דוס פתוח

 4 ezra
הלפיד של עם ישראל ותורתו עובר מדור לדור, ולכל תקופה אופי מיוחד. תפקידנו לחזק את עמוד השדרה שלנו ולהגביר את האש. לכבוד פתיחת שנת המאה לתנועת עזרא

שאול דה-מלאך, מזכ"ל התנועה

ודאי שמעתם על ה"בייבי בום", אותו גידול עצום בילודה בארצות הברית אחרי מלחמת העולם השנייה. בתוך שנה אחת עלה שיעור הילודה ביותר מעשרה אחוזים. התינוקות שנולדו אז נמצאים היום במוקדי כוח רבים. כל ארבעת הנשיאים האחרונים של ארצות הברית הם בני הדור הזה. סוציולוגים טוענים שבני הדור ההוא חולקים גם תפיסת עולם, אידאולוגיה משותפת. מעין פרספקטיבה ייחודית על העולם.

בהשאלה, אפשר להראות שישנה התאמה בין תופעות בציונות הדתית, לבין שנתוני הלידה. הרב חנן פורת זצ"ל ובני דורו לא סתם השתתפו בשחרור ירושלים, משהו באנרגיות שחרור ירושלים הלך והמשיך איתם כל חייהם. כל מי שמכיר את לוחמי מלחמת יום הכיפורים יודע להבחין כמה עמוק צרבה המלחמה את זהותם - הרב שג"ר זצ"ל ויבלט"א הרב סבתו הם שתי דוגמאות מצוינות לתוגה ולמורכבות שנוספו לתופי הפאתוס של הדור הקודם. אפשר לצרף אליהם את דור גוש אמונים, דור מלחמת לבנון, נערי הפגנות אוסלו וגרורותיו, וכמובן "בוגרי" העקירה בגוש קטיף ודור מתנחלי הלבביות החברתית.

כל דור ניסה להעביר לדור הבא את לפיד הערכים, את לפיד הבשורה הגדולה, את עמוד האש המשלבת חול וקודש, ספרא וסייפא, וכמובן השילוב המשולש של ארץ ישראל, עם ישראל ותורת ישראל. דור דור ודורשיו, דור דור וניסוחיו.

אם נביט במבט מפוכח וכן ניאלץ להודות כי ההתלהבות וההתרגשות שאפפו את משימות העבר איננה כתמול שלשום. אבל חמור מכך – נפגעה התחושה שהתורה גם אומרת משהו חיובי ולא רק מייצרת מסגרת של מה אסור, נחלש המקום שבו התורה תופסת והרצינות והעומק שלה בכך שהיא נתפסת כמי שיש לה מה לגלות לנו, כמעניינת ורלוונטית

אך מהי הבשורה שלנו? האם אנו מאמינים שאפשר להסתפק בחזרה על סיסמאות הדורות הקודמים? האם התופעות שאיתן אנו מתמודדים אינן דורשות העמקה נוספת?

זו שאלה שמקבלת משנה תוקף אם מביטים בכנות אל האחריות שלנו שבמשמרת שלנו הלפיד לא רק יעבור אל הדור הבא, אלא יתחדש ויגדל. הלפיד איננו רק מסורת-עבר שלמה וחתומה אלא תובע מאיתנו לצאת אל המעבר והלא נודע.

אם נביט במבט מפוכח וכן ניאלץ להודות כי משהו באותה אנרגיה הלך ודעך. ההתלהבות וההתרגשות שאפפו את משימות העבר איננה כתמול שלשום. אבל חמור מכך – נפגעה התחושה שהתורה גם אומרת משהו חיובי ולא רק מייצרת מסגרת של מה אסור, נחלש המקום שבו התורה תופסת והרצינות והעומק שלה בכך שהיא נתפסת כמי שיש לה מה לגלות לנו, כמעניינת ורלוונטית. בתחום זה (ואני אומר זאת בצער רב), משהו לא עובד (ייתכן שהדבר נובע מכך שבאמת לא נותרו ביצות לייבש).

אפשר לנסח זאת דרך שלל תופעות, למשל דרך המוזיקה. פעם מאוד התרגשו משירי "אנו באנו ארצה", כשה"נוער" רקד הורה בפרץ של התרגשות ספונטנית – ממש דור אידיאליסטי! אבל מה עושים כשמתרגשים משירים אחרים?

אפשרות אחת היא כמובן להגביר את הווליום או אפילו להחליף מערכת ל"סראונד". כבר לא מתרגשים מ"שורו הביטו וראו"? נשיר "שורו" חזק יותר, עוד יותר ועוד יותר! נכניס דרך הווריד ואולי אפילו נשתה אותו עם XL.

אבל ייתכן שהבעיה היא לא בעוצמת השירים אלא בכך שהשירים של הדור הקודם הם לא המהות, הם הלבוש.

אמר לי בצער תלמיד חכם חשוב בן דור גוש אמונים, כי לצערו התחושה שהוא קיבל כנער מדור מוסרי התורה שלפניו הייתה שהתורה היא הדבר הכי מעניין, הכי מאתגר והכי חדשני. לצערו, כך אמר לי, הוא לא מרגיש שבני דורו הצליחו להעביר תחושה זו לדורות הבאים.

קשה להכניס פתרון לבעיה כה עמוקה לפסקה קצרה, אך אסתפק בתמצית בלבד. בשורה חייבת לכלול את עמוד השדרה הערכי והתורני שלך כשהוא מתנוסס באופן גאה, ישר ויציב. זו הסיבה שבעיניי המילה "תורני" מתאימה הרבה יותר מ"דתי". היא מדגישה שהדת היא לא שיוך סוציולוגי, היא מדגישה את עמוד השדרה ואת העקרונות שבהם אנחנו מאמינים ושעליהם אנחנו לא מתנצלים.

היא גם לא מייצרת תחושת חירום או מלחמת מאסף מול תרבות ועולם רחב. התורה, כמאירה ודוחפת את כל מרחבי החיים בתור המרכז והלב של התחומים, מאפשרת להעביר את הלפיד לדור הבא לא רק דרך "סט סיסמאות", אלא דרך המשכת הרוח הגדולה והלבשתה בכלים ובגוונים המתחדשים בכל יום. את זה עשו לפני מאה שנה בגרמניה כשהקימו תנועת נוער חרדית. זו הסיבה לדעתי שבאינטואיציה, כולם רוצים "דוס פתוח". זו גם הסיבה לאחריות שאנחנו כתנועה חשים בהנפת הדגל הזה בלי להתנצל. לא בלהיות דוס, ולא בלהיות פתוח.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם