מי ימשיך את המהפכה

 15 sivan

סיון רהב מאיר

1.

התבקשתי פעם לבחור את הפסוק האהוב עליי בתורה. זה הפסוק שבחרתי, מתוך פרשת השבוע, פרשת תולדות: "וַיָּשָׁב יִצְחָק וַיַּחְפֹּר אֶת בְּאֵרֹות הַמַּיִם אֲשֶׁר חָפְרוּ בִּימֵי אַבְרָהָם אָבִיו וַיְסַתְּמוּם פְּלִשְׁתִּים אַחֲרֵי מוֹת אַבְרָהָם, וַיִּקְרָא לָהֶן שֵׁמוֹת כַּשֵּׁמֹת אֲשֶׁר קָרָא לָהֶן אָבִיו". לכאורה, זה פסוק שרק מתאר דברים שחוזרים על עצמם. אין בו חידוש. מי רוצה לחפור את הבארות שאבא שלו כבר חפר? מי רוצה לתת להן שוב את אותו שם? מי רוצה לעשות העתק-הדבק על מעשי הדור הקודם? ובכן, יצחק רוצה. תפקידו של הדור השני, אחרי המהפכה הגדולה והבשורה החדשה של אברהם, הוא להמשיך באותו מסלול, ולפעמים זה קשה לא פחות מליצור דבר חדש. הרבה יותר נחשב להיות חדשן משמרן, בטח בתקופה שלנו. בתרבות של ריגושים ושל "וואו" תמידי הפרשה מזכירה לנו השבוע כמה חשובים גם העמל, המסירות, ההתמדה והעשייה האפורה והלא זוהרת. כמה תודה אנו חייבים ל"יצחקים" של כל הדורות. כמה הערכה צריך לחוש כלפי "דתי מבית" ולא רק כלפי "חוזר בתשובה" שהגיע מבחוץ. כמה לא קל להיות לפעמים "יצחקים" בעצמנו, ולא רק "אברהמים". נכון, כל ההתחלות קשות, אבל גם כל ההמשכים קשים. וכך כותב הרבי עדין שטיינזלץ: "זה מה שקובע את גורלה של כל מהפכה – האם יש דור שני שמוכן להתמיד? האם אנחנו רק מחפשים התלהבות והתעוררות, או שאנחנו מצליחים למצוא טעם ומשמעות, ואפילו מתיקות, בעבודה השגרתית יותר, שאי אפשר בלעדיה? במובן הזה – לא רק אברהם יוצר את יצחק, אלא גם יצחק יוצר את אברהם. בלי יצחק, מה היה קורה למהפכה של אברהם?".

2.

איך מתייחסים לנער מרדן, לילד שלא הולך בתלם? פרשנים רבים שואלים את השאלה הזו ביחס לעשו וליעקב בפרשת השבוע. למה יצחק רצה לברך דווקא את עשו, ולא את יעקב? האם הוא לא ידע שיעקב צדיק ושהמעשים של עשו נוראים? הנה התשובה של רבי חיים בן עטר ("אור החיים"): יצחק לא התבלבל ולא טעה. הוא ראה לעומק, ולכן ראה את הטוב שיש בעשו. הוא חשב שאת הצייד האלים הזה אפשר לנתב לכיוון חיובי. וכך הוא כותב: "יצחק שהיה חפץ לברך עשיו הרשע, כי חשב שבאמצעות הברכות יתהפך למידת הטוב ויטיב דרכיו, כי הצדיקים יכאבו בעשות בניהם רשע, והיה משתדל עמו להיטיב. ואפשר שהיה מועיל".

שימו לב לשלוש המילים האחרונות: "ואפשר שהיה מועיל". יצחק אבינו הרי מלמד אותנו איך להיות אבות ואימהות, והוא מאמין שאפילו עשו יכול להשתנות. עם היחס הנכון, עם ברכה ותפילה, עם קירוב ואהבה – אפשר שהיה מועיל.

3.

מה הם עושים שם יחד בתמונה הזו שצולמה השבוע, כ-4,000 שליחי חב"ד, שהגיעו ממאה מדינות לכנס השנתי בניו יורק? מה מניע אותם ליצור קשר עם מיליוני יהודים ברחבי העולם ולעזור להם בכל דרך? מה המטרה? את ההסבר לתופעה המדהימה הזו נתן כמובן האיש ששלח אותם למשימה, הרבי מלובביץ'. בפירוש שלו על פרשת השבוע הוא מתעכב על מעשיו של יצחק אבינו, שחפר בארות ברחבי ארץ ישראל, כלומר התעקש לראות מעבר לרובד השטחי ולהגיע לעומק. וכך מסביר הרבי מלובביץ': עבודתו של יצחק היא גם העבודה שלנו – לחפור בארות. להאמין שמתחת ללכלוך ולאבק ולכל השכבות מסתתרים מים צלולים ומתוקים. גם אם מישהו נראה אדיש ורחוק וציני או אפילו רשע – זוהי רק קליפה. בפנים יש נשמה, יש חיים. וזו לא רק המשימה של יצחק ולא רק משימתם של השליחים שבתמונה הזו, אלא של כולנו. "עבודתו של יצחק נותנת כוח לכל אחד ואחד", הוא אמר, "כדי שלא יטען שאין ביכולתו להגיע לאור הנשמה, גם כשהיא נעלמת ומסתתרת. יצחק כבר סלל לנו דרך ונתן לנו כוח לא להתייאש, להסיר את הגורמים המפריעים, ולהגיע אל המהות".

4.

ראש חודש כסלו. הסופגניות כבר כאן, ועוד מעט חנוכה. הנה רעיון קטן ומעורר מחשבה של הרב אביגדור נבנצל, הרב של העיר העתיקה בירושלים. הרי גם השנה נציין את ניצחון החשמונאים על היוונים, אף על פי שחלפו אלפיים שנה. ילדים קטנים יספרו להוריהם על אנטיוכוס ועל המתייוונים ועל הגזרות ועל הסביבונים ועל פך השמן. וכך שואל הרב נבנצל גם על חנוכה וגם על פרשת השבוע: מי בעצם זוכר את אנטיוכוס? האם יש מי שממשיך את דרכו ואת מורשתו? איפה הוא מוזכר היום? זה נכון גם ביחס ליעקב ולעשו בפרשה. הראשון מייצג את הנצח, את הערכים, את ההשקעה, והשני מייצג את הכאן והעכשיו, את האלימות ואת הרשע.

וכך כותב הרב נבנצל: "האם זוכר מישהו את יעקב יושב האוהלים? בוודאי, בכל יום אנו מזכירים שלוש פעמים בתפילה את 'אלוקי יעקב'. אנחנו חיים את חייו ומורשתו של יעקב אבינו. אבל את עשיו הצייד, האם מישהו זוכר? ודאי, מי שלומד את תורת יעקב. כי מחוץ לתורה אין כל זכר לעשיו, כמו גם לשאר רשעים גדולי עולם שהיו בעלי-שם בעבר, ולולא עם-יעקב הקיים לעד ומזכיר אותם, לא היה נשאר מהם זכר. איפה משתקף סנחריב הגדול בחיינו? ומי זוכר היום את פרעה?". כלומר, לרוע ולרשע ולעוול אין קיום בסופו של דבר. משטרים שנראים חזקים ומאיימים הופכים בסוף הערת שוליים בהיסטוריה של מי שמנצח אותם וממשיך הלאה. חודש טוב!אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תרופה של פעם בשנה

  הטור של סיון רהב...

מחשבות מתחת לסכך

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם