התמריצים של הפוליטיקה

 7 seder
הטווח הארוך והטווח הקצר: התמריצים הלא נכונים של הפוליטיקה

שניאור שפירא

כלכלה היא עניין מורכב. על פי רוב השפעתן של תוכניות, הסכמים או מהלכים כלכליים איטית ונפרסת על פני זמן רב. טבעה של תוכנית כלכלית, בטח כאשר מדובר בתוכנית מורכבת, שהיא משפיעה על גורמים ושחקנים רבים מאוד במשחק הכלכלי, במעגלים רחבים יותר ממה שנראה בתחילה. מכיוון שכהונת הפוליטיקאים בדרך כלל קצרה בהרבה מהזמן שלוקח לתוכנית רצינית להשפיע, העדפתם תהיה השפעה על "כאן ועכשיו" על פני תוכניות נחוצות באמת. פעמים רבות האינטרס המיידי של הפוליטיקאי נוגד את האינטרס הציבורי הכללי בטווח הארוך. זה נכון בכלכלה אבל גם בתחומים נוספים. השבוע התפרסמו שני נתונים על נושאים שנידונו בטור זה בעבר ומאפשרים בחינה חוזרת שלהם מנקודת מבט רחבה יותר.

הנתון הראשון שאדון בו עוסק בגרעון המדאיג בתקציב המדינה. מתברר שתקציב הממשלה חצה בהרבה את התכנון המקורי, דבר אשר גרר גירעון גדול בהרבה מהצפוי. למי שעוקבים באופן קבוע אחרי מדורי הכלכלה, לא מדובר בהפתעה גדולה. כמו שכתבתי בטור זה בעבר, וכמו שכתבו רבים וטובים ממני, שר האוצר כחלון ניהל מדיניות כלכלית בלתי אחראית בעליל. מיום כניסתו למשרד האוצר חילק השר כחלון הטבות לציבור. הוא הבטיח תמיד שלכל ההטבות הללו יש מקור תקציבי, אבל מסתבר שלפעמים המקורות נגמרים. לפני כמה חודשים כתבתי כאן על דו"ח ביקורת חריף של בנק ישראל על התנהלותו התקציבית השערורייתית של משרד האוצר בראשות כחלון, והנתון שהגיע עכשיו מאשש את הטענות כנגדו.

רק בעת האחרונה חתם שר האוצר על תוכנית שכר חדשה עם משטרת ישראל: השוטרים יזכו לתוספת שכר ולמענקי פרישה לשוטרים זכאים בעלות של מיליארדי שקלים. כחלון הבטיח שיש כסף. האם התוכנית הזו נצרכת? מאוד לא בטוח. השכר במשטרת ישראל אינו נמוך כלל וכלל, אבל התוכנית עשויה לתת לכחלון עוד כמה אלפי קולות בבחירות הקרובות, אז למה לא?

ולא רק זה. גם השביתה שלא יצאה לפועל בשבוע שעבר היא דוגמה מצוינת לחוסר אחריות מצד משרד האוצר. שר האוצר ויו"ר ההסתדרות ניסנקורן, שהם סוג של שותפים פוליטיים (בזמן האחרון מתגברות ההערכות שניסנקורן יחבור לכחלון בבחירות הבאות), העלו הצגה מתוכננת היטב. ניסנקורן ידרוש טיפול מיידי בבעיית תאונות העבודה הקטלניות (אגב, אכן מדובר בבעיה אמיתית) ואיים בשביתה. כחלון כביכול יעשה שריר, ולא ייתן לניסנקורן את מבוקשו. ערב לפני השביתה המתוכננת ישבו השניים ויסכימו על "הבנות חדשות" שמטרתן לצמצם את תאונות העבודה. בפועל דבר לא ישתנה, ההסכמות של כחלון וניסנקורן יעלו למשק עוד סכומים רבים. אבל למי אכפת? על חשבון הבית.

כחלון קיבל כלכלה במצב מצוין. היו בפניו שתי אפשרויות: להמשיך בריסון כלכלי ובאיזון תקציבי שאפיינו את מדיניות האוצר בשנים האחרונות, או להתחיל לחלק הטבות פופוליסטיות. כחלון בחר בדרך הקלה, כי ריסון כלכלי אף פעם לא נראה טוב בטווח הקצר. לרוע מזלו של כחלון, תוצאות מהלכיו הקדימו להגיע. לא סתם בחודשי הקיץ הוא דיבר על בחירות לאחר החגים. הא כבר ידע כי מייד לאחר החגים יתברר לציבור הגירעון בתקציב, ורצה להקדים את הבחירות בטרם ייחשף כישלונו. יש לציין כי מבחינה כלכלית חריגה חד-פעמית מהתקציב אינה אסון, אולם המשך ניהול פופוליסטי של תקציב האוצר, בדומה לנעשה בשלוש וחצי השנים האחרונות, עלול לדרדר את כלכלת ישראל לאסון.

ובנימה אופטימית, לפני כשנה כתבתי כאן על הרגולציה במדינת ישראל ועל מדד קלות עשיית העסקים. המדד הנערך ומפורסם על ידי הבנק העולמי מדרג את מדינות העולם על פי הקשיים אשר מערימה עליהם המערכת הבירוקרטית במדינה, כמובן בהשוואה לשאר המדינות. כזכור, מדינת ישראל דורגה בשיאה במקום ה-26, אולם היא הידרדרה בעשור האחרון עד למקום ה-54 בשנה שעברה. לדירוג נמוך זה השלכות כלכליות רבות, בין השאר על כניסתם של משקיעים זרים למדינה. בשנה שעברה הכריז ראש הממשלה על רצונו לשפר את מיקומה של ישראל בדירוג, ולשם כך בוצעו כמה רפורמות בתחומים הרלוונטיים למדד.

ואכן, בדירוג שהתפרסם השבוע טיפסה מדינת ישראל חמישה מקומות למקום ה-49. הדירוג מציין כי נערכו כמה רפורמות משמעותיות המקלות על עשיית העסקים, והבולטת שבהם היא בתחום הנדל"ן. בתחום רישום נדל"ן זינקה מדינת ישראל 41 מקומות (ועדיין, אנו מדורגים במקום ה-89 בעולם. יש עוד הרבה לאן להשתפר). עם זאת בנושאים רבים, כגון אכיפת חוזים וחיבור לחשמל, מדינת ישראל עדיין מפגרת מאחור ביחס למדינת שאנו רוצים להידמות להן, לפחות מבחינה כלכלית. עוד יש על מה לעבוד ולהשתפר בשנה הבאה. אם רק יזכרו מקבלי ההחלטות את הטווח הארוך, תוכל מדינת ישראל תוכל לזנק שלבים רבים מעלה. הלוואי.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם