שינוי פני העיר

 4 monizipaly
שינוי פני העיר – כוחה של המערכה על הפוליטיקה המקומית
מרצ כבר מזמן הבינה: עם חמישה מנדטים היא לא יכולה לשנות את הכנסת, לכן היא פועלת ברשויות המקומיות הרבה מעבר לכוחה היחסי * כך אפשר לגרום שינוי ציבורי דרך משרדי העירייה * לקראת הבחירות המקומיות גם אתם יכולים לעשות שינוי

נתנאל אחיטוב, מנהל פעילות בארגון חותם

"ב-30.10.18 החילונים יוצאים להצביע", זוהי הסיסמה של 'פורום ערים חופשיות'. הפורום, שהקימה הקרן החדשה לישראל, יוזם מאבקים מקומיים בענייני דת ומדינה, מרכז אותם ומסייע להם. המטרה: להציב את נושא דת ומדינה במרכז הדיון בבחירות המקומיות. כך, הם מקווים, יצא הציבור החילוני להצביע ויקדם את הפרדת הדת מהמדינה.

למה בוער לגופים אנטי-יהודיים לצבור כוח דווקא ברשויות המקומיות? והאם הציבור הדתי-לאומי נרדם בשמירה בזירה זו?

ניהול או הנהגה?

לציבור נדמה שהמשחק הפוליטי מתקיים בכנסת ובממשלה ואילו הרשות המקומית היא מעין מנהלה מקומית ונבחריה הם חברי ההנהלה. חוסר העניין הציבורי במתרחש בזירות המקומיות ובאג'נדות של המתמודדים על ראשותן נובע מהבנה זו.

ואולם לאמיתו של דבר בתהליך ארוך שנים הרשויות המקומיות צוברות סמכויות וממקמות את עצמן כמנהיגות. הן מקדמות תפיסות עולם ומובילות את השיח הציבורי הארצי. הרשויות המקומיות הן שחקן מרכזי במגרש הפוליטי. אפיקי ההשפעה של נבחרי הרשויות המקומיות מגוונים, הנה כמה דוגמאות:

         א.         קידום אג'נדות באמצעות הקצאת תקציב נדיב, קרקע ומבנים לגופים המקדמים את האג'נדות של הנבחר.

         ב.         הכרעה מעשית בדיונים ציבוריים: הפוליטיקאים המקומיים יכולים לעיתים להכריע בסוגיות שנידונות בזירה הארצית באמצעות יישום. למשל, כבר בדיון על התקנת מצלמות אבטחה במוסדות המטפלים בפעוטות יישמו את ההצעה כמה רשויות.

          ג.          עקיפת חוק או אי אכיפתו: אפיק השפעה נוסף הוא קידום מסלולים עוקפי-חוק במגוון נושאים (כמו אוטובוסים במימון העירייה בשבת) או אי-אכיפה אם הפיקוח על חוק מסוים מוטל על העירייה, כמו בנוגע לפתיחת עסקים בשבת.

         ד.          הובלת סדר היום הציבורי: באמצעות ניצול במת התקשורת שנתונה לו כאיש ציבור, יכול ראש הרשות להשפיע על סדר היום במדינה ולקדם את תפיסותיו האישיות. עיינו ערך רון חולדאי. ראש רשות מקומית הוא מנהיג המקדם את תפיסת עולמו באמצעות קשת רחבה של אמצעים, ורק את חלקם הזכרנו.

אדישות הציבור למתרחש בזירה המקומית מאפשרת לאותן קבוצות לכפות את דעתם על הרוב באמצעות פעילות ציבורית מסיבית. המפעל האדיר של הגרעינים התורניים לא נותן מענה לאתגר. יש צורך בהתארגנות עצמאית של תושבים שתקבל אחריות, שלא תהסס להציב דרישות לפוליטיקאים המקומיים, שתוביל מהלכי הסברה, שתקדם יוזמות לחיזוק הצביון היהודי של העיר ותנהל מאבקים בעת הצורך
הזירה המקומית – מכפיל כוח לקבוצות מיעוט

הכוח הפוליטי שמרוכז ברשויות המקומיות יכול להיות מכפיל כוח ניכר לקבוצות מיעוט שנכשלו במישור הארצי. איך? באמצעות ערים שיש בהן ייצוג נרחב לקבוצת מיעוט מסוימת היא יכולה לנהל את סדר היום במדינה ולקדם אג'נדות מסוימות בסיוע הפוליטיקאים המקומיים. כשמדובר בהשפעה רק באותה רשות מקומית זו דמוקרטיה במיטבה, אך כשמדובר בהשפעה על הזירה הארצית ובניגוד לרצון הרוב זו כבר הסגת גבול.

יתר על כן, אדישות הציבור למתרחש בזירה המקומית מאפשרת לאותן קבוצות לכפות את דעתם על הרוב באמצעות פעילות ציבורית מסיבית. יכולת ההשפעה של האזרח הקטן ברשות המקומית גדולה, הקרבה למוקד ההתרחשות מאפשרת להגיע למוקדי קבלת ההחלטות ללא מאמץ וההיכרות הקרובה עם נבחרי הציבור הופכת אותם קשובים ולחיצים יותר. פעילות מסיבית בגזרה המקומית מציגה למקבלי ההחלטות תמונת מצב שקרית של רצון הציבור, וזו תניב בהכרח תוצאות שיתורגמו, כפי שראינו, גם למישור הארצי.

הזירה המקומית מובילה מהפך בתחום דת ומדינה

בתחום של דת ומדינה כבר לא מדובר בתאוריה; זו המציאות. קבוצות מיעוט אנטי-יהודיות מנצלות את כוחן המוגדל בערים מסוימות, את המגרש הנוח ואת אדישות הציבור כדי לקעקע את דמותה היהודית של המדינה. נוסף על כך נפקד מקומו של שחקן מרכזי בתחום: הציבור החרדי. מבחינת ארגוני הקצה, הזירה המקומית מופקרת ומשמשת בית גידול למהפכה בתחום דת ומדינה.

בשנים האחרונות זיהו כמה ארגונים את הפוטנציאל הגלום במישור המוניציפלי והחלו לפעול בו בהצלחה. הם עוסקים בכול: בצביון השבת, ביהדות בבתי הספר, בלהט"ב, במאבק בגרעינים, במבני דת ובאירועי תרבות יהודית. הם קוצרים הישגים של ממש במישור המקומי ויוצרים אווירה אנטי-יהודית במישור הארצי.

ניקח לדוגמה את 'ישראל חופשית'. במישור הארצי יש למרצ חמישה חברי כנסת מתוך מאה ועשרים. במישור המוניציפלי מרצ מפעילה את תנועת 'ישראל חופשית', על סניפיה הרבים. באמצעות פעילותה בזירה המקומית מרצ משפיעה במישור הארצי מעל ומעבר לכוחה האלקטורלי.

חשוב לציין שארגונים אלו מתוקצבים בנדיבות על ידי קרנות זרות. סיוע זה בשילוב תקשורת אוהדת מעצימים את השפעתם המופרזת בלאו הכי.

שיטת העבודה של הסניפים המקומיים

הסניפים המקומיים של ארגוני ההנתקה פועלים בכמה שיטות אופייניות: התססה ברשת, ניהול 'צבא מגיבים' להצגת רוב, פעילים שיוצרים לחץ על נבחרי הציבור בדרכים רבות וביוש מי שאינו מיישר קו. כך מובילים ארגוני הקצה את השיח המקומי ומשפיעים על ההחלטות בענייני דת ומדינה בזירה המקומית והארצי. לרוב המנהיגות המקומית נכנעת לדרישותיהם מחוסר ברירה. האווירה הציבורית המדומה הזו מכתיבה נוסף על כך את צעדיהם העתידיים של נבחרי הציבור והמתמודדים ברשויות המקומיות ומייצרת נזק ארוך טווח.

כפי שכבר הסברנו, הדיון המקומי הוא פלטפורמה ליצירת דיון ושינוי במישור הארצי. בסיוע התקשורת האוהדת נקבע השקר שלפיו הציבור בארץ מואס ביהדות ותומך בדעותיהם, שהרי הם הרוב בערים. מצג שווא זה מוביל את הלך הרוח האנטי-יהודי בקרב נבחרי הציבור במישור הארצי.

'חוק המרכולים' מציג את הצלחת שיטת העבודה שלהם: במהלך החקיקה הפעילו התאים המקומיים לחץ על ראשי הרשויות כדי שיקדמו חוק עזר שיתיר פתיחת עסקים בשבת. הפעילים פנו לנבחרי הציבור, הפגינו, כתבו והתסיסו ברשתות ודיברו על כפייה דתית אנטי-דמוקרטית. הלחץ גרם שבכמה ערים התקבל חוק עזר המתיר מסחר בשבת.

גם כאן ההישג העיקרי התבטא ביצירת אווירה שבה נדמה ששמירת השבת מאוסה על רוב הציבור. אווירה זו הרסנית ומשפיעה גם היום על נבחרי הציבור וגורמת להם לוותר על צביון השבת בתחום שיפוטם.

הציבור הדתי מתעורר

אנו אוהבים לדבר על אחיזה בהגה, אך בינתיים יש מי שמחבל בשיטתיות במדינה היהודית שאנו חולמים להנהיג. צריך להודות: נרדמנו בשמירה. עד העת אחרונה לא זיהינו את המתרחש ולא נאבקנו בארגונים שמנסים לטשטש את דמותה היהודית של המדינה.

המפעל האדיר של הגרעינים התורניים אינו נותן מענה לאתגר. אומנם יש להם כוח משמעותי בערים, אך הם מנועים מלעסוק בסוגיות עדינות אלו. החשש מהרחקת הציבור, ממיתוגם כקיצוניים ומזיהוי פוליטי ובעיקר הפחד מפגיעה בתקציבים מרחיק אותם מנושאים השנויים במחלוקת.

יש צורך בהתארגנות עצמאית של תושבים שתקבל אחריות, שלא תהסס להציב דרישות לפוליטיקאים המקומיים, שתוביל מהלכי הסברה, שתקדם יוזמות לחיזוק הצביון היהודי של העיר ותנהל מאבקים בעת הצורך. התארגנות כזו, שתהיה חפה משיקולי תקצוב ותדמית, תוכל לפעול באומץ, להוביל ולשנות.

הזירה המוניציפלית, החשובה כל כך לדמותה היהודית של מדינת ישראל, גועשת לקראת הבחירות המקומיות. במסגרת מיזם 'חותם בערים' אנו מלווים התארגנויות מקומיות של תושבים שמקבלים אחריות לבית שלהם ולמדינה שלנו.

גם אתם רוצים לחזק את המדינה היהודית? גם עליכם נמאסה הישיבה בחיבוק ידיים? אתם מוזמנים להצטרף אלינו. אנו נעניק לכם ליווי, הכוונה אסטרטגית וסיוע מעשי ומקצועי. איתכם יחד נשמיע קול צלול וברור ונציב את היהדות על סדר היום המקומי והארצי.

 צילום: מתוך הסרט 'הבלתי רשמיים'

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם