מסורתיות היא לא ׳הדתה׳

 3 bennet
מסורתיות היא לא ׳הדתה׳ ובטח שלא רפורמיות
בחברה הישראלית מתנהלים כעת שני קמפיינים מנוגדים: קמפיין המאשים בהדתה וקמפיין המאשים ברפורמיות * הקמפיין הראשון אינו צריך להחליש את רוחנו להמשיך ולחנך את ילדי ישראל לאור מסורת ישראל * הקמפיין השני אינו צריך לגרום לנו לשרוף את הגשרים ולהוציא אל מחוץ למחנה חלקים בעם * השר בנט משיב להתקפות שהוא סופג מבית ומחוץ ומזכיר את תשובת הרב קוק לכל מי שבטוחים שכל האמת אצלם

נפתלי בנט, שר החינוך

בשנים האחרונות מתקיים קמפיין אנטי-הדתה מתוזמר ומתוקשר בהובלת גורמי שמאל קיצוני ששמו להם למטרה לייצר תדמית בעייתית ומפחידה לכלל הציבור שלנו. זוהי מתקפה פוליטית מובהקת נגדי, נגד מפלגת הבית היהודי כמייצגי הציבור, נגד רבני מכינת בני דוד בעלי ונגד כל אזכור של יהדות במערכת החינוך ובצה"ל.

לצערי הרב גם מן העבר השני מתנהל קמפיין הפוך ששם לו למטרה להציג אותי, את מערכת החינוך כולה וחלקים נרחבים בציבור כלא נאמנים ליהדות.

הקמפיין הראשון צבר תאוצה בציבור הכללי: כמעט בכל יום אני מותקף בעיתון הארץ, גם על דברים שאין לי שום קשר אליהם, במוצאי שבתות אני זוכה למונולוגים ארסיים מצד ליאור שליין ובאופן תדיר לשכתי מותקפת בפייק ניוז על 'הדתה'. גם מכינת עלי מותקפת בהתאם בהוצאת דברי רבניה מהקשרם עד כדי כך ששר הביטחון ליברמן הודיע על כוונתו לסגור את מכינת בני דוד בעלי (אל דאגה, בלמנו זאת). כמו כן בשבועות האחרונים אף הוגשה עתירה לבג"ץ המבקשת שמשרד החינוך בראשותי יפסיק את המימון למכינה.

הקמפיין, על אף אי הנעימות שבו, אינו מרפה את ידיי. להפך, אני רק מבין עד כמה חיוני להתמיד בדרכנו, זה רק מחזק אותי להמשיך לפעול שכל ילדה וילדה במערכת החינוך יכירו את מסורת ישראל: קידוש, חגים, ציונות ותנ"ך. כך אמרתי גם למנהיגים ומנהיגות של קהילות ברחבי הארץ: "אל ירך לבבכם". גם בנושא מכינת עלי עמדתי על כך שמשרד החינוך ימשיך לממן את המפעל החשוב הזה, שמגדל דורות של לוחמים מופלאים כולל חברי לצוות עמנואל מורנו ובוגרים נוספים שתורמים למדינה בכל מקום שהם.

אני מאמין שהסיבה המרכזית לכך שהקמפיין הזה צבר תאוצה היא בורות עצומה בכל הנוגע לאופי של הציבור שלנו. הבורות והניתוק הולידו זרם חרדילוני (חילונים החרדים מהיהדות). החרדה הזאת מוכיחה שאין להם מושג מי אנחנו באמת, הן בציונות הדתית הן במפלגת הבית היהודי. לדוגמה: לפני שבוע וחצי במהלך ריאיון שגרתי שאל עיתונאי בכיר את שרת המשפטים איילת שקד: "ואם יתברר שזורק האבן (על רכב פלסטיני) היה מגרעין המצביעים של הבית היהודי?"

כן, גם אני לא האמנתי למשמע אוזניי. אותו עיתונאי ראיין גם את ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק, וברק אמר בין היתר: "הבא בתור זה בנט, ששומע לחישות של רבנים. זו אינה תשתית לניהול מדינה. משם מגיעות הנטיות המסוכנות, ההיסחפות למחוזות הזויים", וגם: "זה או החזון הדמוקרטי־ציוני או החזון היהודי־משיחי־לאומני. אחד מהם יצטרך להפסיד ולהיעלם", ועוד הבלים מסוג זה.

כאמור, ברק אינו עומד לבדו. התפיסות שהוא מבטא מייצגות חלק קטן אך לא מבוטל מאזרחי מדינת ישראל, והן השורש לקמפיין.

לנוכח התפיסות האלה, הנובעות מבורות מוחלטת, הרגשתי חובה קדושה להתראיין לאותו עיתון ולאותו עיתונאי ולתאר את המצב בעם בכלל ובציונות הדתית בפרט. היה לי חשוב להציג את המורכבות של התפיסה הציונות-דתית כפי שהיא באה לידי ביטוי בשטח, לנוכח התפיסה הקיצונית שרואה בדעות השונות בעם סיבה למלחמת אחים והקמפיינים שמציגים דתיים כמסוכנים וחשוכים. בין היתר אמרתי שבמדינת ישראל מתרחשת תנועה מתמדת, מכל הצדדים, לכיוון המסורתיות. הן מהצד הדתי הן מהצד החילוני. בצד אחד קוראים לזה הדתה ובצד השני רפורמה.

נוסף על כך אמרתי שנפלא שבמקום שדתיים יחזרו בשאלה ויתנתקו לחלוטין מהדת, הם פונים לכיוון המסורתיות. אמרתי זאת כי אני חי בתוך עמי ואני רואה שהתופעה של חזרה בשאלה אינה שולית בחברה הדתית. ולעומת הדור שלי, שבו אנשים היו צריכים לבחור בין חילוניות לדתיות, אני חושב שמה שקורה היום טוב לאין שיעור מתהליכים שהתרחשו בעבר. אידיאלי? לא. שיפור ניכר? בהחלט.

על הצגת המציאות הזאת, שהיא תגובה לקמפיין משמאל, הותקפתי בקמפיין מבית, זה שפועל להציג אותי ככזה שבא לשנות את היהדות השורשית. אני מודה שחלק קטן מהציטוטים שלי לא הציגו נאמנה את מה שאני באמת חושב ובוודאי לא את המורכבות שבדברים, ועל כן לא הובנו כראוי. אך הייתי מצפה ממי שמותקפים בעצמם כל העת בפייק ניוז ינסו לברר איתי את הדברים בטרם הם פותחים במתקפה.

הייתי מסביר להם שמעולם לא התכוונתי לדברים שמיוחסים לי. מעולם לא התכוונתי שטוב לחלל שבת בהדלקת אור ואינני מחנך את ילדיי לכך. הייתי מבהיר שלא הייתה לי שום כוונה להעמיד חזון או אידיאל של חילון, אלא פשוט תיארתי מצב.

אני מודע לכך שיש חלקים בציבור שלנו שחולקים על תפיסותיי, כולל בתוך סיעת הבית היהודי. כמו כן אני יודע שיש מי שמעדיף להתכנס, לשמור על 'טהרה' ולזעוק את זעקתו (כך על פי הגדרתם שלהם); אני מלא הערכה כלפי רבנים ותלמידי חכמים המאמינים בדרך הזו ולמי שבוחר ללכת בדרכם.

אך מהרב קוק למדתי "סימן רע הוא למפלגה אם היא חושבת שרק עמה הוא מקור החיים, של כל החכמה וכל היושר, וכל זולתה הכל הבל ורעות רוח", ולכן אני מסרב לקבל את זה שמתייגים, אותי, את חבריי למפלגה ואת רובו המוחלט של הציבור על רבנינו, ישיבותינו ומוסדות החינוך הנפלאים שלנו כ"לא נאמנים לדרך". זה לא ראוי ולא מכבד.

כמו כן חשוב לי מאוד להבהיר: האמירות על מערכת החינוך בכלל ומערכת החינוך הממלכתית-דתית בפרט משוללות כל בסיס וחוטאות לעשרות אלפי מורים ומורות, מחנכים ומחנכות, תורניים, מסורים ונפלאים. מערכת החינוך איננה כלי לשיבוט ילדים בדמותו של שר החינוך, וטוב שכך.

אם כן, במה אני כן מאמין? אני מאמין שדרכה של הציונות הדתית צריך להיות הכלה של התהליכים האלה. גם אם מישהו לא הולך בתלם אסור לנתק עימו את הקשרים. אל לנו לשרוף את הגשרים, וחלילה מלהוציא אותו אל מחוץ למחנה. אל הדור הנוכחי צריך להתייחס בדרך שהתווה לנו הרב קוק במאמר הדור: "דורנו, הוא דור נפלא, דור שכולו תמהון. קשה מאד למצא לו דוגמא בכל דברי ימינו. הוא מורכב מהפכים שונים, חושך ואור משמשים בו בערבוביה. הוא שפל וירוד, גם רם ונשא ; הוא כולו חייב, גם כולו זכאי. אנחנו חייבים לעמוד על אופיו למען נוכל לצאת לעזרתו".

גם הרב קוק הגדיר דור מורכב כדור נפלא, והוא הותקף על כך, אך אנו ההולכים בדרכו צריכים לצאת לעזרתו של הדור ולא לדחות אגב ייצור דה-לגיטימציה לכל מי שלא מתיישר לפי דעתנו. כן, אני מאמין שצריך לחבק גם את מי שבחר בדרך שונה מזו שייעד לו אביו, ואני מאמין שרוב רובו של הציבור חושב כך.

יש מורכבות, יש חילוקי דעות, אבל חזון הרב קוק עומד לנגד כולנו. במקום להיאבק בינינו עלינו לאחד כוחות, ולא לנהל קמפיינים אלא לדבר ולהסביר את הדברים. סביר להניח שגם לאחר מכן לא נסכים ותהיה ביקורת, אבל בדרך זו היא בוודאי תהיה מכבדת וראויה. אני לא מפחד מקמפיינים של שום צד כי אני מאמין בלב שלם בחשיבות החיבור בין ארץ ישראל, תורת ישראל ועם ישראל. אני מאמין שאי אפשר לחוליה אחת בלי החוליות האחרות.

עם כלל הציונות הדתית ועם כל שותפינו בציבור החילוני והחרדי אמשיך לפעול להגשמת חזון ראשית צמיחת גאולתנו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם