ענווה ועוצמה

 3 yeshua
ענווה ועוצמה, עוז ופנימיות התורה, לוחם ממלכתי וחבר מחתרת – לא היו ברב ישועה בן שושן ז"ל סתירות כי אם שילובים משלימים. יהי זכרו ברוך

הרב שמואל אליהו

הרב ישועה בן שושן זצ"ל היה קשור מאוד לרב אליהו זצ"ל, שאהב אותו וראה בו בן אהוב. הקשר הזה נפרש על פני עשרות שנים, והרב זצ"ל ליווה אותו בשלושת הצמתים המרכזיים בחייו: הרב סייע בעדו והדריך אותו בשירותו הצבאי בסיירת שקד; הרב ביקר אותו בבית המעצר בתקופת חברותו במחתרת היהודית, וכן ליווה אותו בלימודו את פנימיות התורה ורזי הקבלה.

אין ספק שאצל חכם ישועה זצ"ל שלושת הדברים האלה נבעו מנקודה אחת, משורש אחד. רבים יכולים לראות בשילובם שילוב בלתי נתפס: לוחם שגם לומד בעומק אמיתי את כל פנימיות התורה – בדרך כלל אלו דברים לכאורה סותרים; מצד אחד אדם עניו וצנוע מאוד ומצד אחר בעל עוז של אישיות שהיה מסוגל לדבר מול הרמטכ"ל או מול שר הביטחון.

השילובים הללו, של ענווה ועוצמה, של צבא עם פנימיות התורה, שילוב של ממלכתיות עם פעילות במחתרת, הם שילובים מדהימים, וכל אחד היה יכול לראות בחכם ישועה את הדבר הנפלא הזה. ומי שמתבונן בעומק הדבר יודע לומר שהדברים אינם סותרים כלל. רק מי שחי את החיים בעומק גדול כזה זוכה לשלב את כל הממדים האלה.

השילובים הללו, של ענווה ועוצמה, של צבא עם פנימיות התורה, שילוב של ממלכתיות עם פעילות במחתרת, הם שילובים מדהימים, ומי שמתבונן בעומק הדבר יודע לומר שהדברים אינם סותרים כלל

 

על גבי שלושת הצמתים הללו בפרקי חייו של חכם ישועה יש אינספור סיפורים, ואחדים מהם סופרו באזכרה שלו בשבוע שעבר בבית הכנסת מנחת יהודה שבשכונת מקור חיים שבירושלים. רק מהסיפורים היחידים שסיפרו שם אפשר לכתוב ספר שלם. ר' דוד בצרי, שאיתו למד חכם ישועה, סיפר סיפורים מופלאים על העוצמה הגדולה שישועה בן שושן נסך בחיילים בתחילת מלחמת ששת הימים כשהחיילים הבינו מהם סדרי הכוחות הגדולים שניצבים מולם. יהודה עציון ונתן נתנזון, חבריו למחתרת, סיפרו על העוצמה הגדולה של לימוד פנימיות התורה גם בשבתו מאחורי סורג ובריח.

הם סיפרו כי חכם ישועה היה מהראשונים שייסדו שירות צבאי משמעותי ועוצמתי בלי שום פשרה בקדושה או ברוחניות, ולהפך, הוא הוסיף קדושה ככל שהוסיף עוצמה. בזמנו היה הצבא מקום מועד להורדת הכיפה, אבל כשהוא שירת בצבא הוא התחזק עוד יותר. איך קורה כדבר הזה? איך היותו קצין מוערך בעל עיטור העוז, כמדומני, שכולו לוחם למען מדינת ישראל, הולך עם חברותו במחתרת? אם היו שואלים אותו לא הייתה כאן סתירה, בשבילו הדברים היו משלימים.

את צניעותו של חכם ישועה כל אחד יכול לראות, קודם כול בפשטות של הלבוש שלו. הוא לא היה לבוש לבושים של רב או אפילו של אברך, אלא לבש דובון כאדם הכי פשוט שבעולם. גם ההתנהלות החיצונית שלו הייתה לא כשל רב או מקובל אלא כמו של אדם פשוט, מה שקוראים בעולם שלנו צדיק נסתר.

מצד שני הייתה לו עוצמה של קדושה שגם אותה כל אחד יכול לראות. את הסיפור הזה סיפרתי באזכרה שלו: חכם ישועה היה פצוע קשה ממלחמת יום הכיפורים וגופו היה מלא רסיסים. יום אחד הוא ביקש ממני ללוות אותו למקווה. כששאלתי אותו מדוע הוא צריך ליווי הוא ענה שכאשר הוא טובל נוצר שינוי בחום והרסיסים שבגופו זזים וגורמים כאבי תופת שעלולים לגרום לו להתעלף במים.

אמרתי לו שטבילה היא דבר שאדם יכול לוותר עליו, בייחוד כשהוא סובל. חכם ישועה הזדעזע כולו ואמר: איך אפשר ללמוד תורה שלא בטהרה? איך אפשר? באותה הזדמנות הוא סיפר לי שכששירת ליד תעלת סואץ, בשיא המלחמה, היה טובל בכל יום בתעלה. שאלתי אותו: איך לא פחדת מהמצרים? והוא סיפר שהייתה פינה קטנה בתעלה שבה הוא וחבריו היו עוצרים את הנגמ"ש והוא היה קופץ למים וטובל גם בימים של קור גדול. הוא ממש התפלא על שאלתי, כי איך אפשר לחיות בלי טהרה? "כִּי ה' אֱ-לֹהֶיךָ מִתְהַלֵּךְ בְּקֶרֶב מַחֲנֶךָ". איך אפשר להילחם בלי לטבול כל יום? זה היה האדם. זו הייתה צדיקותו.

חכם ישועה ישב עם הרב אליהו בבית מיוחד של עשרה דיינים, דיינים אמיתיים, שפסקו פסק דין מבהיל, וכמה פעמים פסקו אותו. הם פסקו שעם ישראל הוא עם צדיק ושמגיע לו להיגאל. בהלוויית הרב מרדכי אליהו זצ"ל טמן חכם ישועה את פסקי הדין הללו בתכריכים של הרב, ואיתם נקבר הרב כדי שייקח עימו לבית דין של מעלה את אותם פסקי דין ונזכה לגאולה.

אין אנו יכולים לעמוד על גודל האבדה של צדיקים, ובהם על אבדתו של חכם ישועה זצ"ל.

צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם