"כי בנו בחרת..."

 8 bhirot tuseday
מעורבות הציבור בבחירות המקומיות נמוכה יחסית, בוודאי יחסית לבחירות הכלליות. האם יום השבתון שיונהג מהשנה ביום חגה של הדמוקרטיה תשנה את אחוזי ההצבעה?

ג'קי רוזנוולד

בדיוק של שעון שווייצרי, בכל חמש שנים מקבלים אזרחי ישראל מחדש את הזכות האזרחית לקבוע את זהותה של ההנהגה הציבורית המוניציפלית מתוקף חוק הרשויות המקומיות. השנה, לראשונה בתולדותיה של מדינת ישראל, יוגדר יום הבחירות האזוריות כיום שבתון - כפי שנהוג בבחירות הכלל-ארציות לכנסת ישראל (תיקון מס' 44 לחוק הרשויות המקומיות). המהלך אמור לתת מענה לנתוני ההצבעה הנמוכים שאנו רואים בשנים האחרונות.

די ברפרוף קל בנתוני משרד הפנים כדי לקבל תמונה עגומה למדי על מידת ההשתתפות האזרחית הנמוכה במדינת ישראל, במיוחד בבחירות לרשויות המקומיות. בעוד נתוני ההצבעה בבחירות לכנסת עומדים בסימן עלייה, נראה כי אחוז ניכר מהציבור נמנע מלהצביע בבחירות המקומיות. אחוז ההצבעה הממוצע בבחירות המקומיות הקודמות עמד על 51.1%, כך שכמעט חצי מאזרחי מדינת ישראל אינם שותפים למימוש חובתם האזרחית. הישראלי הממוצע אינו טורח להצביע ולהשפיע אך ממש אוהב להתלונן.

נתון זה הפוך לחלוטין ממה שמקובל לראות במדינות אחרות, שבהן נמצא ששיעורי ההשתתפות בבחירות המקומיות גבוה משמעותית מאשר בבחירות הכלליות (ברמה הארצית).

משיחות עם מתמודדים ופעילים פוליטיים עולה כי זירת המאבק הפוליטית עברה כולה למרחב הדיגיטלי, כדוגמת רשתות חברתיות,youtube והודעות וואטסאפ (בוודאי גם אתם התאכזבתם לגלות כי חוק הספאם אינו חל על פרסומים פוליטיים).

אחוז ההצבעה הממוצע בבחירות המקומיות הקודמות עמד על 51.1%, כך שכמעט חצי מאזרחי מדינת ישראל אינם שותפים למימוש חובתם האזרחית. נתון זה הפוך לחלוטין ממה שמקובל לראות במדינות אחרות, שבהן נמצא ששיעורי ההשתתפות בבחירות המקומיות גבוה משמעותית מאשר בבחירות הכלליות. עם זאת, נתוני משרד המשפטים מצביעים על השתתפות אזרחית רבה יותר מקרב בני האוכלוסיות הדתיות והחרדיות לעומת הציבור הכללי

יחזקאל יואלי, מזכיר סניף "הבית היהודי" בקריית-מוצקין, מסביר: "היום כל הפעילות הפוליטית עברה לרשתות החברתיות. אנחנו עושים שימוש רב בפייסבוק ובהודעות לציבור, כמעט לא תראה אנשים שיוצאים לרחובות. היום, בדור המסכים, קשה להוציא לעצרת או לצמתים, לעשות רעש ברחוב ולשכנע אנשים להצביע לבית היהודי".

בנוגע לאחוזי ההצבעה הוא מוסיף: "למעשה, בבחירות האחרונות רק שליש מהתושבים הלכו והצביעו בקלפי. יהיה מאוד קשה להגיד אם יום השבתון יתרום לשינוי כלשהו".

נתוני משרד המשפטים מצביעים על השתתפות אזרחית רבה יותר מקרב בני האוכלוסיות הדתיות והחרדיות לעומת הציבור הכללי. בקרב בני הציונות הדתית-לאומית ערנות זו מתאפיינת במידה רבה במעורבות ובלכידות חברתית, בסולידריות, בקהילתיות ובאזרחות פעילה. אחוזי ההצבעה במגזר החרדי גבוהים יחסית: בעיר בני ברק הם עמדו על 67.2% בבחירות הקודמות. זאת, ככל הנראה, לאור ציות מובנה להוראת הרבנים לצאת להצביע על מנת לחזק את עולם התורה ולקדם אינטרסים מגזריים.

יכול להעיד על כך יועץ התקשורת אודי טנא, מועמד הליכוד למועצת העיר בני ברק: "בבני ברק, בזכות הרכב האוכולוסייה המיוחד, אחוז ההצבעה באופן מסורתי גבוה יותר מהשיעור הממוצע בכל הארץ. שילוב של עבודת שטח משמעותית יחד עם פעילות אינטנסיבית בשדה הניו מדיה מביא בעזרת ה' הישגים אלקטרוליים משמעותיים ביותר". באשר להשפעתו האפשרית של יום השבתון אומר טנא כי "על אף יום השבתון הצפוי, אחוזי ההצבעה לדעתי לא ישתנו בצורה דרסטית ויעמדו על 60 אחוזים כמו בשנים עברו".

עו"ד יעקב שטרן המתמודד מטעם רשימת "הבית שלנו" בגבעתיים, רואה דווקא את המורכבות שבדברים וטוען כי "מצד אחד אנשים נמצאים בבית, ומצד שני יהיו אנשים שינצלו את היום הזה לחופשה או לטיול. אנחנו כרשימה עושים מאמצים ועובדים קשה, ואכן מאמינים שאנשים שמכירים את העשייה שלנו יבואו להצביע - כי הם מאמינים בחשיבות העניין, בין אם מדובר על יום שבתון ובין אם לא".

בשורה התחתונה, למרות הטכנולוגיה הסובבת אותנו והנטייה ל"שב ואל תעשה" ובעיקר המיאוס מהעיסוק בפוליטיקה המקומית - הפעם לכו להצביע והשפיעו על סביבת חייכם בתחומי החינוך, התרבות והתשתיות. הֱיו ערבים זה לזה, ואולי אם יתמזל מזלכם תהיו אתם הקול שמכריע את הכף לטובתכם ולטובת קהילתכם.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם