היסטוריה על סולם אחד

 sivan kavuaa

סיון רהב מאיר

  1. סא"ל מ' נהרג השבוע ברצועה. תושבי עוטף עזה חזרו אל הממ"ד בגלל ההסלמה, והלימודים בוטלו. נתניהו חזר ארצה באמצע ביקורו בצרפת.
  2. הרב נתנאל אלישיב כתב פעם משהו מקסים על היציאה של יעקב מהארץ. הנה הרעיון שלו: בתחילת הפרשה יעקב הנמלט ישן בדרך, במקום סתמי מבחינתו, לא לפי התוכניות שלו, ואחרי החלום שלו שם הוא מגלה שזה מקום קדוש, והוא גם שומע שם בשורות חשובות, ואז נכתב: "וַיִּיקַץ יַעֲקֹב מִשְּׁנָתוֹ וַיֹּאמֶר אָכֵן יֵשׁ ה' בַּמָּקוֹם הַזֶּה וְאָנֹכִי לֹא יָדָעְתִּי". לא תמיד אנחנו יודעים היכן נפגוש את ריבונו של עולם. אנחנו לא מגלים את הקדושה רק איפה שתכננו מראש. להפך, לפעמים בעבודה, בסלון או במערכת יחסים שנראית שגרתית – יש הרבה קסם ועומק, ואנחנו פשוט לא שמים לב לסיטואציה. אנחנו חיים בתרבות שבה בלחיצת כפתור אנחנו מכבים ומדליקים, מזפזפים ומשנים, ולא נמצאים במציאות שלא מנעימה לנו אפילו לרגע אחד. כשהשיטה הזאת נעשית דרך חיים, אנחנו עלולים להחמיץ הזדמנויות רבות. אנחנו עלולים לנסות "לכבות" את המצב שנקלענו אליו, ובכך אולי לאבד טובה רבה שהייתה צפונה בו. בתחום המשפחה, לדוגמה, זוגות על סף גירושין שמחליטים להתאמץ ולהשתדל – יכולים לגלות פתאום אהבה וערך בקשר. "אכן יש ה' במקום הזה ואנוכי לא ידעתי". שווה לנסות לאמץ גישה של רוגע, שלווה, הקשבה, קצב איטי ומיצוי, שלא נפספס.

וַיַּחֲלֹם וְהִנֵּה סֻלָּם מֻצָּב אַרְצָה וְרֹאשׁוֹ מַגִּיעַ הַשָּׁמָיְמָה וְהִנֵּה מַלְאֲכֵי אֱ-לֹהִים עֹולִים וְיֹורְדִים בּוֹ. יעקב אבינו חולם בפרשה על הסולם המפורסם, ופרשנינו מסבירים שהוא רואה שם את כל ההיסטוריה העולמית: אומות עולות ויורדות, שולטות ואז נופלות. בבל עולה ונחרבת, ואחריה יוון, מצרים, פרס, רומא ועוד.

המסר שיעקב מקבל הוא פשוט, ונכון גם כעת: כוחות שונים (כמו השבוע בעזה) עוד ינסו לחבל ולהרוס, אבל הרשע לא ישלוט לעד. יש אומה קטנה אחת שתשרוד את כל העליות והמורדות האלה. ואלה הם פסוקי הברכה והנחמה שיעקב שומע במעמד המכונן ההוא, פסוקים שמוקדשים השבוע לתושבי הדרום ולחיילים ששם כעת: וְהִנֵּה ה' נִצָּב עָלָיו וַיֹּאמַר אֲנִי ה' אֱ-לֹהֵי אַבְרָהָם אָבִיךָ וֵא-לֹהֵי יִצְחָק הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתָּה שֹׁכֵב עָלֶיהָ לְךָ אֶתְּנֶנָּה וּלְזַרְעֶךָ. וְהָיָה זַרְעֲךָ כַּעֲפַר הָאָרֶץ וּפָרַצְתָּ יָמָּה וָקֵדְמָה וְצָפֹנָה וָנֶגְבָּה וְנִבְרֲכוּ בְךָ כָּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה... וְהִנֵּה אָנֹכִי עִמָּךְ וּשְׁמַרְתִּיךָ בְּכֹל אֲשֶׁר תֵּלֵךְ וַהֲשִׁבֹתִיךָ אֶל הָאֲדָמָה הַזֹּאת כִּי לֹא אֶעֱזָבְךָ...".

שנשמע בשורות טובות.

  1. ישראלית שעברה לגור בארה"ב סיפרה לי פעם על הרגע שבו הפסיקה לחיות את "שעון ישראל" במקביל, וכבר התרגלה לשעון אמריקה. זה היה הרגע שבו הבינה שכנראה תישאר שם, ולא תחזור לארץ. חברה עדינה סיפרה לי איך פעם מילים מסוימות הפריעו לה מאוד, כשהחבר'ה במקום העבודה שלה השתמשו בהן, והנה, בלי לשים לב איך, היום היא כבר התרגלה. מהו הרגע שבו יעקב מבין, אחרי הרבה שנים בארץ זרה, שעליו לשוב לארץ ישראל? מה הנקודה שבה הוא שם לב שהוא עלול להיות מושפע לרעה? הנה פירוש ששלח לי אריק קרמר, ששמע את הרעיון הזה מהרב אברהם קוטלר: לדבריו, הכול מתחיל בפסוק "וַיַּרְא יַעֲקֹב אֶת פְּנֵי לָבָן וְהִנֵּה אֵינֶנּוּ... כִּתְמוֹל שִׁלְשׁוֹם". מה קרה לפנים של לבן? שום דבר, הפנים לא השתנו, אבל יעקב הרגיש שהוא עצמו משתנה. כל השנים הוא הביט על הפנים האלה כעל פני רשע, שמר ממנו מרחק, לא הייתה קיימת אפשרות של התבוללות והשפעה. אבל המגע היומיומי עשה את שלו, ויעקב החל להתרגל. פתאום הוא התבונן על לבן ושם לב שהוא כבר לא נרתע ממנו כמו אתמול ושלשום. כלומר, הוא כבר מתחיל להתרגל לרמאי והשקרן הזה. זה לא מפריע לו. והעובדה הזאת - שזה לא מפריע לו - היא זו שמפריעה לו. יעקב אבינו מלמד אותנו לנסות לשים אצבע בזמן על הנקודות האלה בחיינו.
  1. אתה חייב להסביר את עצמך. גם אם אתה בטוח שאתה צודק. גם אם אתה משוכנע שהערכים שלך הכי קדושים וחשובים. יעקב אבינו שומע בפרשת השבוע הוראה מפורשת מאלוקים לחזור לארץ ישראל: "שׁוּב אֶל אֶרֶץ אֲבוֹתֶיךָ וּלְמוֹלַדְתֶּךָ וְאֶהְיֶה עִמָּךְ". לכאורה, זה מספיק כדי להודיע לכולם מיידית שיוצאים לדרך, לארץ ישראל. אבל בפועל, בפסוקים הבאים יעקב מדבר באריכות עם רחל ולאה, ובמשך תשעה פסוקים שלמים (!) מנמק ומסביר ומפרט למה כדאי לחזור לארץ ישראל. הרב ישעיה הלוי הורוביץ, המכונה השל"ה הקדוש, כותב על כך: "אין ראוי לאדם כשירצה דבר מה מאנשי ביתו שיכריחם על זה על צד האונס והניצוח. ראה כמה הִרבה יעקב דברים עם רחל ולאה כדי שיתרצו בטוב לב, אף על פי שהקדוש ברוך הוא ציווה לו שישוב לביתו". כלומר, יעקב אמנם שומע צו אלוקי אבל בכל זאת הוא פונה להיגיון האנושי וללב האנושי, ואכן מצליח לשכנע. זה עיקרון נכוןבתחומים רבים בחיינו: גם כשאתה משוכנע באמת שלך, אתה חייב להשתמש בחינוך ובהסברה. לא בכפייה אלא בשכנוע. לא בהנחתת הוראות מלמעלה אלא בהבנה ובהפנמה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם