אנשי הבתים והתרמודאים

 m3 harav vered

הרב אייל ורד

חנוכה. בכל שנה העמידה הזו לפני הנרות המאירים היא ממש אין סוף. להדליק אורות, שלקוחים מבית המקדש – אצלי בחלון. לא ייאמן.

הגמרא הידועה במסכת שבת מתארת את זמן הדלקת נרות. כדרכה, היא נותנת זמן לא מוגדר ולא ברור: "מצוותה משתשקע החמה עד שתכלה רגל מן השוק. ועד כמה? אמר רבה בר בר חנה אמר רבי יוחנן עד דכליא ריגלא דתרמודאי".

מיהם התרמודאים הללו? מדוע הם קשורים לכאן ולזמן הדלקת הנרות?

רש"י רק מגביר את התעלומה. "רגלא דתרמודאי – שם אומה, מלקטי עצים דקים, ומתעכבין בשוק עד שהולכים בני השוק לבתיהם משחשכה ומבעירים בבתיהם אור, וכשצריכין לעצים יוצאים וקונין מהן".

נראה שהגמרא מנסה לתת משמעות אחרת לזמן הדלקת נרות. לא מדובר כאן בזמן הכרונולוגי, כי אז – מה יותר פשוט מלהגדיר חצי שעה אחרי שקיעה. מדובר כאן על זמן אחר. זמן היסטורי ותודעתי. הדלקת הנרות הישראלית פונה נגד אומה אחת מסוימת, תרמודאית כזו, שהיא כנראה הפך הנרות, ויש להדליק את הנרות על שתכלה הרגל התרמודאית מן השוק, ובמילים שלנו – עד שתוחלף התודעה התרמודאית בתודעה אחרת.

התרמודאים הם מלקטי עצים דקים. העניין שלהם הוא ללקט, לאסוף עוד ועוד. הם מתעכבים לשם כך בשוק. בחוץ. ממתינים שכולם ייכנסו לבתים שלהם - אך הם נשארים בחוץ. ממשיכים ללקט עצים דקים, עץ לשון עצה, עץ דק - חוכמה דקה, ובלשוננו - פילוסופיה.

ואז, האנשים שבתוך הבתים, הם מחפשים אור ומשמעות. הם צריכים עצים, עצות וחוכמות על מנת להסביר, ולמי הם פונים – אל התרמודאים. מהבית יוצאים החוצה לחפש משמעות. ומי שמספק אותה הם התרמודאים הללו, מלקטי העצים הדקים, חכמי הטבע, הם מסבירים לאנושות כולה מה ואיך לחשוב. מה עיקר ומה טפל, מה ראוי ומה לא ראוי. אנשים שאין להם בית, שנשארים כל הזמן בחוץ, שהשוק הוא המקום שלהם, הם ה"מוחין" של האנושות. כולם קונים מהם עצות.

המשנה באבות דרבי נתן מוסיפה עוד כמה נתונים על התרמודאים הללו:"אמר לו: מפני מה עיניהם של תרמודים טרוטות? אמר לו: מפני שדרין בין חול במדבר ובאות רוחות ומפזרות אותו על עיניהם. לפיכך עיניהם טרוטות".

התרמודאים גרים בין החולות. בתוך עולם החול. הטבע. ולכן עיניהם טרוטות. מבטם חומרי ומוגבל. הם נעדרי בית. אזרחי העולם הגדול. מנותקים. ולכן לוקים בסוג של עיוורון. עיוורון מעולם הפנים.

התרמודאים הם בעצם יוונים, המפתחים מאוד את כל מה שקשור לחוכמת האדם, מלמטה למעלה, אך חסומים לחלוטין לאורה של הנבואה הבאה מלמעלה למטה.

נר חנוכה מצוותו משתשקע החמה ועד שתכלה הרגל וההרגל התרמודאי הזה, לדון את הכול לפי מה שרואים ומודדים. אור החמה מבטא בלשון חכמים את השכל האנושי. והנה נר חנוכה מצוותו דווקא משישקע אור החמה, ויתחיל להאיר אורה של החוכמה הפנימית, חוכמת הקודש הפועלת.

מדליקי נר חנוכה לא יוצאים החוצה לבקש עצים מתרמודאים. הם לא מביאים אור מיובא מבחוץ פנימה, אור ניאון בוהק ומסחרי.

כוחות השוק הם שיקבעו, התחרות היא שתקבע, השוק יאמר את דברו... יש אפשרות אחרת. שאור פנימי יבקע, ויאיר את הרחוב, ובמשך שנות היסטוריה רבות, אחרי גלגולים רבים שתעבור האנושות. אחרי שתמליך את המודרני היודע כול, ואחר כך תסתור אותו בחמת זעמו של הפוסט-מודרני שאינו יודע דבר

מדליקי החנוכה משתמשים בשמן, שהוא סימן לחוכמת הקודש, 'על כן משחך א-להים שמן משחת קודש מחבריך' והאור מאיר מבפנים החוצה. זהו אור פנימי שזקוק לבית, אי אפשר להדליק אותו בראש חוצות, בפרסום זול ופופולרי. יש כאן אור עדין, עם סיפור פנימי, הדורש מוכנות להיכנס פנימה אל ממדים בלתי מדידים אך קיימים מאוד.

הדלקת נר חנוכה באה להחליף את תודעת התרמודאים. להחליף את התודעה החיצונית, תודעת השוק. כוחות השוק הם שיקבעו, התחרות היא שתקבע, השוק יאמר את דברו...

יש אפשרות אחרת: שאור פנימי יבקע, ויאיר את הרחוב, ובמשך שנות היסטוריה רבות, אחרי גלגולים רבים שתעבור האנושות. אחרי שתמליך את המודרני היודע כול, ואחר כך תסתור אותו בחמת זעמו של הפוסט-מודרני שאינו יודע דבר וטוען שאי אפשר לדעת דבר, אז אחרי כל הגלגולים הללו, תבוא התרבות בענווה, ותבקש להיפגש מחדש עם האור הפנימי שיש לישראל להציע. רגל התרמודאים תפנה מקומה ללב ולחוכמה אחרת, נישאה ונשגבה מחוכמת הטבע אך לא מבטלת אותה או מזלזלת בה: חוכמת השמן, חוכמת הקודש הפועלת, יוצרת ומחוללת אדם שלם, מוסרי וערכי, פנימי ומלא ערכים. אדם השואל את עצמו לא רק מה אפשר, אלא מה ראוי. לא רק מה מותר, אלא מה נצרך ונכון. אדם שמדליק אורות בכל העולמות.

 צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
החזון הלאומי של עמ"י

  מאמר מאת הרב שלום...

אורים ותומים

  מאמר מאת הרב איל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם