השאלה הגדולה יותר

 15 sivan

סיון רהב מאיר

 1. "כולם בעולם מוכרים שלוות נפש, מפרסומאים ועד מטפלים למיניהם. יש גם מי שחושב שכניסה לעולם היהדות היא כניסה לעולם שכולו שלווה. נכון שהתורה והמצוות מעניקות שקט וביטחון, הן נותנות פתרון למבוך, אבל זה לא עד כדי כך פשוט. הרי הנפילות והעליות הן חלק מתהליך הגדילה". כך כותב הרב עדין שטיינזלץ על פרשת השבוע, פרשת וישב, שבה יעקב אבינו מבקש סוף סוף לשבת בשלווה, אבל שוב מתחילה עלילה סוערת: יוסף ואחיו, כתונת הפסים, החלומות, המכירה למצרים. חכמינו כותבים על כך כי "אין מנוחה לצדיקים". כלומר, יש לצדיקים שלוות נפש ויציבות פנימית, אבל אין להם זמנים של מנוחה סטטית, בלי שום ניסיונות ואתגרים.

וכך ממשיך הרב שטיינזלץ: "זה כנראה חלק מהחיים של אדם גדול. ההתלבטויות הן חלק מהסיפור הגדול. אצל האסקימואים יש כ-60 מילים שונות להגדיר שלג, ואצל היהודים – יש הרבה מילים להגיד שאלה, קושיה, תהייה. אלוקים לא מוֹכר לנו הבטחות על חיים ללא ספקות וקשיים ותהיות. כשאני אומר לאדם להתקרב ליהדות אני לא מבטיח לו חיים בלי שאלות, אני מציע לו לפתור שאלות קטנות כדי להוליד שאלות גדולות יותר".

 1. אחרי הקניות של "יום הרווק הסיני" ו"בלאק פריידיי", נקודה למחשבה: הפרשנים מציינים שההבדל המרכזי בין יעקב לעשו היה היחס לרכוש שלהם. עשו אומר על עצמו: יש לי רב, ואילו יעקב אומר: יש לי כול. זה הסיפור. "יש לי רב", מלשון ריבוי, הרבה, יש לי הרבה ויכול להיות לי עוד ועוד, אף פעם לא די לי, אני לא מפסיק לאגור רכוש. יעקב אומר: יש לי כול, מה שיש לי הוא מבחינתי הכול, זה מספיק לי, כי איזהו עשיר – השמח בחלקו.

הפרסומות והתרבות שמסביב מנסות לגרור אותנו להרגשה תמידית של "יש לי רב", אני רוצה לקנות ולצבור עוד ועוד, כל רכישה חדשה וכל שימוש באשראי גורמים לי להרגיש טוב יותר, קיים יותר. אני לא קונה רק כי אני צריך משהו או כי יש מבצע משתלם, אלא כי הקנייה היא-היא העניין. אין לבעלי ההון שום אינטרס שנרגיש תחושה של "יש לי כול", שנהיה שמחים במה שיש לנו, שנסתפק במועט. זה לא האינטרס שלהם, אבל זה כן האינטרס שלנו.

ואגב, אחרי בלאק פריידיי מגיע סאטרדיי. שבת. זה יום שאמור לתת לנו תחושה של "יש לי כול", כי הכול מוכן, ואנחנו עוצרים את המרוץ המתמשך ליממה שלמה.

 1. השבוע מלאו 23 שנים לפטירת הרב משה צבי נריה, מייסד ישיבות בני עקיבא, מחנך, מהפכן, סופר, תלמידו של הרב קוק, זוכה פרס ישראל. הנה רק כמה משפטים מתוך המורשת הגדולה שהשאיר:
 • "מצוות 'ובחרת בחיים' היא לא כבחירות המתקיימות אחת לכמה שנים. בחירה בתורה ובמצוות היא עניין שצריך לקיימו יום יום".
 • ·"ארץ אוכלת יושביה – הארץ אוכלת את היושבים ולא עושים בה דבר, ולא פועלים".
 • ·"המוות לא ניתן לעולם אלא כדי שידעו בני האדם איך לחיות".
 • ·"אדם השואל 'מה חובתי' ולא 'מה זכותי' – עולמו שונה לגמרי".
 • ·"הגדולה שבמהפכות – המהפכה שבלב".
 • ·"אני חושב – סימן שאני אדם. ככל שאני חושב יותר – מתגלה יותר מהות האדם שבי".
 • ·"לא האדם מקיים את המצוות, המצוות מקיימות את האדם".
 • ·"בתחנת הרכבת ישנה מפה גדולה של העיר עם חץ המציין 'אתה נמצא כאן'. אדם היודע היכן הוא נמצא יכול להחליט לאן עליו לנסוע, לאן צריך לפנות, ואז מסוגל לכוון דרכו".
 • ·"באו"ם קבעו לגבינו שתי החלטות: החלטה 242 והחלטה 338. לנו יש רק החלטה אחת, החלטה 111: אתה אחד, ושמך אחד, ומי כעמך ישראל גוי אחד בארץ".
 • ·"אנו אומרים לתלמידים: אינכם מקבלים חופש מהישיבה, אלא לוקחים את הישיבה אתכם לבית לרחוב, לבית הכנסת – היא מלווה אתכם בכל אשר תפנו".
 • ·"עם שאין לו היסטוריה – גם גאוגרפיה אין לו".
 • ·"המילה הבלתי מובנת לי ביותר היא 'אלוקים', ודווקא משום כך היא מסבירה לי את הכול".

לזכרו.

 1. השבוע צוין בארץ ובעולם, בחסידות חב"ד אבל לא רק בה, התאריך י"ט בכסלו. מה זה אומר?
 • בדיוק לפני 220 שנה יצא מהכלא הרוסי מייסד חסידות חב"ד, ובעצם החסידות יצאה מהכלא. מאז אפשר להפיץ וללמוד אותה באופן חופשי. הספר שהוא חיבר, ספר התניא, הפך מאז לספר יהודי יסודי ופופולרי בכל העולם.
 • מה ה"כותרת" של החסידות? שיש בחיים האלה סוד. שבתוך הגוף יש נשמה. שיש מאבק תמידי בין טוב לרע, ואנחנו יכולים וצריכים להכריע בכל רגע. שכל מחשבה, דיבור ומעשה שלנו משפיעים. קל לשכוח את זה ברצף הכותרות האחרות שמפציצות אותנו, אבל זו באמת הכותרת הראשית של חיינו.
 • לפני כמה שנים הצטרפתי ללימוד התניא היומי. קטע קצר בכל יום. לא תמיד אני מבינה, לא תמיד אני מרוכזת, אבל זו דקה יומית של עיסוק ברובד הפנימי של המציאות. תזכורת חשובה בין הכנת הכריכים לילדים לבין הפקק בכביש לבין השידור באולפן לבין הוואטסאפ.
 • ועוד דבר למדתי: שאם כל יום לומדים קצת, טיפה ועוד טיפה, בסוף מגיעים להישג גדול. אז מזל טוב, לי ולעוד רבבות לומדים בארץ ובעולם. סיימנו היום את התניא - רק כדי להתחיל אותו שוב, מההתחלה. כי יש לחסידות עוד הרבה מה לתקן בנו ובעולם כולו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
החזון הלאומי של עמ"י

  מאמר מאת הרב שלום...

אורים ותומים

  מאמר מאת הרב איל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם