, כי כשהופכים מישהו אחר עדיף לזרום עם הדמות ולא להיתקע עם שאלות מפריעות. הנה הסוכה שלנו קורמת עור וגידים, ובליל החג הראשון כבר נביא אליה שקי שינה ונישן בה.

אבל רגע... האם לבני ישראל שיצאו ממצרים היו שקי שינה? ומה אכפת לנו אם היו או לא היו? הרי החוויה היא העיקר. הביטו בנו. אנחנו מאושרים כל כך. במקום לישון כל אחד במיטתו שבחדרו, בדירת הוריו, אנחנו כאן יחד, ילדי כל דיירי הבניין, מספרים בדיחות, זוללים ממתקים, צוחקים ונהנים.

אבל... חכו שנייה... אילו ממתקים היו לבני ישראל?ייתכן שהיו להם קוביות שוקולד וופלים מצופים? אוף! אולי די כבר עם השאלות האלה?

אבל... האומנם ככה היו ילדי בני ישראל שיצאו ממצרים? ייתכן שלמעשה לכל משפחה הייתה סוכה משלה והילדים ישנו עם ההורים? ואולי לא היו די סוכות, ולכן הקצו סוכות מסוימות רק לילדים, והם השתוללו כמונו, סיפרו בדיחות על מצרים מעצבנים וזללו ממתקים, לא שוקולד וופלים מצופים אלא נגיד... תמרים?

אילו שאלות מעצבנות! מי זקוק להן? מה הן תורמות? הרי מצווה על כל אחד ואחד מאיתנו להרגיש כאילו הוא עצמו יצא ממצרים!

ואז, כשהוא יצא, איפה הוא ישן? הוא ישן כאן. איתנו. זה לגמרי ברור, כי הרי אנחנו הוא והוא אנחנו, ואנחנו יצאנו ממצרים ובעוד זמן קצר יעלה השחר ומשה מנהיגנו יודיע לנו שאנחנו ממשיכים הלאה ולכן עלינו לפרק את הסוכות שבנינו, להעמיס את צרורותינו ויאללה, קדימה צעד!

 צילום: לע"מ

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם