למה בחרנו לעסוק במשפחה

 5 ba

יאיר שחל, מזכ"ל בני עקיבא

עשרות אלפי חניכים מציינים כעת את שבת הארגון בבני עקיבא לאחר עיסוק מעמיק בנושא "תשעים שנה של משפחה", שנבחר גם לנושא השנתי. ולמה נבחר דווקא נושא זה?

  1. פשוט כי צריך ליישם החלטות: בשנה שעברה התקיימה הוועידה הארצית של בני עקיבא, שהיא גוף דמוקרטי המורכב מנציגות של חברי התנועה. כותרת הוועידה הייתה "מובילים בדרך תורה ועבודה", ובין שאר החלטותיה החליטה הוועידה להטיל על התנועה לעסוק בנושא המשפחה ולקדם את ערכי המשפחה בישראל.
  2. כי אנו מאמינים שהמשפחה היא תשתית העולם שאנחנו חיים בו. ספר בראשית, המספר את סיפור יצירת העולם מראשיתו ועד יצירתו של עם ישראל, סובב כולו סביב גילוי כבוד ה' ויצירת המשפחה, מאדם הראשון דרך נח ועד האבות והאימהות. סיפורים אלו מלמדים אותנו שבבסיס יצירת העולם עומדת יצירת המשפחה.
  3. כי הנושא מעסיק רבות את החברה הישראלית ואת העולם כולו, ובני עקיבא תהיה במקומות שבהם עם ישראל נמצא, עוסק ופועל. תפקיד התנועה לפעול בדרכה המיוחדת במקומות החשובים ביותר. המשפחה עולה לדיון ציבורי אחת לכמה ימים בהקשרים שונים, חלקם חיוביים וחלקם שליליים: סוגיות של חינוך ילדים, גיל הנישואים, קשיים בחיי המשפחה, ולעיתים עולות אף שאלות על עצם הצורך בקיום של המשפחה כדגם מחייב.
  4. כי זה הדי-אן-איי של בני עקיבא: אנחנו נמצאים בשנתה התשעים של התנועה. היכולת לפעול בכל כך הרבה אהבה, בכל כך הרבה יראת שמיים ועם מגוון רחב של חברים נובעת רק מהיכולת של התנועה להיות משפחה; משפחה שכל אחד מרגיש שייך אליה וקשור אליה, משפחה שלמרות כל המחלוקות והשוני יודעת לשבת יחד ולדון באהבה בכל המחלוקות האידאולוגיות בין חבריה.
  5. כי כך מדברים אידאולוגיה בבני עקיבא: הרבה פעמים אנחנו יכולים לדבר על נושאים אידאולוגיים חשובים ועמוקים. הרבה פעמים הנושא עובר דרך השכל, ולעיתים משם הוא מצליח לעבור גם אל הלב, אבל כשמדברים על משפחה חייבים לדבר בשילוב מלא של הלב והשכל. חייבים לדבר כמו שאנו מתפללים בכל יום ולומדים שזו הדרך לקדש את שמו של הקב"ה בעולם בשפה ברורה ובנעימה. ברור ונעים – זו הדרך היחידה לדבר על המשפחה, ואולי זו הדרך היחידה להבקיע בכל נושא רוחני ואידאולוגי.
  6. כי בבני עקיבא יש דרך אחת לתיקון: להוסיף טוב ולא לעסוק ברע. "הצדיקים הטהורים אינם קובלים על הרשעה אלא מוסיפים צדק" אינה מליצה של הרב זצ"ל אלא דרך חיים וחינוך מחייבת. "מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך" אינו דבר תורה של חנוכה או צ'ופר נעים; זו דרך חיים קשה ותובענית הדורשת מאיתנו שלא נעצום את העיניים אלא נדע שהדרך היחידה לתיקון היא בדרך החיוב והוספת האור. זו הדרך היחידה להתמודד עם הקשיים שמוסד המשפחה מתמודד עימם.
  7. 7. כי נמאס לנו להתמודד בכל שבועיים עם סוגיות כואבות ומורכבות (אבל צדדיות) של נושא המשפחה. עיסוק בגבולות אמור בסוף לחזק את המרכז, אבל לעיתים, כמו במקרה שלנו, מרוב עיסוק בגבולות שכחנו את המרכז. נכנסנו למסך עשן, והוא הוביל לשתיקה רועמת בבסיס המשפחה, ואת זה איננו יכולים לסבול. שכחנו לדבר על חשיבותה של המשפחה. שכחנו לדבר על החובה שלנו להשקיע במשפחה, בהורים, בסבים, בסבות. שכחנו לדבר על היחס בין מסורת למרד. שכחנו לדבר על אחוז ניכר של חברינו-חניכינו החיים במשפחות גרושות או חד-הוריות ועל מחויבותנו להם. בקיצור, שכחנו לדבר על רוב מוחלט של ההתמודדויות שלנו.
  8. פשוט כי המשפחה חשובה לנו. הקב"ה, הטוב המוחלט, ציווה אותנו להקים משפחה. אנחנו קיימים פה הודות לדורי דורות של משפחות; אנחנו אוהבים את משפחתנו הקרובה והמורחבת, ובחרנו להשקיע בגורם אהוב וחשוב.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם